Dlaczego warto mieć rośliny w mieszkaniu? Przede wszystkim dlatego, że wpływają one na czystość powietrza w domu. Ponadto rośliny działają uspokajająco i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Rośliny to też piękna ozdoba wnętrza, ale większość z nich wymaga złożonej pielęgnacji i odpowiednich warunków. Jeżeli szukasz roślin, które wyglądają dobrze, a przy tym nie są wymagające, to mamy dla ciebie kilka propozycji.
Rośliny do mieszkania oczyszczające powietrze przydadzą się w szczególności osobom mieszkającym w dużych miastach. Rośliny, które przedstawiamy poniżej, są dość łatwe w utrzymaniu, a przy tym świetne wspomagają proces oczyszczania powietrzu. Możesz postawić je w łazience, salonie czy sypialni, żeby polepszyć jakość swojego snu.
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to kwiat o ładnych, błyszczących liściach i pięknych, białych kwiatach. Kwitnie przez całe lato, a w odpowiednich warunkach kwiaty utrzymują się przez cały rok. Skrzydłokwiaty lubią optymalne oświetlenie, dlatego zimą powinniśmy stawiać je w możliwie najjaśniejszym miejscu, a latem w półcieniu. Aby liście były bardziej błyszczące i wyglądały efektownie, możesz przecierać je wilgotną szmatką.
Skrzydłokwiat latem należy podlewać 2-3 razy w tygodniu. Raz na jakiś czas można też spryskiwać go wodą, ponieważ lubi wilgoć.
Gerbera Jamesona
Jeżeli zastanawiasz się, jakie rośliny do mieszkania w bloku wybrać, to gerbera będzie idealna! Nie dość, że wygląda pięknie, to ma niesamowite właściwości oczyszczania powietrza. Usuwa z niego szkodliwy trichloroetylen i benzen. Ten pierwszy bierze się ze środków piorących, dlatego gerbera jest idealnym kwiatem do łazienek, pralni i sypialni. Ma również zdolność nawilżania powietrza. Gerbera preferuje słoneczne miejsca i powinno się podlewać ją codziennie. Aby nie doprowadzić do zepsucia korzeni, nadmiar wody z podstawki należy odlać.
Figowiec benjamina
Figowiec benjanin, znany inaczej fikusem, to roślina, która wymaga dość dobrego oświetlenia, a na jego brak reaguje zrzucaniem liści. Nie należy go jednak często podlewać, latem dwa razy w tygodniu, a zimą raz na tydzień lub 10 dni. Jeżeli liście fikusa zaczynają żółknąć, możesz mieć pewność, że ma za dużo wody. Wtedy powinno się go przesuszyć, a nadmiar wody z podstawki odlewać. Figowca możesz zraszać letnią wodą, aby jego liście ładnie błyszczały. Raz na czas można też użyć preparatu nabłyszczającego, jednak staraj się robić to jak najrzadziej.
To roślina która świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza - usuwa z niego większość toksyn.
Jeżeli nie masz warunków do trzymania roślin światłolubnych i wolisz postawić na takie, które przeżyją w prawie każdych warunkach, to mamy dla ciebie dwie propozycje. Te rośliny nie wymagają dużego nasłonecznienia i regularnego podlewania.
Echmea wstęgowata
Echmea wstęgowata nie ma wymagań co do podłoża, ponieważ pobiera pokarm z powietrza, a nie z gleby. Nie wymaga też obfitego podlewania - wystarczy, że dostanie wodę raz na tydzień. To kwiat, który lubi wilgoć, ale przeżyje również chwilowe przesuszenie. Jest to idealna roślina do ciemnego mieszkania, a także dla osób, które nie mają czasu na regularne podlewanie.
Sansewieria cylindryczna
Sansewieria cylindryczna, a inaczej wężownica cylindryczna, to roślina długowieczna, która jest odporna na niekorzystne warunki uprawy. Najlepiej ustawić ją w półcieniu, ale też świetnie znosi cień. To kwiat idealny dla osób, które zapominają o podlewaniu roślin, ponieważ bardziej może zaszkodzić jej nadmiar wody niż jej brak. To roślina, która szybko się rozrasta.