Palenisko do ogrodu: alternatywa dla tradycyjnego ogniska i grilla

VB/DZ
04.06.2020 14:00
Palenisko do ogrodu to świetna alternatywa dla tradycyjnego ogniska i grilla. Jest przenośne, bezpieczne i nie wymaga dużo miejsca. Przedstawiamy stylowe modele.

Nowoczesne palenisko do ogrodu.Nowoczesne palenisko do ogrodu. Fot. Shutterstock

Palenisko do ogrodu ma wiele zalet. To bezpieczny produkt i dobry sposób na rozpalenie ognia. To również świetna alternatywa dla tradycyjnego grillowania – z pomocą rusztu może być niezłym grillem i narzędziem do przygotowywania potraw pod chmurką. Palenisko do ogrodu to też dobre źródło ciepła. Ponadto nie wymaga wykopywania dziury w ziemi i niszczenia trawnika - można je przenosić w dowolne miejsce w ogrodzie, postawić na tarasie, a nawet zabrać ze sobą na wyjazd. Przedstawiamy kilka wybranych modeli palenisk do ogrodu, które z pewnością umilą towarzyskie spotkania przy ogniu. 

Czym różnią się paleniska do ogrodu i które warto kupić? 

W ofercie producentów jest wiele modeli, które różnią się między sobą stylem i materiałem, z którego zostały wykonane. Z pewnością jest z czego wybierać. To metalowe, żeliwne czy też kamienne paleniska do ogrodu. Na które warto zwrócić uwagę? Najwytrzymalsze paleniska do ogrodu wykonane są z żeliwa i metalu. Zawsze warto jednak przeczytać opis danego modelu. Dobre będzie palenisko do ogrodu, które ma ochronę przeciwkorozyjną, co zapobiega powstawaniu rdzy i innych szkodliwych oraz ciężkich do usunięcia substancji. Żeliwo i metal są materiałami bardzo odpornymi na zmienne temperatury. Dlatego nawet po zalaniu wodą nie ulegają uszkodzeniu. 

Najpopularniejsze jest metalowe palenisko do ogrodu z dużą misą, w której umieszcza się drewno oraz wspierającymi ją nogami. To świetny model dla minimalistów.

Palenisko do ogrodu Landmann Kreta to bardzo modny i praktyczny design ogrodowy. W całości zostało wykonane z nieobrobionej, surowej stali. W połączeniu z kociołkiem węgierskim lub myśliwskim stanowi też idealną alternatywę dla grilla. Ma różne rozmiary misy (m.in. 70 i 80 cm) i pozwala na bezpieczne rozpalenie ognia w ogrodzie czy na tarasie. Palenisko wyposażono również w stabilny statyw i uchwyty do przenoszenia.

Palenisko do ogrodu Landmann Kreta.Palenisko do ogrodu Landmann Kreta. Fot. Landmann

Natomiast fanom klasycznego wzornictwa polecamy palenisko do ogrodu w formie kosza, w którym rozpala się drewno – elementami dekoracyjnymi i bez nich. Z pewnością doda stylu każdej strefie przygotowywania posiłków pod chmurką. Do wyboru są różne wersje kolorystyczne: brązowe, ceglane, czarne, grafitowe. 

Rozmiar paleniska do ogrodu 

Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupów. Średnice palenisk do ogrodu mają różne wymiary. Często na taras wybiera się mniejsze modele. Do najpopularniejszych należą paleniska do ogrodu o średnicy 40-50 centymetrów. W ogrodzie najlepiej sprawdzą się wersje z większą misą lub koszem. To modele o średnicy 60-80 centymetrów, a nawet większe. Są dobre na przyjęcia w ogrodzie, pomieszczą więcej potraw i lepiej ogrzeją w chłodniejsze wieczory. 

Kamienne palenisko do ogrodu

Dobrą propozycją jest model marmurowy z pojemnikiem na drewno. Ma wysoko umieszczone palenisko, dzięki czemu ciepło rozprowadza się wzdłuż konstrukcji, a nie jest oddawane w podłoże, zaś jego głęboko osadzone dno nie jest wrażliwe na podmuchy wiatru. Marmurowe palenisko do ogrodu z pojemnikiem na drewno to również nowoczesny design i wygodna forma. Doda stylu każdej przestrzeni lubiącej minimalistyczne rozwiązania oraz umili towarzyskie spotkania na tarasie lub w ogrodzie. 

To kamienne palenisko do ogrodu zostało wykonane z 4 stelaży, które tworzą razem kwadratową bryłę z marmurową powierzchnią. Dodatkowe miejsce na drewno podkręca charakter produktu. Marmurowe palenisko do ogrodu ma też specjalną pokrywę, która zapobiega gromadzeniu się wody - w każdej chwili pozwala ona na "przyduszenie ognia". Z resztą konstrukcji tworzy modny design ogrodowy. 

Więcej o:
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • proz

  Oceniono 5 razy 5

  Czy wy wiecie, durnie, jak wygląda surowa, nieobrobiona stal? Najwidoczniej nie wiecie.

 • atibalo

  Oceniono 6 razy 4

  Niesamowite , zimą pie...li o smogu a latem ... o spalaniu śmieci w ogrodzie .
  Taka cywilizacja ... i robią to dziennikarze , wydawało by się że jednak cywilizowane osoby .

 • grundol1

  Oceniono 5 razy 3

  Jak ta reklama ma się do Zielonych Piątków dla Klimatu?

 • mer-llink

  Oceniono 2 razy 0

  I do tego koniecznie, ale to koniecznie - gipsowy Krasnoludek!

 • kkrzz

  Oceniono 4 razy -2

  Wypalanie drewna to wypalanie drewna, nie ważne w jaki sposób. Tak samo zużycie gazu do podgrzania posiłku, czy prądu, który nie bierze się znikąd. I takie zachowanie, destrukcyjne dla naszej planety powinno być surowo karane. Jest masa rzeczy które można zjeść na surowo, bez marnowania energii i zatruwania planety. Obróbka termiczna wręcz zabija potrzebne organizmowi składniki.

 • siemaszko1

  Oceniono 4 razy -2

  DALIi Wolakom GRILLE ABY UŻYWALI ICH JAK MAŁPA BRZYTWY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX