Top kwietniki 2021.To wzory biophilic designu od polskich marek

Dom z dużą ilością zielonych roślin to nadal gorący trend, który podkręcają świetne modele kwietników. Nowoczesne formy stalowe, ceramiczne, szklane czy PRL-owskie makramy. Oto stylowy polski design na żywą zieleń, który modnie udekoruje wnętrze.

Kwietnik Hula z lustrem oraz długimi metalowymi elementami, które podtrzymują pnącza.Kwietnik Hula z lustrem oraz długimi metalowymi elementami, które podtrzymują pnącza. Fot. Bujnie

Kwiaty są piękną dekoracją wnętrza. Nie tylko podkręcają styl aranżacji, ale wnoszą więcej życia i radości do domu. Dlatego warto o nie dbać, pielęgnować, a drobnymi krokami aranżacyjnymi stylizować ich piękną formę za pomocą modnych kwietników. Wariacji jest sporo – to małe, duże, stojące, wiszące na suficie lub ścianie modele o przeróżnych kształtach i materiałach, których jest sporo w ofercie wielu producentów. Interesujące i modne formy kwietników przedstawiają polskie marki. To design, którego linia wzornicza jest niebanalna, odpowiada najnowszym trendom wnętrzarskim, a jednocześnie pasuje do nowoczesnych i ponadczasowych aranżacji. 

Biophilic design – symbioza domu i natury

Kontakt  z naturą ma działanie terapeutyczne, redukuje stres, poprawia samopoczucie, produktywność i kreatywność, a nawet zmniejsza ból fizyczny. Dlatego trend roślinności w architekturze jest tak wszechobecny już od wielu lat. Jednym z przełomowych momentów dla biophilic designu, czyli wykorzystania natury w projektowaniu były badania Rogera Ulricha z 1984. Udowodniły, że widok za szpitalnym oknem bezpośrednio przekłada się na czas rekonwalescencji pacjentów po zabiegach chirurgicznych. Osoby, które obserwowały naturę zamiast muru szybciej powróciły do zdrowia.

Oliver Heath – jeden z ekspertów od biophilic designu, architekt, założyciel Heath Design Ltd. uważa, że oprócz bezpośredniego kontaktu z żywą naturą bardzo istotne są też materiały i wzory, które ją naśladują. Nawet takie prowadzą do szczęśliwszego i zdrowszego życia. Dlatego warto wykorzystywać je w aranżacji, a zielonym roślinom i kwiatom przeznaczyć należyte miejsce w domu. 

Skrzydła motyla i obłości ciał niebieskich 

To tylko niektóre formy kwietników z oferty polskiej marki Bujnie. Do zaoferowania ma o wiele więcej. To propozycje stojące, jak i wiszące o różnych formach, wysokościach i kolorach, które powstały  z miłości do roślin i chęci zapewnienia im jak najlepszych warunków do wzrostu. Funkcjonalne projekty kwietników, a jednocześnie eleganckie i graficzne ozdoby wnętrza.  

Projektujemy w zgodzie z filozofią biophilic designu. Oznacza to, że w centrum naszej pracy zawsze stawiamy człowieka i jego potrzebę obcowania z naturą na co dzień. Wierzymy, że minimalistyczny i ponadczasowy design zachęca do wprowadzania zieleni do wnętrz, jak i pomaga w jej estetycznej organizacji.

 – wyznają projektanci marki.

Kwietnik Hula o wysokości 176 cm z zielonym szkłem oraz lustrem.Kwietnik Hula o wysokości 176 cm z zielonym szkłem oraz lustrem. Fot. Bujnie

Zobaczcie więcej inspiracji. 

Minimalistyczne kwietniki ścienne o różnych kształtach.Minimalistyczne kwietniki ścienne o różnych kształtach. Fot. Bujnie

Marmur nie tylko na stoliku

Konsola z kwietnikiem Box Maxi to solidny polski design dla pokoleń, który łączy szlachetny marmur z niezniszczalnym metalem. Model z obniżoną półką o krytych bokach, zaprojektowany przez łódzką pracownię Un’common oraz ręcznie wytwarzany przez lokalnych specjalistów, pełni podwójną funkcję – konsoli i kwietnika. To też świetny produkt do przechowywania książek, prasy i drobiazgów.

Marka Un’common produkuje również drobne akcesoria wyposażenia wnętrz, komody, ławy, stoły i stoliki. Wszystkie powstają wyłącznie z naturalnego kamienia, stali i mosiądzu. Dlaczego? 

Kawa wypita przy marmurowym stoliku smakuje lepiej niż przy jakimkolwiek innym. To niemal udowodnione naukowo (…) Za niesamowitą i różnorodną strukturą marmuru kryje się długa i piękna opowieść. Warto ją dostrzec i docenić

– wyjaśniają projektanci Un’common.

Kwietniki, które powstają z myślą o ruchu zero waste

Taką ideę projektowej pracy przyjęła polska marka Elementuj, kiedy postanowiła stworzyć kwietnik Uniwersum. To minimalistyczny design na kwiaty, o metalowej konstrukcji, do której przymocowane zostały dekoracyjne panele wykonane z odpadów – plastikowych nakrętek, butelek, opakowań poddanych recyklingowi.

Marka Elementuj posiada również kolorowe modele stojących kwietników, które pomieszczą donice i osłonki o różnych wielkościach i kształtach podstawy. Są kwadraty, prostokąty, koła, stożki wykonane ze stali. To bogata oferta kwietników o minimalistycznym designie i przeróżnej stylistyce.

Geometryczny kwietnik z organizerem

To niebanalna i delikatna forma kwietnika o kształcie plastra miodu, na który w dowolnej konfiguracji można zawiesić osłonki na doniczki. Wpisze się w klimat każdego wnętrza, jako dekoracja salonu, sypialni, przedpokoju lub balkonu. To też dobre rozwiązanie do biura, kwietnik w każdej chwili może stać się ściennym organizerem. Metalowa konstrukcja pozwala także na mocowanie wszelkich notatek i fotografii za pomocą magnesów lub spinaczy.

Produkt stworzyła polska marka Hexal Design, która proponuje również inne geometryczne modele mebli i dekoracji. W ofercie są lampy, dekory ścienne, kwietniki stojące, misy, stoliki kawowe, stoły i półki wiszące. Ich minimalistyczna i  niebanalna forma wpisze się w klimat każdego wnętrza.

Kwietnikowe makramy we współczesnej odsłonie

Znane z PRL-u wiszące kwietniki z wplecionymi koralikami i zawiązanymi supłami z każdej strony już nie straszą. W towarzystwie minimalistycznej doniczki o ceramicznej lub szklanej formie potrafią być piękną dekoracją domu. Dziś charakteryzują je proste i skromne sploty. Choć nie brakuje też barwnych modeli ze skomplikowanymi wiązaniami. To nowoczesne makramowe kwietniki, które wróciły na salony, łącząc nowoczesność z PRL-owskim stylem. Cieszą oko miłośników naturalnych wnętrz, aranżacji boho, skandynawskich, retro czy vintage. Zawieszone przy oknie w towarzystwie niewielkich zielonych roślin prezentują się najlepiej. 

Instagramowe kwietniki z makramowymi splotami: #wspieramypolskiemarki

Więcej o:
Copyright © Agora SA