Mieszkanie z antresolą ma różne powierzchnie. W ofercie wielu deweloperów są inwestycje dwupoziomowe już od 40 m2. Największe potrafią liczyć sobie dużo więcej – nawet ponad 200 m2. Każde z nich posiada doskonałe rozwiązanie antresoli, dzięki której można zyskać dodatkowy metraż, np. na sypialnię, garderobę, pokój biurowy czy dla gości.
W nowych mieszkaniach dwupoziomowych są to nie tylko wnętrza z antresolą na poddaszu, której powierzchnia pod skosami nie wlicza się do ogólnego metrażu mieszkania. To często dwa w pełni funkcjonalne piętra, które można dowolnie zaaranżować, by cieszyć się funkcjonalną przestrzenią, jak w domu wolnostojącym.
Antresolę można też sobie zbudować, ale to zadanie dla profesjonalistów. Można ją wykonać z betonu, stali, drewna lub łącząc wybrane materiały. Jaka by nie była wymaga solidnej konstrukcji. Mieszkanie, w którym jest szansa stworzenia sypialni na antresoli powinno mieć co najmniej 3,5 m wysokości. Czy to będzie miało sens? Wszystko zależy od wymagań mieszkańców. W pełni praktyczne i funkcjonalne mieszkanie z antresolą, które umożliwi swobodę poruszania się na drugim poziomie to wnętrze o co najmniej 2 metrach wysokości w tej części.
W małym mieszkaniu dobrym miejscem na stworzenie antresoli jest część kuchenna. Najlepiej sprawdza się nad szafkami kuchennymi. Wtedy schody mogą być również dodatkową zabudową kuchenną. Dobrym rozwiązaniem jest też budowa antresoli nad biurem, sofą w strefie wypoczynku lub w części korytarza.
Mogą mieć przeróżne formy. Najważniejsze, by schody w mieszkaniu z antresolą były bezpieczne, solidnie wykonane, a nie tylko stylowe. To ważne przede wszystkich we wnętrzu, w którym mieszkają małe dzieci. W takim najlepsze będą jednozabiegowe o lekkiej konstrukcji ze stali oraz drewna lub szkła, koniecznie z wygodną poręczą.
Ponadto schody w małym mieszkaniu z antresolą nie powinny być zbyt obszerne ze względu na ograniczoną przestrzeń. Czasem sprawdzają się też specjalne drabinki, ale to wersja tylko dla sprawnych dorosłych. W mieszkaniu z antresolą świetne są też schody kręcone, nazywane spiralnymi lub krętymi. Wymagają niewiele miejsca, ale najczęściej buduje się je na planie koła lub kwadratu, a ich stopnie zazwyczaj są wysokie i wąskie. Dlatego nie są uznawane za wygodne i bezpieczne.
Bardzo ważne jest rozmieszczenie grzejników. W małym mieszkaniu z antresolą liczy się każdy metr. Dlatego bardzo fajnym rozwiązaniem są grzejniki podłogowe, które montuje się w posadzce betonowej, co wymaga wcześniejszego zaplanowania na etapie remontu. Dostępne są różne kolory, m.in. srebrne, czarne czy mosiężne. Dlatego można je dopasować do wielu kolorów podłogi.
Oświetlenie i instalacja elektryczna, jak w każdym mieszkaniu jest ważną częścią także mieszkania z antresolą. Należy je również zaplanować na etapie remontu. Tak, by było funkcjonalne i łatwo dostępne.
W sypialni warto wyznaczyć miejsce na lampę sufitową główną, ewentualnie sufitowe punkty świetlne przy łóżku sypialnianym, które umożliwią montaż lamp nad stolikami nocnymi. W części kuchennej ważne jest dobre oświetlenie blatu kuchennego, ew. wyspy jeśli jest zaplanowana w aranżacji mieszkania z antresolą, płyty grzewczej oraz światła ogólnego. W strefie wypoczynku i innych pokojach ilość lamp powinna być dostosowana do potrzeb domowników.
W projektowaniu mieszkania z antresolą bardzo istotne jest oświetlenie schodów. Dobrze sprawdza się lampa sufitowa z dłuższym kablem lub pojedyncze punkty świetlne w lini schodowej, o ile istnieje możliwość ich montażu.
W małym mieszkaniu z antresolą warto wykorzystać każdą przestrzeń w aranżacji, by była przede wszystkim funkcjonalna.