Łóżko do małej sypialni: Jakie wybrać? Przedstawiamy różne modele

Jakie łóżko do małej sypialni warto wybrać? Wybieramy i podpowiadamy uzwzględniając różne możliwości projektowe strefy wypoczynku. Mamy też garść inspirujących aranżacji.

Sypialnia.Sypialnia. Fot. Shutterstock

Sypialnia, czyli jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu powinna być nie tylko stylowa, ale praktyczna. Zwłaszcza kiedy jej metraż jest mocno ograniczony. Liczy się wtedy każdy centymetr, dlatego jej rozkład warto wcześniej dobrze zaplanować. Jeśli ma być strefą wyłącznie do wypoczynku i snu nie potrzebuje zbyt wielu mebli – łóżko i dwie szafki najczęściej są wystarczające. Małą sypialnię łatwiej wtedy zaaranżować. Natomiast jej projekt staje się o wiele trudniejszy kiedy właściciele potrzebują tu również miejsca do przechowywania ubrań oraz biura lub toaletki, mając 8-10 m2 dostępnej powierzchni. Wtedy warto postawić na węższe meble, w tym łóżko. Nadal jednak powinno być wygodne i zapewniać komfortowe warunki do snu. 

Łóżko do małej sypialni dziecka lub nastolatka

Tu najczęściej dobrze sprawdza się model jednoosobowy o szerokości 90 lub 120 cm. Warto, by takie łóżko miało dodatkowe schowki. Przydają się na zabawki lub pościel. Jeśli to pokój małej księżniczki warto z łóżka zrobić królestwo, w którym będzie mogła się również bawić. Dla chłopców świetna będzie na przykład dżungla, w której łóżko będzie namiotem lub małym domkiem. Taka aranżacja strefy sypialnianej może uwzględniać nie tylko wygodne łóżko do małej sypialni, ale stylowe i praktyczne.

Łóżko dwuosobowe do małej sypialni 

Powinno mieć conajmniej 140 cm szerokości, aby zapewnić parze odpowiedni komfort snu. Świetnie sprawdzi się łóżko do małej sypialni z pojemnikiem. Zapewni dodatkowe miejsce na tekstylia i ubrania. Jeśli pomieszczenie jest małe, ale ma kształt kwadratu (lub bardzo zbliżony) to warto wziąć pod uwagę model o szerokości 160 cm. Im większa będzie powierzchnia do spania to tym lepiej. Podczas planowania układu należy zwrócić również uwagę na swobodny dostęp do łóżka. Z każdej jego strony powinno być co najmniej 60 cm. To zapewni swobodny dostęp. 

Łóżko do małej sypialni może mieć również zabudowę nad zagłówkiem lub na całej szerokości ściany, na której się mieści. Jeśli taka wersja nie przeszkadza to warto ją zastosować. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Szafki w zabudowie nie powinny być zbyt szerokie ani obszerne. Dobrze sprawdza się głębokość 35-40 cm. Taka zabudowa powinna zaczynać się od wysokości conajmniej 150 cm. Umożliwi to swobodne korzystanie z łóżka. 

W niewielkim pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem jest też zabudowa pod łóżkiem. Daje możliwość stworzenia wielu schowków, co jest bardzo praktyczne. 

Łóżko do małej sypialni na poddaszu

Warto je umieścić przy ścianie biegnącej pod skosem. Zwłaszcza kiedy jest w niej okno. Taki układ pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w pokoju. Daje również możliwość stworzenia pełnej zabudowy lub postawienia większej szafy na pełnej ścianie. 

Łóżko do małej sypialni w kształcie prostokąta

Taki pokój jest trudniejszy do zaaranżowania od przestrzeni w kształcie kwadratu. Często jest zbyt wąski i ciężko, by pomieścił łóżko o szerokości 140-160 cm. Wtedy warto rozważyć miejsce tuż pod ścianą. Minus? Dostęp do łóżka będzie możliwy tylko z jednej strony. Jeśli to rozwiązanie nie wydaje się być najlepszym to pozostaje możliwość wstawienia węższego lub rozkładanego modelu. 

Łóżko do małej sypialni czasem musi stać również pod oknem ponieważ nie ma innej możliwości aranżacyjnej. Dotyczy to niewielkich przestrzeni, które są bardzo wąskie. Warto zainwestować wtedy w praktyczny model, który prócz funkcji spania zapewni możliwość przechowywania różnych rzeczy. O ile jest taka potrzeba. 

Wśród różnych łóżek do małej sypialni można wybierać pomiędzy modelami drewnianymi, tapicerowanymi, z płyty MDF lub wiórowej, stalowymi. Każdy z nich zazwyczaj oferuje różne szerokości. 

Hitem w 2020 roku są łóżka z zagłówkami wykonanymi z naturalnych materiałów: rattanu, wikliny, bambusa. To produkty, które często nie mają żadnych schowków. Jednak ramę i zagłówek zawsze można kupić oddzielnie. Wtedy łatwiej połączyć piękny styl i funkcjonalność łóżka do małego pokoju

Więcej o:
Copyright © Agora SA