Rośliny balkonowe, które pomogą stworzyć egzotyczną oazę: top 10

Chcesz wprowadzić trochę egzotyki na balkon? Zaaranżuj odpoczynek pod wielkim wachlarzem liści palmowych. W dodatku nic tak nie koi duszy, jak palmowa zieleń z najodleglejszych zakątków świata.

Madam StoltzMadam Stoltz Fot. Madam Stoltz

Wielkie wachlarze liści palmowych, mandarynki, pomarańcze, ozdobne trawy, juki na balkonie sprawią, że kawałek podłogi pod chmurką zamieni się w egzotyczną oazę spokoju w mieście. Miejsce do odpoczynku, które pomoże oderwać się od codzienności i wrócić do wakacyjnych wspomnień.

Świetnym dopełnieniem egzotycznej roślinności będą ozdobne trawy, m.in. turzyce, imperaty, sity, rozplenice. Dobrze sprawdzą się też rożnego rodzaju iglaki – kosodrzewina, a także klony (np. palmowy) czy formy szczepione na pniu.

Aranżacja tarasu z materacami podłogowymi House Doctor.Aranżacja tarasu z materacami podłogowymi House Doctor. Fot. House Doctor

Egzotyczne rośliny balkonowe: top 10

Doniczkowe palmy i ich odmiany to idealne rośliny ozdobne na balkon, które w towarzystwie stylowych donic pomogą stworzyć tropikalną atmosferę i zieloną oazę na progu własnego domu. Przedstawiamy egzotyczne gatunki, które radzą sobie z polską pogodą.

Daktylowiec kanaryjski (phoenix caneriensis) i niski (p. roebelenii): sezonowe rośliny balkonowe

Należą do odmian palmy królewskiej, która nazywana jest również daktylową. Daktylowiec kanaryjski pochodzi z Wysp Kanaryjskich, a niski - z tropikalnych rejonów Afryki i Azji. Gatunek kanaryjski ma szorstkie i pierzaste liście, a niski – bardziej miękkie i rozłożyste. Obie odmiany daktylowca dostępne są w różnych wielkościach i rozmiarach pni. Na tarasach i balkonach najlepiej rosną od czerwca do września.

Daktylowiec kanaryjski lubi rzadkie, ale obfite podlewanie. Na dnie doniczki powinien mieć kilkucentymetrową warstwę drenażu (np. żwir, keramzyt). Lubi też żyzną i przepuszczalną ziemię.

Daktylowiec niski lubi być regularnie podlewany latem, a zimą wtedy, kiedy podłoże wyschnie; do podlewania używamy letniej wody.

Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus Fortunei): roślina balkonowa z palmowym wachlarzem

Nazwa rośliny upamiętnia szkockiego botanika – Roberta Fortunego, który przywiózł ją z Chin do Europy. Drzewo jest z rodziny palm arekowatych i pochodzi z gór południowych i środkowych Chin, poza tym występuje w Bhutanie, Nepalu, północnych Indiach, Mjanmie, Wietnamie, Japonii. Szorstkowiec Fortunego ma ogromne liście w kształcie wachlarza, które potrafią wnieść sporo egzotyki do każdego wnętrza. Polski klimat nie jest mu straszny, ponieważ ten gatunek jest odporny na mróz. Można go kupić również w wielu rozmiarach.

Juka karolińska (yucca filamentosa): roślina balkonowa o szablastej urodzie

Nazywana również juką włóknistą jest jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Ma szablaste, ciemnozielone liście, które latem kwitną i ukazują kremowe kwiaty. Pochodzi z gorących i suchych rejonów Ameryki Północnej, w naturze można je spotkać w środkowej, wschodniej i południowej części Stanów Zjednoczonych. Juka karolińska dobrze sobie radzi również z polskim klimatem i zimą, dlatego często zdobi tarasy, ogrody i balkony.

Juka gwatemalska (yucca elephantipes): roślina balkonowa z pióropuszem

Nazywana jest również słoniastostopą. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali, gdzie rośnie w postaci drzewa o wysokości kilku metrów. Zdobi wiele wnętrz, ogrodów i balkonów. Lubi temperatury chłodniejsze: 1-10 stopni Celsjusza. Latem potrzebuje wody 2-3 razy w tygodniu, zimą wystarczy jej podlewanie mniej więcej co 10 dni. Spośród innych odmian juk wyróżnia ją solidny pień o brązowej barwie oraz mocne liście, które układają się w charakterystyczny pióropusz. Juka gwatemalska hodowana w szklarni lub oranżerii często kwitnie na biało od wiosny do jesieni.

Palmowe rośliny balkonowe: jak je pielęgnować?

Najlepiej będzie im w miejscach jasnych, ale osłoniętych od wiatru. To rośliny, które potrzebują wilgoci, dlatego warto kontrolować poziom suchości ich gleby. Ich wzrost warto wspomagać nawozem do palm, ewentualnie roślin zielonych. Na balkonie, tarasie i w ogrodzie najlepiej im będzie w ciepłe dni. Mrozy nie są dla nich.

Drzewka cytrusowe: całoroczne rośliny balkonowe

Mandarynka, pomarańcza, cytryna, grejpfrut – drzewka cytrusowe o egzotycznym wyglądzie z mocnym pniem i zieloną koroną. Większość z nich przybyła do nas z Azji Południowo-Wschodniej. Są świetnymi roślinami na balkon - dobrze rosną w donicach. Kiedy kwitną, wypuszczają sporo pięknych kwiatów. Czasem dają też owoce. Są świetną ozdobą ogrodu, tarasu i balkonu. Ale zimą, kiedy temperatury są bardzo niskie, warto je schować do mieszkania.

Czy już wiesz, które rośliny balkonowe ozdobią Twój balkon? 

Więcej o:
Copyright © Agora SA