Jak odnowić swoje meble? Oto kilka sposobów na odświeżenie

Odnawianie i renowacja rzeczy jest na czasie. Zamiast kupowania nowego stołu, coraz częściej decydujemy się na praktyczne odświeżenie, które pozwoli nam zaoszczędzić sporo gotówki. Jak odnowić stare meble? Zobacz sam.

Chciałbyś zmienić coś w swojej kuchni, salonie czy sypialni, lecz nie masz pieniędzy na wymianę mebli? Nie musisz kupować nowych produktów, wystarczy, że odświeżysz stare meble drewniane. Odnawianie mebli to bardzo popularna praktyka, która staje się modna. Jest to prosta, tania i szybka metoda, która pozwoli ci na zindywidualizowanie wnętrza i odświeżenie aranżacji, zgodnie z obecną wizją.

odnowa mebliodnowa mebli shutterstock

Odnawianie mebli- nowy kolor

Renowacja mebli to idealna okazja na odnowienie i odświeżenie sprzętów, które pierwszą świetność mają już za sobą. Wiosna sprzyja porządkom i remontom, więc może właśnie teraz jest czas, by odnowić swoje cztery kąty. Zastanów się, jaka barwa wniesie do twojego pomieszczenia radosny nastrój, a w sypialni zapewni poczucie relaksu.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Aby rozpocząć proces renowacji mebli, pierwszą czynnością jaką należy zrobić je przygotowanie powierzchni mebli. Musimy określić z jakiego materiału został wykonany nasz przedmiot, ponieważ każda powierzchnia wymaga innych zabiegów. Jednak niezależnie od tego, pracę nad odświeżeniem mebla zaczynamy od oczyszczenia powierzchni. Musimy pozbyć się tłustych plam czy łuszczących się powłok malarskich. Demontujemy i zaklejamy wszystkie miejsca, które mają pozostać nienaruszone. Najczęściej odnawiane meble są z drewna. Pamiętaj więc, o użyciu papieru ściernego w miejscach o nierównej powierzchni spowodowanej uszkodzeniami. Po względnych oględzinach matujemy powierzchnie. Jeżeli renowacja dotyczy bogato zdobionych mebli, użyj odpowiedniego preparatu. Lakier, bejca lub impregnat świetnie złuszczy starą powłokę.

Jak pomalować meble?

Kiedy wybierzesz już materiały i przygotujesz powierzchnie do malowania, możesz przystąpić do najważniejszego zadania. Jednak musisz zabezpieczyć miejsce, w którym przeprowadzasz renowację. Na podłogę warto rozłożyć folie malarską, która kosztuje kilka złotych. Miejsca, które ma ominąć pędzel zaklejamy taśmą malarską, która również kosztuje grosze. Obowiązkowy jest pod ręką mały pędzelek. Pomoże on nam, dostać się w miejsca trudno dostępne. Zadowalający efekt osiągniesz po nałożeniu kilku warstw farby.

meblemeble shutterstock

Jak odnowić meble z PRL?

Antyki, pamiątki rodzinne i meble vintage to często interesująca historia lub wspomnienia. Niestety zdarza się, że mimo tego, dosyć rażąco nie pasują nam do koncepcji naszego wnętrza. Jednak warto przekonać się, że stara szafka, za pomocą kilku sztuczek, może stać się ponownie ozdobą dla twojego wnętrza. Najprościej jest wymienić gałki. Ładne klasyczne brązowe części, dodadzą białej szafce modnego charakteru. Przemaluj ją na kolor, który idealnie wpasuje się w twoje wnętrze! Dodatkowo postaw na nią wazon z pięknymi wiosennymi kwiatami i poczuj radosny klimat.

pędzle do renowacjipędzle do renowacji shutterstock

Na co należy uważać podczas renowacji?

Pod żadnym pozorem nie powinno się używać farb do ścian czy sufitów. Aby odświeżyć meble w kuchni, salonie czy łazience, należy użyć do tego farby do drewna, która wykonana jest z rozpuszczalników akrylowych lub alkidowych. Oferta na rynku jest naprawdę bogata. Impregnaty, lakiery czy lakierobejce, świetnie zabezpieczą pomalowaną powierzchnie, zapewniając jej świeżość na lata.

Więcej o:
Copyright © Agora SA