Sposoby na zdrowe wnętrze - te meble najłatwiej się czyści

W ostatnim czasie coraz więcej przebywamy w domu. Aranżacja wnętrz także ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego zdradzamy sposoby, jak poczuć się we wnętrzu zdrowo i bezpiecznie. Dodatkowo podpowiadamy, jak wywabić nawet najtrudniejsze plamy i jak czyścić meble domowymi sposobami, by były higieniczne i wyglądały dłużej jak nowe.

Sposoby na zdrowe wnętrze

Czy wystrój wnętrz ma wpływ na nasze zdrowie? Jak najbardziej! Szczególnie odkąd więcej czasu spędzamy w czterech kątach niż na łonie natury. Meble, kolory i aranżacja może negatywnie działać nie tylko na samopoczucie, ale także na równowagę organizmu. Mamy kilka sposobów na zdrowe wnętrze - dzięki nim poczujesz się dobrze i bezpiecznie we własnym mieszkaniu. Po pierwsze pomyśl o kolorach! Chromoterapia to inaczej koloroterapia, czyli leczenie kolorami. Tej techniki używano już w starożytności, by wpływać na nastrój i uzdrawiać ciało. Kolory otaczają nas z każdej strony - jedne nas uspokajają, inne drażnią, zachęcają lub odpychają. Kolorem, którego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w twoim mieszkaniu, jest zieleń. Nie musisz od razu zmieniać kolorów ścian - wystarczą rośliny. Kwiaty doniczkowe, ale i cięte wpłyną na jakość powietrza, którym oddychasz. Im więcej, tym lepiej. Kwiaty uspokajają i sprawiają, że masz kontakt z naturą w zamkniętym pomieszczeniu. Równie istotny wpływ na zdrowie ma czystość mebli. Szczególnie w tych z obiciami z tkaniny kryje się wiele bakterii, zarazków i roztoczy, których nie widzimy gołym okiem, a to one mogą wywoływać np. alergie czy bóle głowy. Zdradzamy nasze domowe sposoby na czyszczenie mebli i wywabiania plam! 

Zdrowe wnętrzaZdrowe wnętrza Fot. Shutterstock

Domowe sposoby czyszczenia mebli 

Najłatwiej czyści się meble gładkie, lakierowane, drewniane. Nie wchłaniają brudu, dlatego najczęściej wystarczy przetarcie ściereczką i detergentem, by po plamie nie było śladu. Gorzej jest z czyszczeniem mebli z tkanin, które wchłaniają każdą plamę, więc dokładne wywabienie jej jest trudne i czasochłonne, szczególnie, gdy jest to plama z wina, kawy lub tłustych substancji, np. oleju. Chemia gospodarcza także ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, dlatego jeśli używasz chemicznych środków do czyszczenia mebli, warto włożyć maseczkę, rękawiczki a nawet okulary ochronne, by nie mieć kontaktu z podrażniającymi skórę i drogi oddechowe substancjami. Możesz także skorzystać z domowych sposobów czyszczenia mebli. Mniej w nich na ogół chemii, ale i tak niektóre substancje wymagają szczególnej ostrożności. Oto domowe sposoby na czyszczenie mebli i wywabianie plam. 

Zdrowe wnętrzaZdrowe wnętrza Fot. Shutterstock

Czym czyścić białe matowe meble

Czym czyścić białe matowe meble? Ważna jest technika! Białe meble matowe i z połyskiem musisz pocierać szmatką w jednym kierunku. Nie wykonuj okrągłych ruchów, lecz ruchy góra-dół, góra-dół lu tez prawo-lewo. Aby wyczyścić nieestetyczne żółte plamy na białych matowych meblach, użyj roztworu wody i octu lub wody i sody. Soda i ocet świetnie wywabiają nawet trudne plamy także z materiałowych mebli, więc z pewnością poradzą sobie, gdy chcesz wyczyścić białe matowe meble. 

Jak czyścić lakierowane meble w kuchni

Jak czyścić lakierowane meble w kuchni? W tym celu potrzebujesz wody z dodatkiem płynu do zmywania naczyń! Dzięki temu meble lakierowane będą pozbawione tłustych plam, ale także gładkie i błyszczące. 

Czym czyścić drewniane meble domowe sposoby

Czym czyścić drewniane meble? Mamy kilka domowych sposobów, by wyglądały jak nowe przez bardzo długi czas. Pielęgnacja drewnianych mebli nie jest łatwa i wymaga szczególnej, delikatnej pielęgnacji i środków ostrożności. Na drewnianych powierzchniach nie powinno się stawiać bezpośrednio ciepłych napojów i potraw - zawsze używaj podkładki, inaczej na powierzchni blatu powstaną nieestetyczne plamy w kształcie naczynia. Pamiętaj także, by nie dopuszczać do nich wilgoci. Drewniane meble nawet po sprzątaniu powinny być wycierane do sucha, inaczej puchną, mogą nawet pleśnieć. Czym czyścić drewniane meble domowymi sposobami? Np. herbatą! Zaparz wrzątkiem odpowiednią ilość czarnej herbaty, zaczekaj aż ostygnie i będzie letnia, następne umyj nią drewniane powierzchnie i wytrzyj suchą, czystą szmatką. Herbaciany roztwór nie tylko świetnie wyczyści drewniane powierzchnie, ale pomoże zachować naturalny kolor mebli na dłużej. Drewniane meble można wyczyścić także olejem lub wazeliną. Nadadzą one meblom połysk. Innym naturalnym sposobem na czyszczenie drewnianych mebli jest pocieranie powierzchni orzechami włoskimi - oczywiście bez skorupek. Zawierają one dużo oleju, dzięki czemu meble będą dłużej wyglądały jak nowe. 

Zdrowe wnętrzaZdrowe wnętrza Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA