To ciekawy sposób łączenia ze sobą wyrazistych kolorów - taki, by stworzyć interesującą i dopełniającą się kombinację barw. Najpierw pojawił się w modzie, a od jakiegoś czasu ponownie widoczny jest również we wnętrzach. Pozwalając stworzyć niebanalne zestawienia kolorystyczne, wnosi do świata designu sporo nowych możliwości aranżacyjnych. Zestawienia komplementarnych barw szczególnie pięknie prezentują się we wnętrzach w stylu art déco, retro oraz eklektycznych - wszystkich tych, w których pojawiają się formy owalne. To z pewnością jeden z wnętrzarskich top trendów 2020 roku.
Obłe kształty mebli, zaokrąglone krawędzie, barwne płaszczyzny i kolory, które były popularne w latach 60. ubiegłego wieku mogły stać się początkiem trendu color blocking. Także trendy modowe tamtych lat czy malarstwo kładące nacisk na kolor z pewnością również go ukształtowały. Wielu fascynatów mody uważa, że niekwestionowaną królową color blockingu była księżna Diana.
Planując aranżację tak ważnej strefy wypoczynku, najpierw należy przyjrzeć się, które płaszczyzny nadają się do dla zastosowania tej techniki. Doskonałym miejscem jest ściana, przy której stoi łóżko. Można na niej wyrysować geometryczne kształty w kolorach dopełniających barwę sypialnianej tapicerki i szafek nocnych. Ścianę można dzielić liniami prostymi, ukośnymi, owalnymi, a także kołami. Każdą figurę geometryczną, która powstanie, można ozdobić innym kolorem. Nie należy jednak przesadzać z ich liczbą. Najlepiej wyglądają aranżacje z dwoma, a maksymalnie czterema bryłami.
Technikę color blockingu warto stosować również na drzwiach, ścianie z szafą, biurkiem, biblioteczką czy toaletką. To świetne miejsca, by wnieść do nich trochę barwnych kształtów oraz zaznaczyć poszczególne strefy w pomieszczeniu.
Podobnie jak w przypadku sypialni, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na najważniejsze strefy salonu i jego płaszczyzny. Jeśli jest on połączony z kuchnią i jadalnią, to warto tu zastosować technikę bloków barwnych. Na przykład świetnym miejscem na zastosowanie color blockingu w salonie jest ściana, przy której stoi sofa, najważniejszy mebel strefy wypoczynku.
Pamiętaj! Wyraziste barwy używane w color blockingu powinny odnosić się do podstawowego koloru. Dobrze prezentują się na przykład na białym tle.
Koło barw to graficzny model poglądowy, w którym znajdują się kolory podstawowe (żółty, czerwony oraz niebieski) i komplementarne (fioletowy, zielony i pomarańczowy). Ich ułożenie wyjaśnia zasady mieszania się i powstawania kolorów. Dzięki temu modelowi łatwiej jest tworzyć różne zestawienia kolorystyczne.
Wyróżnia się 4 metody doboru zestawień: wybieramy barwy dopełniające, sąsiednie, triadę barwną i barwy dopełniające rozdzielone. Pierwsza metoda, czyli dopełniająca, jest najważniejsza. Polega na łączeniu barw znajdujących się naprzeciwko siebie. Na przykład barwy ceglastej z odpowiadającym jej niebieskim. Druga metoda w color blockingu opiera się na łączeniu trzech odcieni sąsiadujących ze sobą na kole barw. Metoda triady barwnej wykorzystuje te trzy, które znajdują się w równych odstępach od siebie. Ostatnia to metoda łączenia barw dopełniających rozdzielonych. Wybraną barwę zestawiamy z dwiema sąsiadującymi z barwą będącą jej dopełnieniem.
W color blockingu zawsze można też wykazać się własną inwencją twórczą. Niezbędna będzie wysoka kreatywność i wyczucie estetyki. My uwielbiamy kolorystyczne kompozycje, które tworzą różne odcienie brązów, barw ceglastych i czerni, a ich podstawą jest ponadczasowa biel.