Meble must have 2020, czyli "Orły" polskiego designu

Unikatowe polskie meble zostały nagrodzone prestiżowym tytułem must have 2020. To świetny design - projekty twórcze, niebanalne, nowoczesne. Na przykład modułowy regał inspirowany Bauhausem, sofa w stylistyce lat 70. i 80., albo stoliki, lampy, lustra o kaligraficznych wzorach.

Kolekcja mebli TRN Pani Jurek nagrodzona w plebiscycie must have 2020.Kolekcja mebli TRN Pani Jurek nagrodzona w plebiscycie must have 2020. Fot. Pani Jurek

– Jako architekt tworzysz w teraźniejszości, mając świadomość przeszłości i w perspektywie przyszłości, która jest właściwie nieznana – mówi Norman Foster, wszechstronny projektant, jeden z czołowych designerów współczesnej architektury, człowiek wielu talentów i pasji. Tego z pewnością trzyma się wiele innowacyjnych marek polskiej branży wzorniczej. Rada ekspertów złożona z uznanych architektów, przedstawicieli mediów oraz najważniejszych ośrodków wzornictwa ogłosiła 27 marca wyniki 10 edycji plebiscytu must have organizowanego przez Łódź Design Festival. Wyróżniono 75 polskich produktów. To dowód, że polski design ma się świetnie. Chcemy upowszechniać i promować rodzimy biznes oraz polskich projektantów. Co w kontekście obecnej sytuacji i inicjatywy #wspierampolskiemarki jest szczególnie wartościowe. 

Przedstawiamy wybrane projekty mebli, które zostały nagrodzone w prestiżowym plebiscycie must have 2020.

Pani Jurek – marka, która myśli obrazem

Niestandardowe, wyraziste wzory, formy i kolory inspirowane malarstwem Jana Tarasina, szlachetne materiały i ręczne wykonanie. Taka jest kolekcja mebli TRN, którą zaprojektowała Magda Jurek – artystka, projektantka i właścicielka marki Pani Jurek. Meble powstały przy współpracy z pracownią mebli artystycznych Square Drop, którą prowadzi Agnieszka Śniadewicz-Świca.

Kolekcja TRN przypomina ciąg znaków i symboli przedstawionych na stolikach, lampach i lustrach. To także różne barwy, które Pani Jurek lubi podkreślać w swoich projektach – z pewnością odnajdą się w wielu wnętrzach. Wszystkie meble to wyłącznie ręczna robota. Stoliki i lustra powstały z wyselekcjonowanego drewna jesionowego, które zabezpieczono naturalnym woskiem. Natomiast lampy z ceramiki, którą ozdobiono ręcznie odlewanymi i szkliwionymi elementami z mosiądzu. To niepowtarzalny i piękny polski design, który docenili eksperci plebiscytu must have 2020. Kolekcja wyjątkowych form, która doda charakteru każdemu wnętrzu.

– Szukanie formy dla przedmiotu, tak samo jak ustawianie przedmiotów w przestrzeni i i szukanie relacji między nimi, jest dla mnie myśleniem obrazem. Z wykształcenia też jestem malarką i myślenie obrazem jest moją obsesją. Myślę zresztą, że wszyscy to robimy – meblując mieszkanie, nakrywając do stołu – mniej lub bardziej świadomie tworzymy nieskończoną liczbę kompozycji, odwołując się do naszego wewnętrznego poczucia harmonii, proporcji i porządku – mówi Magda Jurek.

Projektantka lubi też czerpać z czasów PRL-u, w których się wychowała. Twierdzi, że to one ukształtowały jej twórczość: – Wychowałam się w "wielkiej płycie", gdzie przestrzeni jest tak mało, że wszystko trzeba kondensować, chyba stąd moje zamiłowanie do sprytnych rozwiązań, ale też do absurdu. Lubię wymyślać patenty, majsterkować, pracować rękami. Wierzę w przysłowie "Potrzeba matką wynalazku", ale też wiem, jak kuriozalne rozwiązania czasem ta potrzeba rodzi. Przedmioty bywają naprawdę śmieszne.

Do bestsellerowych projektów Pani Jurek należy lampa z próbówek – Maria S.C., której nazwa przywołuje Marię Skłodowską-Curie, a kształt nawiązuje do tradycyjnych form art déco. Jest też autorką innych świetlistych projektów, jak "Plika" czy "Loop Line", a także wielu książek i zabawek dla dzieci.

Modułowy System GROP to wiele możliwości aranżacji

To projekt o formie inspirowanej Bauhausem, który powstał dla LOFT Decora i został wyróżniony w marcowym plebiscycie must have 2020. Autorami są Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski, którzy uważani są za jednych z najlepszych polskich projektantów. Każdy zaprojektowany przez nich produkt ma swój niepowtarzalny charakter. Ich kolekcje można znaleźć m.in. w ofercie mebli Noti, Fameg, VOX.

– Stulecie powstania Bauhausu stało się okazją do świętowania w najbliższy projektantom sposób. Inspirowany duchem szkoły z Weimaru powstał modułowy system GROP, który dzięki możliwości konfiguracji odnajdzie się w wielu sytuacjach. GROP może być stolikiem kawowym lub pomocniczym, meblem rtv, konsolą, regałem, domową biblioteką, meblem biurowym lub ekspozycyjnym. System tworzy w pomieszczeniu układy przypominające architekturę, wyraziste poziomy półek oraz piony stelaża wizualnie porządkują przestrzeń i nadają wnętrzu eleganckiego rytmu. Kolekcja składa się z modułów pojedynczych i podwójnych, dzięki czemu dopasuje się do wielkości wnętrza. Mebel jest wykonany ręcznie z naturalnych materiałów, półki z litego drewna, a konstrukcja nośna ze stali. Kolekcję uzupełniają akcesoria w postaci przestrzennych form, stanowiących podpory dla książek, które bazują na charakterystycznych dla Bauhausu figurach geometrycznych, oraz dekoracyjne piny, zabezpieczające regał i stanowiące ozdobę jego konstrukcji – wyjaśniają Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski na stronie LOFT Decora.

Nobonobo Wadi – kolekcja zgodna z założeniami gospodarki cyrkularnej 

Tej kolekcji mebli wypoczynkowych nie można się oprzeć. Piękna sofa, fotel, pufa w stylu lat 70. i 80. ubiegłego wieku to must have 2020.  Tak uznali eksperci 10. jubileuszowego plebiscytu organizowanego przez Łódź Design Festival, którzy docenili Wadi przede wszystkim za formę, wyważone proporcje i nowatorskie rozwiązania. Twórcą nagrodzonego projektu jest Tomek Rygalik – uznany polski designer i dyrektor artystyczny polskiej marki Nobonobo od 2019 roku.

Meble składają się z wąskich modułów o szerokości 20 cm, które można łączyć ze sobą niemal w nieskończoność, zwiększając szerokość sofy i pufy. Pozwala to na ich precyzyjne dopasowanie do każdej przestrzeni domowej lub komercyjnej. Tapicerowane pokrowce Wadi można zdjąć i wyprać, co pomaga utrzymać je w czystości. Co więcej, kolekcja wpisuje się w założenia gospodarki cyrkularnej – produkt można rozłożyć na jednorodne materiałowo komponenty odpowiednie do ponownego przetworzenia. To wciąż jeszcze rzadko spotykane podejście do projektowania produktów.

– Przyświecały nam jasne założenia projektowe. Chodziło o harmonijne połączenie najlepszego komfortu, nowatorskiej konstrukcji oraz wysokiej funkcjonalności z uniwersalną, lecz przyciągającą wzrok formą. Must have dla Wadi to dowód, że wspólnie z właścicielami marki Nobonobo, Moniką Struską i Tomaszem Matejczykiem, udało się nam osiągnąć zamierzony cel. Powstał produkt, który ma ogromny potencjał rynkowy, nie tylko w Polsce. Jesteśmy bardzo dumni z tej kolekcji i cieszymy się, że tak szybko została doceniona przez kolegów z branży – komentuje Tomek Rygalik.

Zobacz inne wyróżnione projekty must have 2020

  • Łóżko PUFF od RAW, projekt: Beata Wołoszyn, Damian Wasyl 

To piękny minimalizm ukazany w drewnianej formie. Łóżko ma autonomiczne wezgłowie, które jest montowane na ścianie oraz praktyczne półki, które zastępują tradycyjne stoliki nocne. 

  • Stół AL.102 od Swallow's Tail Furniture, projekt: Piotr Grzybowski

Powstał z fascynacji światem science fiction. Inspirowany jest klasyką wzornictwa oraz japońskim designem. Stół Al.102 to wyrafinowana elegancja, której formę ociepla naturalne drewno. 

  • Kolekcja mebli do przechowywania Seria3 od Plato, projekt: Maria Jeglińska

To wolnostojąca garderoba, której forma podąża za funkcją, a styl – za jakością. Jej elegancki styl wpisze się w klimat wielu aranżacji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA