Jak urządzić salon z jadalnią? Podpowiadamy triki aranżacyjne

Wioleta Bednarczyk/DZ
06.05.2020 17:00
Wyznaczenie kilku stref w jednym pomieszczeniu wymaga dobrego planowania. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by zyskać sto procent satysfakcji podczas urządzania salonu z jadalnią. Przedstawiamy najważniejsze triki aranżacyjne.

Salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu.Salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu. Fot. Shutterstock

Oba pomieszczenia, salon i jadalnia ponownie zbliżyły się do siebie po wielu latach rozłąki. Ten trend można obserwować już od kilku dobrych lat. Salon i jadalnia spotykają się przy stole, barze i wyspie, także w towarzystwie kuchni. To wygodne rozwiązanie nie tylko dla domowników. Jesteśmy przekonani, że takie połączenie stref doceniają również goście. Wszystko jest w zasięgu ręki. Można szybko skubnąć przekąskę lub zjeść gorące danie przy stole, a potem wygodnie usiąść na sofie. 

Jak urządzić salon z jadalnią? Triki aranżacyjne

Salon i jadalnia – dwie ważne części domu ponownie są razem, w jednym pomieszczeniu. Często także w bliskości z kuchnią. Aranżując przestrzeń, która łączy kilka stref, warto jednak delikatnie je zaznaczyć. 

Świetnym rozwiązaniem projektowym jest umieszczenie jadalni w centrum dowodzenia. Wtedy staje się ona strefą, która bez stawiania murowanych ścian oddziela salon od kuchni - raz należy ona do strefy gotowania i przyrządzania posiłków, a innym razem do wypoczynkowej. W takim układzie salon i jadalnia stają się świetnym miejscem rodzinnych spotkań i wspólnego spożywania posiłków.

W większych mieszkaniach, gdzie wspólna powierzchnia kuchni, salonu i jadalni ma co najmniej 35 m2, można zastosować kilka rozwiązań z blatem i miejscem do spożywania posiłków. Jednym z nich jest postawienie nie tylko stołu, ale też barku lub wyspy. Dodatkowo  strefy salonu i jadalni, które są w bliskości z kuchnią, można zaakcentować za pomocą dekoracyjnych detali. Modnym rozwiązaniem jest drewniana belka stropowa nad wyspą czy stołem lub szklana ściana, która oddzieli kuchnię od salonu i jadalni. W domach warto również rozważyć możliwość postawienia kominka lub kozy. Potrafią dodać stylu, a przy okazji świetnie rozdzielić strefy domu. 

Industrialny penthouse, w którym klimat tworzą przede wszystkim mury z cegły, betonowy sufit i podłoga, drewniane belki, także wielka przestrzeń z ogromnymi oknamiIndustrialny penthouse, w którym klimat tworzą przede wszystkim mury z cegły, betonowy sufit i podłoga, drewniane belki, także wielka przestrzeń z ogromnymi oknami Fot. Shutterstock

Dobrym trikiem aranżacyjnym, który potrafi stylowo oddzielić kilka stref w jednym pomieszczeniu, np. salon i jadalnię, jest użycie dwóch rodzajów podłogi. Najlepiej, aby były to pomocą drewniane deski i stylowe płytki, które dopełnią aranżację. Są jeszcze inne rozwiązania, które stylowo wyznaczą strefy domu.

Dywan nie tylko dekoruje pomieszczenia

Doskonale wyznacza on strefy domu. Wcześniej warto tylko zaplanować jego wymiary. W mieszkaniu, które łączy funkcję salonu i jadalni, jeden dywan warto umieścić pod stołem, a drugi pod sofą i stolikiem kawowym. Pierwszy powinien być na tyle duży, by po odsunięciu krzeseł nadal znajdował się pod ich nogami. Szerokość i długość drugiego dywanu powinna uwzględniać także wymiary sofy czy narożnika. 

Jak urządzić salon z jadalnią w małym mieszkaniu? 

Tu nie ma miejsca na zbędne meble. W niewielkich przestrzeniach często brakuje go nawet na średniej wielkości stół. Wtedy dobrym rozwiązaniem okazuje się niewielka wyspa z funkcją stołu, która charakteryzuje się przedłużonym blatem, z miejscem na nogi. Jeśli taka możliwość nie wchodzi w grę, można zawsze postawić niewielki, rozkładany stolik. Stylowo prezentują się modele z okrągłym blatem. 

Thonetowski model krzesła nr 14, w ciemniejszym wybarwieniu drewna świetnie odnajduje się w zielonej kuchniThonetowski model krzesła nr 14, w ciemniejszym wybarwieniu drewna świetnie odnajduje się w zielonej kuchni Fot. Shutterstock

Pamiętaj! Aranżacja salonu z jadalnią nie jest trudna. Wymaga przede wszystkim dobrego planowania poszczególnych stref i miejsca na meble. Dlatego zanim wybierzecie ulubiony stół, zobaczcie, czy znajdzie się na niego wystarczająco dużo miejsca. 

Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • beata.wu

  Oceniono 1 raz 1

  Urządzając salon z jadalnią warto pomyśleć nie tylko o meblach, ale także o dekoracjach ściany. Wciąż modnym i zarazem eleganckim wykończeniem ściany jest beton architektoniczny. Pasuje do każdego stylu wnętrza np. skandynawskiego, industrialnego czy też loftowego. Ja płyty z betonu zamawiałam w Luxum. Wyszło pięknie, płyty są miłe w dotyku, jestem zachwycona uzyskanym efektem.

 • sanmartino

  0

  Pierwsze zdania wskazują, że ten tekst jest przepisany albo przynajmniej "inspirowany" zagranicznym źródłem. Stawiam na anglosaskie. Te rozdziale funkcji jadalni i salonu w Polsce? Średnie mieszkanie w mieście to podobno ok 40 kilku metrów kwadratowych... Tak w bloku i na wsi formalne jadalnie i 2-3 pokoje dzienne i formalny salon to przecież standard. :-)))))
  Teraz w małych i srednich mieszkaniach króluje kuchnia pochłaniająca większość budżetu, niby w aneksie ale dominuje wszystko, takie kuchnie z kanapą i stołem i dużym tv.
  To teraz smutny standard.

 • marianna1960

  Oceniono 3 razy -1

  Na pewno nie w bieli i szarości zimno i nieprzytulnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX