Stylowe biurko w domu: polski design był nowoczesny już pół wieku temu

Projektanci mebli, mistrzowie formy i materiału już od co najmniej pół wieku udowadniają wielki kunszt technik rzemieślniczych. Wojciech Hora i Mieczysław Puchała stworzyli funkcjonalne i stylowe biurka, przy których dziś chętnie pracują młode pokolenia. Są też nowe projekty - świetne meble biurowe XXI wieku. Jedne i drugie potrafią stworzyć wspaniałe miejsce do życia online i pracy twórczej.

Wyjątkowe egzemplarze mebli biurowych – stare, które są ikonami polskiego designu, jak też nowe projekty – dziś z powodzeniem sprzedawane są w galeriach, na aukcjach sztuki czy w sklepach internetowych. Dzięki nim można stworzyć stylowe biuro w domu, które inspiruje do pracy twórczej i jest wspaniałym miejscem do życia online. Nie potrzeba wiele. Wystarczy stylowe biurko, praktyczna lampa, wygodny fotel lub krzesło oraz kilka odpowiednio dobranych dekoracji i akcesoriów. 

Projektanci mebli, mistrzowie formy i materiału już pół wieku temu udowodnili jak nowoczesny był polski design.Projektanci mebli, mistrzowie formy i materiału już pół wieku temu udowodnili jak nowoczesny był polski design. Fot. Shutterstock

Stylowe biurko, nawet w wersji mini powinno się znaleźć w każdym wnętrzu. To najważniejszy element biura, przy którym podczas pracy zdalnej spędza się wiele godzin. Pomoże stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjała kreatywności, koncentracji i wypełnianiu obowiązków. Biurko powinno mieć też odpowiednio dobraną wysokość lub możliwość jej regulacji. Wtedy umożliwi przyjęcie bezpiecznej i wygodnej dla zdrowia pozycji.

Przedstawiamy wybrane propozycje – stare i nowe wzornictwo, funkcjonalne i stylowe biurka polskich marek, dzięki którym dowodzenie systemem operacyjnym stanie się przyjemniejsze i kreatywniejsze.

Biurko  z kolekcji Lopp od marki Noti.Biurko z kolekcji Lopp od marki Noti. Fot. Noti

Stylowe biurko Noti – iF Design Award 2020 dla kolekcji Lopp

Lopp to trzy odsłony pięknej formy do biura, holu, sypialni: biurko, sekretarzyk i toaletka. To unikalny design – ponadczasowy, a jednocześnie uniwersalny, który odnajduje się w różnych aranżacjach. Piękno, jakość i funkcjonalność kolekcji Lopp zaprojektowanej przez Bartłomieja Pawlaka i Łukasza Stawarskiego doceniło jury konkursu iF Design Award 2020. Projekty nagrodzono w kategorii "Product". To duże osiągnięcie nie tylko dla marki Noti, ale polskiego designu. W tym roku konkurencja była ogromna: ponad 7 tysięcy zgłoszeń z 50 krajów. Prace oceniało 78 niezależnych ekspertów z całego świata. Gratulujemy marce Noti

Stylowe biurka o ponadczasowej formie od marki Noti.Stylowe biurka o ponadczasowej formie od marki Noti. Fot. Noti

Miejsce do pracy ucznia – kultowy projekt 3 w 1 z 1988 roku

Przyjmuje trzy funkcjonalne formy użytkowe. W zależności od potrzeb może być biurkiem z regulacją wysokości i kąta nachylenia blatu, tablicą do pisania lub krzesłem do pracy. To projekt stworzony z listew bukowych wykończonych ekologicznym olejem, które połączono klamrami ze stali nierdzewnej. Powierzchnię blatu wykonano ze sklejki, natomiast krawędzie z drewna bukowego. 

Miejsce do pracy ucznia zaprojektowane przez Wojciecha Horę.Miejsce do pracy ucznia zaprojektowane przez Wojciecha Horę. Fot. Nowy Model

Mebel został stworzony przez Wojciecha Horę – obecnego rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 1987 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Jego dyplom składał się z zestawu 22 mebli zrealizowanych, większość egzemplarzy funkcjonuje do dzisiaj. Wojciech Hora tak wspomina swojego nauczyciela Aleksandra Kuczmę:

Był rzeźbiarzem i projektantem mebli, mistrzem syntezy funkcji, formy i materiału, z miłością głaskającym kawałek drewna, zanim nie zobaczył w nim tego, czego inni nie byli w stanie zobaczyć.

W 2007 roku Wojciech Hura uruchomił autorski Kierunek Wzornictwa przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Był też laureatem konkursu im. Marii Dokowicz, dzięki któremu odbył roczny staż w RCA w Londynie i pracował w Workshop 119 – firmie projektującej i realizującej meble małoseryjne, m.in. dla Tiny Turner i Rogera Daviesa.

Stylowe biurko 3 w 1 projektu Wojciecha Hory. Dzięki regulacji kąta nachylenia blatu może być również stołem kreślarskim.Stylowe biurko 3 w 1 projektu Wojciecha Hory. Dzięki regulacji kąta nachylenia blatu może być również stołem kreślarskim. Fot. Nowy Model

Choć "Miejsce do pracy ucznia" to projekt z 1988 roku, nadal funkcjonuje jako modny i funkcjonalny design biurowy. Mebel został zaprezentowany na wystawie w galerii Zachęta i przyniósł autorowi nagrodę za najlepszy projekt dyplomowy w dziedzinie wzornictwa mebli oraz stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2013 roku został wdrożony do produkcji przez polską markę Nowy Model, która tworzy nowe projekty, ale też zajmuje się rekonstrukcją starych projektów sprzed lat.

Biurko KZ/01 – stylowa i ponadczasowa forma 

Geometryczny model o obłych krawędziach z możliwością wyboru wymiarów oraz wykończenia – gatunku drewna i koloru. Każdy mebel tworzony jest na zamówienie. To minimalistyczna i klasyczna forma we współczesnej odsłonie. Piękna, solidna i funkcjonalna, która świetnie udekoruje wnętrze. Biurko KZ/01 jest dostępne w ofercie polskiej marki Komitywa.

Stylowe biurko KZ/01 wykonane z drewna.Stylowe biurko KZ/01 wykonane z drewna. Fot. Komitywa

Biurko 20-11– funkcjonalna sztuka w połysku z drugiej połowy XX wieku

Ma asymetryczną formę oraz orzechowy i mahoniowy fornir. Dziś jest meblem biurowym poszukiwanym przez wielu miłośników polskiego designu. To modne i funkcjonalne biurko z historią, którą rozpoczął na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku Mieczysław Puchała, kiedy stworzył ten świetny projekt, a który potem wyprodukowała Głuchołaska Fabryka Mebli. Biurko 20-11 z szafką oraz dwoma szufladami pod blatem wpisze się w klimat wielu wnętrz, zarówno mid-century modern, jak również skandynawski czy retro. W 1961 roku pojawiło się w scenografii filmu "Wyrok" w reżyserii Jerzego Passendorfera.

Stylowe biurko 20-11, które zaprojektował Mieczysław Puchała.Stylowe biurko 20-11, które zaprojektował Mieczysław Puchała. Fot. Cotozafotel.pl

Wskazówki aranżacyjne, które podkręcą obroty pracy twórczej

Tak ważna dla głowy strefa do pracy powinna być nie tylko praktyczna, ale i inspirująca. Dlatego oprócz postawienia praktycznego i stylowego biurka, montażu dobrych punktów oświetleniowych oraz umieszczenia wygodnego fotela lub krzesła, zadbaj o nietuzinkowe elementy wystroju, które są zgodne z twoim stylem i osobowością. Zwiększą szansę na lepszą pracę twórczą i umilą czas pracy.

Drewniane biurko o ponadczasowej stylistyce.Drewniane biurko o ponadczasowej stylistyce. Fot. Shutterstock

  • Ścienny organizer uporządkuje biuro. Świetnie sprawdzi się tu stalowa rama na drobiazgi lub tablica korkowa. Nie tylko uporządkują przestrzeń biurową, ale podkręcą jej aranżację. To produkty, które wyglądają stylowo w każdej wersji: prostokątnej, kwadratowej, o różnych geometrycznych kształtach. 
  • Grafiki i obrazy z motywującymi maksymami pomogą w osiągnięciu większej kreatywności podczas pracy. Dlatego warto wyposażyć biuro choć w kilka ulubionych.
  • Każdą stylizację biura dopełniają detale. Stylowe pojemniki na akcesoria pomogą nie tylko w zachowaniu porządku na biurku, ale stworzą jego dekorację.
  • Stylowe gadżety, które wyrażają osobowość mają sporą moc sprawczą. Inspirują do pracy twórczej i umilają czas. Dlatego warto je mieć w przestrzeni biurowej.

W biurze ważne są kolory ścian

Podczas pracy umysłowej dobrze sprawdzają się barwy stonowane, spokojne, jak odcienie bieli, beżów i szarości. Służą lepszemu skupieniu, stymulując komórki mózgowe. Odwrotnie jest z intensywnymi kolorami – rozpraszają uwagę. Dlatego nie sprawdzą się na przykład podczas pracy analitycznej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA