Zagłówek do łóżka - dekoracja sypialni, która świetnie podkręca jej styl

Wioleta Bednarczyk/DZ
17.04.2020 14:15
Zagłówek do łóżka wyplatany z rattanu lub bambusa, drewniany, kuty, tapicerowany. Każdy z nich może być świetną dekoracją nie tylko łóżka, ale całej sypialni. Przedstawiamy inspirujące pomysły.

Rattanowy zagłówek do łóżka Tine K Home.Rattanowy zagłówek do łóżka Tine K Home. Fot. Tine K Home

Łóżko potrafi pięknie podkręcić styl sypialnianej strefy wypoczynku. Nie trzeba też nikogo przekonywać, że jest głównym meblem w tym pomieszczeniu. Dlatego każdy szczegół jego konstrukcji jest istotny i wpływa na ogólny odbiór wizualny. Zagłówek łóżka, nogi, podstawa oraz materac. Wreszcie pościel i narzuta, które nie są mniej znaczące. Natomiast cała reszta - stoliki nocne i reszta detali - jest tylko dla niego tłem.

Łóżko z zagłówkiem wyznacza styl pozostałych mebli i detali użytych do aranżacji sypialni. Są oczywiście modele łóżek pozbawione zagłówka, jednak te, które go posiadają, są dużo bardziej praktycznie i charakterystyczne.

Drewniany, stalowy, tapicerowany, bambusowy, rattanowy – niebanalny zagłówek jest świetną ozdobą nie tylko łóżka, ale całej sypialni. Przedstawiamy mnóstwo inspirujących pomysłów.

Zagłówki do łóżka wyplatane z rattanu lub bambusa: hit wnętrzarski 2020

W tym roku nie mają sobie równych! Przyjmują różne kształty, np. wzór pawiego ogona czy rajskie wzory i sploty. Bambus to drewniejąca bylina z rodziny traw. Rattan to nic innego jak drewno palmy. Dlatego tak świetnie pasuje do nich egzotyczna roślinność, zielone barwy i inne kolory natury. Zagłówek do łóżka wyplatany z rattanu lub bambusa wprowadzi sporo egzotycznego klimatu i wakacyjnej atmosfery rajskich plaż.

Tapicerowany zagłówek do łóżka  

Zagłówki obite miękką, dekoracyjną tkaniną mogą wystylizować sypialnianą strefę wypoczynku na wiele różnych sposobów. Tapicerowany zagłówek do łóżka może mieć prostą i gładką formę bez zdobień, a także zawierać dekoracyjne elementy w postaci guzików lub koralików wpuszczonych w tapicerkę, które wyznaczają przy okazji wzór pikowania. Zagłówek do łóżka może przybierać różne kształty - najczęściej spotyka się tapicerowane modele prostokątne, kwadratowe lub półkoliste. Prezentują takie style jak glamour, pałacowy, retro czy też minimalistyczny.

Tapicerowany zagłówek do łóżka może być wykonany z różnych materiałów, bardziej lub mniej włochatych, aksamitnych, odpornych na plamy czy tych, które można łatwo wyczyścić. Tkaniny obiciowe XXI wieku są często wysokiej jakości. To nowoczesne faktury i kolory, świadczące o praktycznym podejściu producentów. Czyszczenie obicia jest łatwe, często bez konieczności używania środków piorących, a jedynie wody. Materiały są przy tym ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia.

Drewniany zagłówek do łóżka

Możliwości wzorów, wykończenia, kolorów naturalnego drewna lub barwionego jest wbrew pozorom sporo. Modne są nie tylko zagłówki do łóżka z szerokich desek ułożonych poziomo lub pionowo obok siebie - teraz wzory wykończeń podłogi przenosi się również na ścianę. Dlatego coraz częściej można spotkać zagłówki do łóżka ułożone w charakterystyczną jodłę francuską lub klasyczną, w naturalnym kolorze drewna lub barwione na różne kolory. Są też wersje drewniane otoczone metalową ramą lub innymi stalowymi detalami ozdobnymi. Takie zagłówki do łóżka mają najczęściej charakter industrialny, który sprawdza się we wnętrzach i loftach o surowej aranżacji lub eklektycznych. 

Metalowy zagłówek do łóżka

Kute modele były bardzo cenione w dawnych czasach i dziś nie straciły na popularności. Często  kojarzą się z wnętrzem industrialnym albo rustykalnym. Jednak mają też swoje nowoczesne, minimalistyczne formy, które pasują do wielu aranżacji.

Kute zagłówki do łóżka najczęściej wykonywane są ręcznie, z użyciem specjalnych narzędzi i osprzętu - metal formowany jest w wysokich temperaturach. Cena kutego zagłówka do łóżka zależy najczęściej od materiału i metody produkcji. Do najpopularniejszych należy miedź, żeliwo, żelazo, aluminium.

Jest też wiele innych pięknych form zagłówka do łóżka. Na uwagę na pewno zasługują wyplatane warkocze. To produkt z pewnością niebanalny. 

Więcej o: