Rośliny oczyszczające powietrze - naturalny sposób na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu

Powietrze, którym oddychamy w dzisiejszych czasach jest bardzo zanieczyszczone. Nawet to w naszym mieszkaniu. Postaw więc na rośliny oczyszczające powietrze. Pomogą ci zdrowiej oddychać!

W dzisiejszych czasach jakość powietrza znacznie się pogorszyła. Wpływa na to wszechobecny smog zawierający szereg zanieczyszczeń i szkodliwych związków chemicznych oraz inne ekologiczne czynniki. Jednak od dawna wiemy, że miejsca, w których jest więcej roślin są zdrowsze dla naszych organizmów i płuc. Stężenie czystego powietrza jest większe. Jeśli myślisz, że w domu nie musisz się martwić o ten problem, to jesteś w błędzie. Według najnowszych teorii w domu jesteśmy również narażeni na szereg zanieczyszczeń, które znajdziemy na meblach, podłodze, ubraniach i ścianach. Mowa tutaj nie tylko o kurzu, który zawiera pyły i bakterie, ale także i roztoczach. One bardzo źle wpływają na układ oddechowy. Ratunkiem, według badań NASA, są rośliny oczyszczające powietrze. Nie powinno ich zabraknąć w naszych mieszkaniach! 

Rośliny oczyszczające powietrzeRośliny oczyszczające powietrze Rośliny oczyszczające powietrze / shutterstock

Rośliny oczyszczające powietrze - dlaczego warto je mieć? 

Rośliny oczyszczające powietrze do mieszkania to nie tylko piękne ozdoby. Nie dość, że dekorują wnętrze, to jeszcze poprawiają jakość powietrza. Jak to się dzieje? Przede wszystkim rośliny obniżają zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. Oprócz tego eliminują "zwietrzałe" i "stare" powietrze, zastępując je świeżym. Stanowią też doskonały nawilżacz powietrza, z racji swoich umiejętności zatrzymywania wody w organizmie. Rośliny oczyszczają również powietrze z dymu papierosowego! Wystarczy, więc że wyposażysz swoje mieszkanie w kilka roślinek doniczkowych o takich właściwościach, a będziesz móc cieszyć się zdrowszym powietrzem w domu! 

Rośliny oczyszczające powietrze - jakie wybrać? 

Rośliny oczyszczają powietrze i nas z toksyn i wszelkich zanieczyszczeń utrudniających nam oddychanie. Możesz je wstawić do sypialni, salonu albo kuchni. Wszędzie sprawdzą się doskonale. Oto kilka rodzajów oczyszczających powietrze roślin, które znalazły się na liście NASA:

  • Skrzydłokwiat 

Skrzydłokwiat to bardzo efektowna i łatwa w opiece roślinka. Jej charakterystyczne, ostro zakończone liście oraz białe, kielichowe kwiaty pięknie ozdobią każde pomieszczenie. Wystarczy dbać tylko o regularne nawilżenie ziemi w doniczce i cieszyć się zarówno zdrowszym powietrzem, jak i ładniejszym wnętrzem. 

  • Sansewieria 

To idealna roślina dla każdego, kto nie ma tak zwanej "ręki do kwiatów". Wybacza każde błędy i nie trzeba poświęcać jej zbyt wiele czasu. Nie można jej nadmiernie podlewać. Mało wymagająca, ale niezwykle stylowa. Pięknie wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Oczyszcza powietrze z toksyn! 

  • Bluszcz pospolity 

Mimo że nie jest tak efektowny jak rośliny wyżej wymienione, bluszcz doskonale wpływa na poprawę kondycji układu oddechowego. Eliminuje z powietrza benzen oraz formaldehydy. Pomaga też w walce z pleśnią. To świetna roślina pnąca do salonu. 

  • Aloes

Aloes nie tylko oczyszcza powietrze, ale znany jest też ze swoich właściwości leczniczych. Zawarty w nim śluz wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków i suplementów diety. Produkuje duże ilości tlenu i jest mało wymagający, jeśli chodzi o podlewanie. 

  • Nefrolepis wyniosły 

Czyli inaczej mówiąc znana nam paprotka. To również roślina oczyszczająca powietrze. Oprócz tego nawilża też powietrze poprzez ujemną jonizację. Możesz ją umiejscowić na parapecie albo w koszu przyczepionym do sufitu. Nie wymaga wiele, ale trzeba pamiętać o przycinaniu końcówek liści, aby ładnie rosła. Oprócz tego paproć eliminuje również szkodliwe działanie promieniowania elektromagnetycznego. Warto ją więc postawić blisko telewizora! 

  • Zielistka Sternberga 

To kolejna roślina, która nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji, ale wygląda efektownie. Jej długie, ostre, biało-zielone liście wyglądają naprawdę ozdobnie. Kwiat można połączyć z innymi roślinami, aby stworzyć ciekawą kompozycję. Oczyszcza powietrze i produkuje dużo tlenu! 

Więcej o:
Copyright © Agora SA