Oczyszczacz powietrza: Jak go dopasować do wnętrza?

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań problemu zanieczyszczonego powietrza jest stosowanie oczyszczacza powietrza. Jak wybrać najlepszy model i dopasować go do wnętrza? Podpowiadamy.

Oczyszczacz powietrza o stylowej formie może być również świetnym dodatkiem dekoracyjnym.Oczyszczacz powietrza o stylowej formie może być również świetnym dodatkiem dekoracyjnym. Fot. Shutterstock

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które jest przydatne przez cały rok. Dlaczego? Ponieważ potrafi usunąć alergeny z powietrza, poprawiając jakość życia alergików. Także dym papierosowy, zapachy z kuchni czy sierść zwierząt domowych. Oczyszczacz powietrza usuwa także kurz, a to oznacza mniej sprzątania.

Choć oferta różnych modeli oczyszczacza powietrza jest ogromna, to istnieją pewne zasady i wskaźniki, które ułatwiają wybór najlepszego. Istnieje też ranking oczyszczaczy powietrza. Ufać mu czy nie? Warto zwrócić uwagę na zestawienia przygotowane przez profesjonalne instytucje badawcze, które specjalizują się w urządzeniach do oczyszczania powietrza. Jeden z takich rankingów prowadzi niezależne Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego – AHAM. Oczyszczacze powietrza, które spełnią rygorystyczne normy, otrzymują certyfikat "AHAM Verified". 

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool MeOczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool Me fot. Dyson

Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy? 

AHAM wprowadziło standard CADR, który stosowany jest do pomiaru skuteczności oczyszczacza powietrza. W praktyce oznacza to, że im wyższy wskaźnik CADR, tym urządzenie jest skuteczniejsze. Dlatego warto zawsze sprawdzić go osobno dla pyłu, kurzu i dymu, bo dzięki temu łatwo można porównać różne oczyszczacze powietrza.

Na przykład model, który ma wysokie parametry dotyczące pyłków, najlepiej sprawdzi się dla alergików. Natomiast oczyszczacz powietrza z wysokim parametrem CADR dotyczącym dymu tytoniowego najlepszy będzie dla osób, które palą w domu papierosy.

Świetne funkcje najlepszego oczyszcza powietrza

Główne zadanie to szybkie usuwanie zanieczyszczeń z otoczenia. Dobry oczyszczacz powietrza powinien mieć również specjalny analizator, dzięki któremu w każdej chwili będzie można sprawdzić jakość powietrza w domu. Dobrą funkcją jest też opcja łączenia oczyszczacza powietrza z aplikacją mobilną. Pozwala to nie tylko na obserwację, jak zmienia się powietrze w pomieszczeniu, ale również na zdalne sterowanie urządzeniem. Warto też zwrócić uwagę na głośność pracy oczyszczacza powietrza - niektóre potrafią naprawdę mocno hałasować. Najcichsze urządzenia na rynku generują tylko 17dB! Istotne jest też zużycie energii. Warto szukać oczyszczacza powietrza z certyfikatem EnergyStar.

Czy jeden oczyszczacz powietrza wystarczy w mieszkaniu?

Wszystko zależy od metrażu mieszkania. Dlatego przed zakupem najlepszego oczyszczacza powietrza warto zastosować prosty przelicznik – każdy metr kwadratowy pomieszczenia należy pomnożyć przez 8. Jeśli zatem istnieje potrzeba oczyszczania 35 m2 powierzchni, to warto szukać oczyszczacza powietrza z CADR na poziomie co najmniej 280 jednostek. Jeśli parametr będzie wyższy niż ten potrzebny, to pomieszczenie zostanie oczyszczone szybciej. Oczyszczacz powietrza warto ustawić w pokoju, w którym spędza się najwięcej czasu.

Oczyszczacz powietrza Blueair Pure 221.Oczyszczacz powietrza Blueair Pure 221. Fot. Blueair

Filtr węglowy to najważniejszy element oczyszczacza powietrza

Dobry filtr zatrzymuje takie zanieczyszczenia, jak kurz, pyłki, bakterie, wirusy, sierść i złuszczony naskórek zwierząt domowych, zarodniki pleśni oraz inne cząstki przenoszone przez powietrze. Większość oczyszczaczy powietrza zawiera co najmniej dwa filtry – często główny HEPA (High Efficiency Particulate Air) i węglowy. Pierwszy zatrzymuje mniejsze zanieczyszczenia, np. pyłki, zarodniki pleśni, także pyły, które znajdują się w smogu i są najbardziej niebezpieczne dla ludzi (PM 10 i PM 2,5). Dodatkowe filtry węglowe (z dużą ilością węgla aktywnego) zamontowane w oczyszczaczu powietrza są w stanie zatrzymać lotne związki organiczne, np. cząstki chemikaliów z mebli i farb, które są szczególnie groźne dla zdrowia. Istotna jest też waga filtra węglowego – te lekkie raczej nie mają w sobie dużo węgla. Warto zwróć też uwagę na rozmiar pochłanianych cząsteczek – im mniejsza średnica pochłanianych cząstek, tym skuteczniejszy oczyszczacz. Te najlepsze oczyszczacze powietrza, np. szwedzkie Blueair Classic,  zatrzymują cząstki o wielkości nawet 0,1 mikrona, czyli wielkości wirusa grypy.  

Oczyszczacz powietrza Blueair  Bedroom LROczyszczacz powietrza Blueair Bedroom LR Fot. Blueair

Są też oczyszczacze powietrza z dodatkowym filtrem wstępnym, który wyłapuje większe zanieczyszczenia, m.in. sierść zwierząt czy kurz, zapewniając dłuższą żywotność filtru HEPA.

Filtry HEPA to skuteczność filtracji powietrza na poziomie 99,95% (symbol H13) i 99,995% (H14). Modele EPA są mniej dokładne, oczyszczają powietrze w 85-99,5% (E12/H12).

Filtry warto regularnie wymieniać – jest to kluczem do sprawnego działania oczyszcza powietrza. Jak często? HEPA – mniej więcej raz na rok, węglowe – co 3-6 miesięcy. Przed zakupem warto przeliczyć koszty użytkowania niedrogiego oczyszczacza powietrza. Tańszy model często ma wyższe koszty eksploatacji. 

Zgodnie z najnowszym raportem organizacji Applia Polacy dwa razy częściej kupują żelazka czy roboty kuchenne niż oczyszczacze powietrza. Przewidujemy jednak, że urządzenia oczyszczające powietrze i kontrolujące jego parametry mogą się stać wkrótce oczywistymi sprzętami w naszym domu, jak lodówki czy zmywarki

– wyznaje Wojciech Foremski, Dyrektor Handlowy odpowiedzialny za markę Blueair w Polsce.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy warto kupić? 

To bardzo przydatna funkcja w sezonie grzewczym. Najprostsze modele mają wentylator, który przetłacza brudne powietrze przez nasiąknięty wodą wkład nawilżająco-czyszczący (warto go wymieniać co 2-3 miesiące). Ten zatrzymuje zanieczyszczenia i nasyca powietrze cząstkami wody. 

Najlepszy będzie oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, którego system filtracji wykorzystuje filtry węglowe i HEPA. W takim modelu funkcja nawilżania odbywa się za pomocą ultradźwięków (nie są dobre dla zwierząt) albo przez podgrzewanie. Wybierając taki sprzęt, warto zwrócić uwagę na funkcje pozwalające zbadać stopień zanieczyszczenia powietrza, jego wilgotność i automatyczne dostosowanie do wskazanych parametrów. Minusy oczyszczacza powietrza z nawilżaczem? Jest głośniejszy od standardowej wersji. 

Oczyszczacz powietrzaOczyszczacz powietrza Fot. mediamarkt.pl

Cena oczyszczacza powietrza?

Najtańszy można dostać już za 200 zł. Najdroższe modele kosztują nawet kilka dobrych tysięcy, średnio 2-4 tys. zł. Doliczyć należy też cenę filtrów – od kilkudziesięciu złotych do około 1000 za dobry zestaw. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA