Wybór okien do domu - praktyczne systemy i modne kolory

Wybór okien jest bardzo ważny ze względów praktycznych, ale i estetycznych. To od nich zależy, ile światła będzie wpadać do pomieszczeń. Jeśli zastanawiasz się, jaki system lub kolor okien wybrać, to przygotowaliśmy krótki przewodnik po aktualnych trendach wnętrzarskich.

Szyby i okna do nowoczesnego domu

Na co zwrócić uwagę wybierając okna do domu? Przede wszystkim muszą spełniać swoją najważniejszą funkcję, czyli umożliwić dopływ naturalnego światła, które rozjaśni wnętrze. Po drugie okno powinno zapewniać ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a także hałasem. O ile latem często otwieramy okna, wietrząc mieszkanie i zapewniając dopływ świeżego powietrza, tak zimą cenimy sobie ciepło. Jak zapewnić ciepło i świeże powietrze zimą? Dobrej jakości okna energooszczędne sprawią, że bez względu na porę roku nawet przy zamkniętym oknie proces cyrkulacji powietrza przebiega sprawnie. Warto rozważyć szyby termoizolacyjne, które latem się nie nagrzewają, a zimą nie wychładzają pomieszczeń. Wybierając okna zastanów się, w którą stronę chcesz, aby się otwierały. W Polsce w niemal każdym domu okna otwierają się do wewnątrz, ale już w Wielkiej Brytanii otwierają się na zewnątrz. W zależności od własnych potrzeb możesz wybrać szyby niskoemisyjne, które są także termoizolacyjne - dzięki nim zaoszczędzisz energię. Szyby refleksyjne i selektywne to doskonała ochrona przed promieniami słonecznymi. Szyby antywłamaniowe uniemożliwią włamanie oknem, zaś szyby hartowane zapewnią ochronę przeciwwypadkową - to dobry wybór w domach z małymi dziećmi lub zwierzętami. 

Systemy okienneSystemy okienne Fot. Shutterstock

Okna białe czy w kolorze

Twój wymarzony dom jest już prawie gotowy, by w nim zamieszkać, ale nie wiesz, jakiego kolory okna wybrać? Białe okna są wszechobecne, ponadczasowe i uniwersalne. Jeśli lubisz nowoczesne rozwiązania, to idealnie sprawdzą się okna w czarnych ramach - wprowadzą do wnętrza powiew świeżości. Czarne okna sprawdzą się w mieszkaniach w stylu loftowym - idealnie pasują do cegły i surowego wykończenia. Jeśli preferujesz ciepłe i przytulne pomieszczenia, warto pozostać przy klasyce, czyli białych oknach. Świetną alternatywą są także okna drewniane. Brąz ociepli surowe pomieszczenia, ale i nie przytłoczy minimalistycznych wnętrz w jasnych kolorach. 

Systemy okienneSystemy okienne Fot. Shutterstock

Kolor okien do nowoczesnego domu

Jaki kolor okien wybrać do nowoczesnego domu? Aby efekt końcowy prezentował się estetycznie, trzeba zwrócić na wiele czynników. Jednym z nich są kolory zarówno ścian wewnętrznych domu, jak i zewnętrznych. Warto upewnić się, czy kolor ram okiennych nie będzie "gryzł się" się z innymi kolorami. Mimo że biel i czerń są ponadczasowe i pasują do wszystkiego, to mogą optycznie zmniejszyć powierzchnię pomieszczeń, zamiast ją powiększyć. Warto zwrócić uwagę na kolor dachu - jeśli dachówka jest jasna, to ciemne okna będą się nienaturalnie odróżniać. Najpopularniejszym wyborem Polaków są białe okna, coraz częściej wybór pada także na czarne i brązowe okna, a także kolorowe, np. żółte, czerwone i niebieskie. 

Okna w nowoczesnym domuOkna w nowoczesnym domu Fot. Oknoplast

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.