Metoda KonMari: sprzątanie według Marie Kondo. Jakie są zasady i czemu warto ją zastosować?

Metoda KonMari została pokochana przez wiele osób na całym świecie. Młoda Japonka, Marie Kondo, opisała ją w swojej bestsellerowej książce "Magia Sprzątania". Przybliżamy podstawowe zasady tej metody, które warto zastosować w swoim domu!

Sprzątanie, dla większości osób, jest jednym z najmniej lubianych zajęć w domu. Często może się wydawać, ze ten proces nie ma końca, bo szybko tworzy się nowy bałagan i wszystko trzeba zacząć od początku. Ten problem dobrze zna Marie Kondo, która w swojej książce "Magia sprzątania" zdradziła jak skutecznie poradzić sobie z tym nieprzyjemnym obowiązkiem. Metoda KonMari jest prosta, choć na początku wymaga trochę wysiłku i determinacji. Rezultaty mogą jednak przerosnąć oczekiwania! Ważne jest, aby na początku wyobrazić sobie jakiego wnętrza pragniemy i jak chcemy się w nich czuć. Następnie wystarczy trzymać się kilku zasad.

Metoda KonMari: zasada wyrzucania 

Metoda KonMari wymaga wyrzucenia wielu zbędnych rzeczy z naszego mieszkania lub domu. Wynika to z tego, że bałagan tworzy się najczęściej z powodu zbyt dużej ilości przedmiotów. Warto jednak zaznaczyć, że Marie Kondo nie namawia nas do minimalizmu. Chodzi tylko o oczyszczenie naszej przestrzeni z nadmiaru. Jak się zabrać za wyrzucanie rzeczy? Po latach szukania odpowiedzi na to pytanie, Marie Kondo odkryła, ze najważniejsze jest kryterium radości. Każdy przedmiot, który mamy w domu powinniśmy wziąć w ręce i zadać sobie pytanie "Czy to daje mi radość?". Ta jedna z głównych zasad metody sprzątania KonMari, która po angielsku jest określona jako "spark joy" sprawia, że ostatecznie otaczamy się tylko tymi przedmiotami, które naprawdę lubimy i z którymi łączą się pozytywne emocje. A co jeśli trudno nam to ocenić co chcemy zostawi, a co nie? Wtedy zastanów się nad celem swojego życia. Może się okazać, że dany przedmiot spełnił już swoją rolę odkąd go dostałaś lub kupiłaś, więc nie jest Ci dłużej potrzebny i nie sprawia radości. Czasem można również taką rzeczy zostawić i sprawdzić np. za kilka miesięcy czy w ciągu tego czasu choć raz się tym przedmiotem zainteresowałaś.

Sortowanie według kategorii 

Jednak jak w ogóle zabrać się za wyrzucanie? Od czego zacząć? Metoda KonMari stawia sprawę jasno - przede wszystkim trzeba zająć się naraz tylko jedną kategorią. Zazwyczaj sprzątamy według lokalizacji, np. wyjmujemy wszystko z szafy, ale Marie Kondo zaznacza, że jest to duży błąd. Jej zdaniem jedynym słusznym krokiem jest zgrupowanie wszystkich rzeczy z jednej kategorii w jednym miejscu np. na podłodze, aby zobaczyć jaką ich ilość posiadamy. Marie Kondo segregowanie i wyrzucanie poleca zacząć od ubrań, a następnie przejść do książek, papierów, różności (różne akcesoria biurowe, płyty, kosmetyki, sprzęt elektroniczny itp.), a na samym końcu najtrudniejszą kategorią, czyli przedmiotami o wartości sentymentalnej. 

Według metody KonMari wszystko musi mieć swoje miejsce

Jeśli czujesz, że proces wyrzucania masz już za sobą to przyszedł czas na porządkowanie tych wszystkich rzeczy. Kluczowe jest tutaj, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce. To ważny krok w metodzie KonMari i wręcz niezbędny do zachowania porządku. W ten sposób wystarczy już tylko wyrobić w sobie nawyk odkładania danej rzeczy w to samo, wyznaczone miejsce,  a na zawsze pożegnasz się z bałaganem np. na biurku lub w szafkach. Brzmi banalnie, ale jest to praktycznie niemożliwe bez wcześniejszego etapu wyrzucania, dlatego ważne, aby zachować właśnie tę kolejność.

KonMari składanie ubrań

Metoda Konmari składanie ubrańMetoda Konmari składanie ubrań fot. shutterstock

Metoda KonMari zawiera też instrukcję jak prawidłowo składać ubrania. Powinny one przybrać formę idealnego prostokąta, a więc być złożone większą ilość razy niż w bardziej powszechnym sposobie składania ubrań. Ta technika dotyczy każdego elementu garderoby (nawet skarpetek i bielizny), oprócz tych ubrań, które zaleca wieszać w szafie. Ubrania takie jak sukienki, spódnice, marynarki, garnitury oraz płaszcze powinny być na wieszakach, tak samo jak modele, które są wykonane z bardzo miękkiego materiału.

Sprzątanie KonMari - zasada trzymania rzeczy pionowo

W swojej metodzie sprzątania Marie Kondo zaleca, żeby wszystko ustawiać pionowo, a nie poziomo. Według Japonki w ten sposób zaoszczędzamy miejsce, a zarazem lepiej możemy zobaczyć nasze rzeczy. To zapobiega również tworzeniu się stosików, które praktycznie mogą powstawać w nieskończoność. W metodzie KonMari dotyczy to szczególnie ubrań, które można posegregować i poukładać np. w szufladach lub różnych pudełkach i koszyczkach. Ta sama reguła dotyczy też wszelkich dokumentów, które również lepiej trzymać w pionowej pozycji, bo wtedy mamy do wszystkich równy dostęp i nie zapominamy o tych, które są na samym dole. 

Metoda sprzątania Marie Kondo - co jest w niej szczególnego?

Plusem metody Marie Kondo jest przede wszystkim to, że jeśli zrobimy to porządnie to sprząta się tutaj tak naprawdę tylko raz. Po procesie wyrzucania zostanie nam dużo mniej rzeczy w domu, a wtedy z łatwością znajdziemy dla nich specjalne miejsce. Co ważne, są to rzeczy, które naprawdę lubisz! Dzięki temu każdą rzecz będziesz bardziej cenić i cieszyć się nią. W końcu metoda KonMari to nie tylko sprzątanie, ale również cała filozofia z tym związana. 

Jeśli nauczysz się odkładać rzeczy na swoje miejsce i nie gromadzić zbyt dużo nowych, to można zapomnieć o bałaganie związanym z porzuconymi w nieładzie przedmiotami tu i tam. Konsekwencją takiego porządku jest również koniec z szukaniem jakiś rzeczy i zaoszczędzenie czasu. To wpłynie na twoje samopoczucie i zadowolenie z życia. Jedyne co trzeba robić regularnie to pościerać kurze, odkurzyć czy umyć podłogi itp. To jednak też stanie się łatwiejsze, jeśli będziesz mieć mniej powierzchni na których może gromadzić się kurz!

Zastanawiasz się może, a co jeśli nie uda mi się wyrzucić wielu rzeczy z domu tak jak zaleca to metoda KonMari? Nie martw się, to całkiem normalne. Sama Marie Kondo przyznała, że robiła kilka podejść, bo na początku trudno jej było rozstać się z niektórymi rzeczami. Proces wyrzucania i segregowania można powtarzać aż do czasu, kiedy poczujesz, że to jest właśnie to czego oczekiwałaś.

Więcej o:
Copyright © Agora SA