Nowoczesne wnętrza w stylu francuskim - meble i dodatki pełne szyku i elegancji

NS
26.03.2020 18:00
Styl francuski to luz i elegancja w jednym. To nietypowe połączenie sztukaterii, subtelnej kolorystyki i stylizowanych mebli z nowoczesnymi formami daje naprawdę niesamowity efekt. Nurt ten wymaga jednak dużego zmysłu aranżacyjnego, który pozwala w niezwykle subtelny sposób połączyć dwa odległe światy, bez przekraczania granicy kiczu czy niedopasowania. Wybraliśmy świetne meble i dodatki, które pozwolą ci wkroczyć w ten szykowny styl i stworzyć nowoczesne wnętrza w stylu francuskim.

Nowoczesne wnętrza w stylu francuskim - dobre praktyki

Nowoczesne wnętrza w stylu francuskimNowoczesne wnętrza w stylu francuskim Fot. JAKUB PAJEWSKI

Nowoczesne wnętrza w stylu francuskim to nic innego jak umiejętne połączenie elementów starych z nowymi. Wnętrze w tym stylu jest śmiałe, wyrafinowane i eleganckie. Na pierwszy rzut oka te nowoczesne wnętrza nie rządzą się żadnymi prawami. Elementy mogą wydawać się przypadkowe, ale to właśnie takie zestawienie tworzy niesamowity charakter przestrzeni wnętrza w stylu francuskim. Wnętrze francuskie nie może obejść się bez charakterystycznych, stylizowanych na wiek XVII i XVIII foteli, szezlongów, komód czy innych mebli. Powinny być one ozdobne, lekkie, eleganckie i posiadać eliptyczne, zaokrąglone kształty. Pomimo przypadkowości, należy się kierować kilkoma zasadami przy projektowaniu nowoczesnych wnętrz w stylu francuskim:

  • naturalne elementy takie jak len, czy bawełna są jak najbardziej wskazane;
  • falbanki, marszczenia, frędzle i tkaniny o florystycznych wzorach to rzeczy, z którymi nie należy przesadzać;
  • nie każda ściana musi być obfita w ozdoby;
  • stosowanie kontrastów w zestawieniu stylów jest bardzo pożądane;

Nowoczesne wnętrza w stylu francuskim - kolory

Nowoczesne wnętrza w stylu francuskimNowoczesne wnętrza w stylu francuskim fot. Radosław Wojnar

Nowoczesne wnętrza w stylu francuskim są dość elastyczne, jeśli chodzi o stosowane w nich kolory. Odpowiednie barwy powinna dyktować osobowość i preferencje użytkownika wnętrza. Jeśli nowoczesne wnętrza mają być oazą spokoju, warto skorzystać z barw neutralnych, takich jak: biały, jasnoszary, a także beżowy. Odważniejsze rozwiązania również są jak najbardziej wskazane. Nowoczesne wnętrza domu możesz ubrać w czerwień, kolor niebieski lub szmaragd. Ogólnie jednak nowoczesne wnętrza powinny być pastelowe, jasne i subtelne. Na zaakcentowanie zasługują okna i przeszklenia. Na wykończenie ścian warto wykorzystać jasne tapety lub boazerię w tym samym kolorze.

Nowoczesne wnętrza w stylu francuskim - dekoracje

Nowoczesne wnętrza w stylu francuskimNowoczesne wnętrza w stylu francuskim Fot. ARKADIUSZ SCICHOCKI

Nowoczesne wnętrza w stylu francuskim aż się proszą o stworzenie dekoracyjnej ściany z użyciem charakterystycznych, francuskich wzorów jak chociażby wzór Fleur-de-Lys. Jeśli lubisz bardziej stonowane rozwiązania, idealne okażą się wzory na jasnym tle, w których dominują sceny pasterskie. Mówiąc o dekoracjach, rozejrzyj się, za co najmniej jednym lub dwoma zabytkowymi elementami, które zbalansują nowoczesne wnętrza. W tej dziedzinie sprawdzą się także tkaniny. Możesz używać naturalnych materiałów takich jak len i bawełna, z której wykonana może być tapicerka mebli. Dobrym wyborem będą także materiały całkowicie kontrastujące, takie jak jedwab, aksamit oraz koronki. Musisz jednak pamiętać, że finalnie wszystko uzależnione jest od twoich preferencji.