Color blocking: świetny sposób na modne i wyraziste wnętrze w kolorach

Color blocking to charakterystyczny sposób łączenia kolorów we wnętrzu. Czym dokładnie jest, skąd się wziął, jak go stosować w sypialni albo salonie? Podpowiadamy.

Color blocking we wnętrzu pełnym aksamitów.Color blocking we wnętrzu pełnym aksamitów. Fot. Pin Nevena Antic on Design

Czym jest color blocking? 

To ciekawy sposób łączenia ze sobą wyrazistych kolorów - taki, by stworzyć interesującą i dopełniającą się kombinację barw. Najpierw pojawił się w modzie, a od jakiegoś czasu ponownie widoczny jest również we wnętrzach. Pozwalając stworzyć niebanalne zestawienia kolorystyczne, wnosi do świata designu sporo nowych możliwości aranżacyjnych. Zestawienia komplementarnych barw szczególnie pięknie prezentują się we wnętrzach w stylu art déco, retro oraz eklektycznych - wszystkich tych, w których pojawiają się formy owalne. To z pewnością jeden z wnętrzarskich top trendów 2020 roku. 

Skąd się wziął color blocking? 

Obłe kształty mebli, zaokrąglone krawędzie, barwne płaszczyzny i kolory, które były popularne w latach 60. ubiegłego wieku mogły stać się początkiem trendu color blocking. Także trendy modowe tamtych lat czy malarstwo kładące nacisk na kolor z pewnością również go ukształtowały. Wielu fascynatów mody uważa, że niekwestionowaną królową color blockingu była księżna Diana. 

Color blocking w sypialni – oaza bez nudy

Planując aranżację tak ważnej strefy wypoczynku, najpierw należy przyjrzeć się, które płaszczyzny nadają się do dla zastosowania tej techniki. Doskonałym miejscem jest ściana, przy której stoi łóżko. Można na niej wyrysować geometryczne kształty w kolorach dopełniających barwę sypialnianej tapicerki i szafek nocnych. Ścianę można dzielić liniami prostymi, ukośnymi, owalnymi, a także kołami. Każdą figurę geometryczną, która powstanie, można ozdobić innym kolorem. Nie należy jednak przesadzać z ich liczbą. Najlepiej wyglądają aranżacje z dwoma, a maksymalnie czterema bryłami. 

Technikę color blockingu warto stosować również na drzwiach, ścianie z szafą, biurkiem, biblioteczką czy toaletką. To świetne miejsca, by wnieść do nich trochę barwnych kształtów oraz zaznaczyć poszczególne strefy w pomieszczeniu. 

Color blocking w sypialni.Color blocking w sypialni. Fot. Pin Nevena Antic on Design I Pin Delightfull.eu

Color blocking w salonie – świetny sposób na wyraziste i modne wnętrze

Podobnie jak w przypadku sypialni, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na najważniejsze strefy salonu i jego płaszczyzny. Jeśli jest on połączony z kuchnią i jadalnią, to warto tu zastosować technikę bloków barwnych. Na przykład świetnym miejscem na zastosowanie color blockingu w salonie jest ściana, przy której stoi sofa, najważniejszy mebel strefy wypoczynku. 

Pamiętaj! Wyraziste barwy używane w color blockingu powinny odnosić się do podstawowego koloru. Dobrze prezentują się na przykład na białym tle.

Color blocking w salonie.Color blocking w salonie. Fot. Pin 3fasb.blogspot.com I Pin Chloedominik.com

Wykorzystanie koła barw w technice color blockingu

Koło barw to graficzny model poglądowy, w którym znajdują się kolory podstawowe (żółty, czerwony oraz niebieski) i komplementarne (fioletowy, zielony i pomarańczowy). Ich ułożenie wyjaśnia zasady mieszania się i powstawania kolorów. Dzięki temu modelowi łatwiej jest tworzyć różne zestawienia kolorystyczne.

Wyróżnia się 4 metody doboru zestawień: wybieramy barwy dopełniające, sąsiednie, triadę barwną i barwy dopełniające rozdzielone. Pierwsza metoda, czyli dopełniająca, jest najważniejsza. Polega na łączeniu barw znajdujących się naprzeciwko siebie. Na przykład  barwy ceglastej z odpowiadającym jej niebieskim. Druga metoda w color blockingu opiera się na łączeniu trzech odcieni sąsiadujących ze sobą na kole barw. Metoda triady barwnej wykorzystuje te trzy, które znajdują się w równych odstępach od siebie. Ostatnia to metoda łączenia barw dopełniających rozdzielonych. Wybraną barwę zestawiamy z dwiema sąsiadującymi z barwą będącą jej dopełnieniem. 

Subtelne kompozycje kolorystyczne w color blockingu.Subtelne kompozycje kolorystyczne w color blockingu. Fot. Pin Passionshake.com I Pin Planete-deco.fr

W color blockingu zawsze można też wykazać się własną inwencją twórczą. Niezbędna będzie wysoka kreatywność i wyczucie estetyki. My uwielbiamy kolorystyczne kompozycje, które tworzą różne odcienie brązów, barw ceglastych i czerni, a ich podstawą jest ponadczasowa biel. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.