Moskitiera - funkcjonalna osłona okien. Wybieramy najlepsze modele

Moskitiera to funkcjonalna i niewidoczna osłona okien, sprawdzjąca się nie tylko latem. Istnieje też wersja całoroczna. Zabezpiecza dom przed inwazją owadów, ale również chroni przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Przedstawiamy najlepsze modele.

 

Moskitiera plisowana z ciemnoszarą siatką.Moskitiera plisowana z ciemnoszarą siatką. Fot. Anwis

Moskitiera to funkcjonalna i niewidoczna osłona okna. Dzięki drobnej strukturze oczek chroni nie tylko przed owadami, ale również różnymi nieczystościami przedostającymi się z zewnątrz. Jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a przy tym nie ogranicza widoczności za szybą. 

Wygodnym i dobrym rozwiązaniem okiennym są moskitiery wykonywane na zamówienie. Ich rodzaj można indywidualnie dostosować do typu otworu, jego wymiarów i kształtu. Odpowiednio zamontowane nie przeszkadzają w pracy rolet wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Jest też możliwość wybrania koloru siatki, na przykład szary lub czarny nie ogranicza widoczności w świetle okna. Można też wybrać rodzaj profili tak, by pasowały do stylu ramy okiennej oraz zabudowy – nowoczesnej, jak również tradycyjnej. 

Moskitiera w wersji tylko na lato

Doskonale sprawdzi się w oknach, które otwierane są wyłącznie w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza. Te w wersji letniej doskonale spełnią swoją rolę aż do późnej  jesieni. Po tym okresie należy moskitierę zdjąć, wyczyścić i przechować do następnego sezonu.

Moskitiera w wersji na lato.Moskitiera w wersji na lato. Fot. Anwis

Najpopularniejszym modelem na lato jest moskitiera ramkowa. Ma specjalne aluminiowe ramki, na które naciągane są siatki. Montuje się ją do ram okiennych za pomocą bezinwazyjnych uchwytów obrotowych. Dużą zaletą moskitiery ramkowej jest możliwość szybkiego zdjęcia i ponownego założenia.

Moskitiera Anwis w kolorze drewna.Moskitiera Anwis w kolorze drewna. Fot. Anwis

Moskitiera w wersji całorocznej: otwierana, rolowana, plisowana, przesuwna

Model otwierany doskonale sprawdza się zarówno w oknach, jak i w drzwiach tarasowych. Ma uchwyt do otwierania oraz magnesy utrzymujące moskitierę w pozycji zamkniętej. W zestawie jest też uszczelka szczotkowa, która pomaga skutecznie zabezpieczyć wnętrze przed małymi szkodnikami i nieczystościami. Komfort użytkowania moskitiery całorocznej podnoszą zamontowane samozamykacze, które automatycznie domykają otwarte moskitiery.

Do dużych drzwi tarasowych warto dokupić dodatkową futrynę wykonaną z zamkniętego profilu aluminiowego. Usztywni całą konstrukcję i wpłynie na komfort użytkowania. Dobrym elementem jest tzw. „kopniak” wykonany z blachy aluminiowej. Nie tylko zabezpiecza moskitierę przed uszkodzeniem, ale również pozwala ją otwierać lub domykać stopą.

Moskitiera plisowana.Moskitiera plisowana. Fot. Anwis

Moskitiera całoroczna może być też rolowana – pionowo lub poziomo. Takie modele mają prowadnice oraz mechanizm sprężynowy, które pozwalają na szybkie rozwijanie i zwijanie siatki, a także chronią przed owadami i zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Wersja rolowana pionowa jest często montowana w oknach. Po rozwinięciu siatka moskitiery mocowana jest do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy. Po zwolnieniu siatki z uchwytów spowalniacz moskitiery umożliwia płynne nawijanie jej w kasecie bez możliwości uszkodzenia.

Moskitiery rolowane, które przesuwa się w poziomie, są idealnym zamknięciem drzwi balkonowych lub tarasowych. Blokowanie moskitiery przy pomocy taśmy magnetycznej pozwala łatwo i szybko rozwinąć lub zwinąć siatkę.

Moskitiera rolowana może być zintegrowana z roletą zewnętrzną. Taką wersję warto wybrać już na etapie budowy lub remontu domu, najlepiej przed montażem rolet zewnętrznych. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Siatka ukrywa się w tej samej obudowie, co pancerz rolety, porusza się też w tych samych prowadnicach, tylko podwójnych.

Moskitiera Anwis w nowoczesnej odsłonie.Moskitiera Anwis w nowoczesnej odsłonie. Fot. Anwis

Do dużych przeszkleń warto wybrać moskitierę przesuwną, która może mieć nawet dwa rozsuwające się skrzydła lub plisowaną. Ich modułowe konstrukcje pozwalają składać moskitiery w system jedno- lub dwuskrzydłowy.

Montaż i pielęgnacja moskitiery

Modele ramkowe są łatwe w montażu i każdy może sobie z nimi poradzić. Moskitiery rolowane i przesuwne wymagają już większej wiedzy, doświadczenia oraz użycia odpowiednich narzędzi. Dlatego warto je zamawiać z usługą montażu.

Moskitiera ramkowa.Moskitiera ramkowa. Fot. Anwis

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.