Łóżko z palet: jak je zrobić, by było stylowe i wygodne?

Wioleta Bednarczyk/DZ
28.05.2020 15:15
Stylowe, tanie, szybkie do wykonania łożko z palet. Podpowiadamy, jak je zrobić, by latami cieszyć się z efektu pracy hand made. Oto nasze wskazówki i modne propozycje projektowe.

Łóżko z palet z zagłówkiem wykonanym ze starych drzwi drewnianych.Łóżko z palet z zagłówkiem wykonanym ze starych drzwi drewnianych. Fot. Thevintageroundtop.com

Łóżko z palet to bardzo modne i popularne rozwiązanie nie tylko w sypialni. Świetnie sprawdzi się w stylowym salonie, a także na tarasie. Łóżko z palet może być również designerskim elementem wnętrz zaaranżowanych w różnych stylach. Pasuje do aranżacji retro, boho, skandynawskiej czy vintage. Jest też niedrogie, łatwe w montażu i można je wykonać w dowolnym rozmiarze. Podpowiadamy, jak samemu zrobić łóżko z palet, które będzie stylowym i wygodnym meblem na lata. 

Łóżko z palet – instrukcja wykonania

Pierwszy krok to zaplanowanie rozmiaru łóżka z palet tak, by podest był nieco szerszy niż materac – najlepiej o 10 cm z każdej strony. Łóżko sypialniane w wersji dla dwóch osób powinno mieć co najmniej 180 cm szerokości i 200 cm długości. Dla dziecka w wieku szkolnym dobry będzie rozmiar podstawowy – łóżko o wymiarach 100 x 180 cm powinno wystarczyć. Następnie warto ustalić, czy łóżko z europalet ma być również wyposażone w stylowy zagłówek. Następnie należy obliczyć liczbę potrzebnych palet – certyfikowane mierzą 80 x 120 x 15 cm oraz 100 x 120 x 15 cm. Koszt jednej (standardowej) to około 15-50 zł. Na łóżko dobrze sprawdzają się palety w całości wykonane z drewna iglastego. 

Tworzenie konstrukcji łóżka z europalet powinno się rozpocząć od odpowiedniego przygotowania palet budowlanych. Najpierw warto je oczyścić - najlepiej szczotką z grubym, sztywnym włosiem. Potem należy je przeszlifować i zabezpieczyć odpowiednim olejowoskiem, nieszkodliwą farbą do drewna, bejcą czy bezbarwnym lakierem (można to też zrobić na samym końcu). Palety trzeba połączyć ze sobą, a potem zamocować na nich sklejkę, która zwiększy stabilność całej konstrukcji i zapewni większy komfort użytkowania.

Łóżko z europalet: jakie narzędzia warto mieć? 

Przyda się szlifierka do drewna – oscylacyjna, mimośrodowa lub pasmowa. Do szlifierki należy dokupić papier ścierny o różnych rozmiarach i grubości ziaren (np. 60, 120, 240). Przy takiej pracy konieczna też będzie maska przeciwpyłowa oraz ochronne okulary. Do połączenia palet potrzebne będą proste łączniki do drewna (płaskowniki budowlane), które warto zabezpieczyć filcem. Można je przykręcić z pomocą wiertarko-wkrętarki na bocznych stronach łóżka (będą wtedy widoczne) lub na jego spodniej stronie. Dobrym sposobem montażu jest również  zastosowanie długich wkrętów. Do zamontowania zagłówka z palet przydadzą się blaszane kątowniki i wkręty. Do wykończenia potrzebna jest farba lub olejowosk (na przykład w kolorze dębu), a także pędzel. 

Jak podkręcić charakter łóżka z palet? 

Nad zagłówkiem łóżka z palet świetnie wygląda girlanda z żarówki na czarnym kablu. Wraz z drewnem i stylową pościelą w stonowanych kolorach potrafi stworzyć bardzo klimatyczną aranżację. Można też użyć barwnych łańcuchów świetlnych oraz dekoracyjnych. Ocieplą strukturę drewna i wprowadzą więcej koloru do sypialni. Industrialny styl paletowego łóżka podkręcą również czarne koła z funkcją blokady. Pamiętaj! Im będą większe, tym lepszą stabilizację łóżka zapewnią.

W pokoju dziecięcym bardzo fajnie wygląda paletowe łóżko zawieszone wyżej. Można je zamontować używając grubych lin oraz solidnych haków. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w dużych przestrzeniach. 

Więcej o:
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • vito3

  Oceniono 7 razy 7

  palety to przeszlosc nadchodzi karton na tle dworcowych marmurow

 • perowskit

  Oceniono 1 raz 1

  chyba powinno być " jak zrobić w łóżko z palet" ? !

 • cichwoda

  Oceniono 3 razy 1

  Łóżko "Rafał"

 • plastikpiokio

  0

  na takich łóżkach to nie śpią nawet we wronkach .

 • leszkis

  Oceniono 4 razy -2

  patrzymy przyszłościowo,jak rafał z LGBT sprawował by urząd (POLSKA wolna od zarazy) ZAKAZ PEDAŁOWANIA...! to większości społeczeństwa palety były by luksusem..!a dla mniej zamożnych kartonowe łóżka na dworcach POLski..!

 • cichwoda

  Oceniono 2 razy -2

  giewu przygotowuje nas do prezydentury Trzaskowskiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX