Fotel w stylu retro - piękne modele stworzone z myślą o wypoczynku

Fotelem w stylu retro można świetnie podkręcić charakter aranżacji. Poznaj wypoczynkowe modele o wyjątkowych liniach wzorniczych, inspirowane perełkami designu. To bardzo stylowe i wygodne produkty.

Fotel to świetny mebel do wypoczynku z książką, przed telewizorem czy dla zaproszonych gości. Odpowiednio dobrany potrafi też podkręcić styl aranżacji wnętrza, dodać mu koloru. Tapicerowane wykończenie doda aranżacji przytulności. 

Fotel w stylu retro może mieć rozmaite kształty i kolory. Kultowy model 366 projektu Józefa Chierowskiego był kiedyś jednym z najpopularniejszych mebli PRL-u. W latach 1962–1983 Dolnośląskie Fabryki Mebli wypuściły na rynek ponad pół miliona sztuk tego modelu. Dziś powraca w nowej odsłonie i wykończeniu, by ponownie dekorować salony. W 2014 roku reaktywowała go na wyłącznej licencji marka 366 concept, jest zatem na polskim rynku już od 6 lat.

Dobrym przykładem jest też fotel GFM-64, który w 1964 roku zaprojektował Edmund Homa. Produkowany był w Gościńskiej Fabryce Mebli i jak na czasy PRL-u był dość ekstrawagancki. Dziś można spotkać wiele egzemplarzy tego mebla po renowacji. Są też projekty jedynie inspirowane perełkami designu PRL-u – mają podobne, ale nowoczesne formy, konstrukcje i często dużo niższe ceny w stosunku do modeli na licencji. Dobrym przykładem jest fotele w stylu retro – Krasse czy Vallmor.

Krasse – fotel w stylu retro, który przypomina kultowy model GFM-64

To fotel "nowego PRL-u" – wyróżnia go ponadczasowa stylistyka i sprytne rozwiązania, np. regulacja oparcia. Jest wykonany z delikatnych i łatwych w czyszczeniu włoskich tkanin. Formę tego fotela w stylu retro podkręcają charakterystyczne podłokietniki z litego drewna, których wzornictwo nawiązuje do lat 50. i 60. zeszłego wieku. To również lekka konstrukcja, prosta forma i szeroki wachlarz kolorystyczny, dzięki którym fotel w stylu retro – Krasse – wpisze się w klimat wielu wnętrz. 

Fotel Krasse z regulowanym oparciem.Fotel Krasse z regulowanym oparciem. Fot. ScandicSofa

Vallmor – forma "nowego PRL-u"

Kształtem przypomina kultowy fotel 366 Józefa Chierowskiego. Zamiast trapezowej góry, która rozszerza się w stronę siedziska, ma stylowe oparcie w kształcie sześcioboku, z szerszą górną krawędzią i prążkowanymi pikowaniami. Drewniane nogi mają również stożkowaty kształt, ale nie tworzą jednolitej konstrukcji z podłokietnikami. 

Vallmor świetnie dekoruje wnętrza z nutą PRL-owskiego designu – z pewnością pomoże stworzyć w salonie harmonijną aranżację charakterystyczną dla lat 50-80. ubiegłego wieku. Stwarza też wrażenie przytulności i nadaje aranżacji wyjątkowy charakter. To fotel w stylu retro, który łączy ponadczasowy styl z nowoczesną konstrukcją wykonaną ręcznie z solidnego drewna dębowego oraz z wysokiej jakości włoskich tkanin. W ofercie można go zamówić z podnóżkiem. Dostępny jest w bawełnianym lub welurowym wykończeniu, w wielu różnych kolorach.

Vallmor - fotel, który przypomina kultowy projekt 366 Józefa Chierowskiego.Vallmor - fotel, który przypomina kultowy projekt 366 Józefa Chierowskiego. Fot. ScandicSofa

Miękki i przytulny fotel w stylu retro potrafi przybrać również inne formy i kolory. Fajnie wygląda wypoczynkowy wzór z odrobiną szaleństwa. Na przykład w nieco masywniejszej wersji i żywym kolorze miętowym rozjaśni wnętrze i podkręci styl lat 50. i 60. ubiegłego wieku. 

Nowoczesny fotel w stonowanym kolorze może być dobrym sposobem na małą metamorfozę wnętrza. Takie połączenie wygląda bardzo ciekawie. 

Wszystkie fotele w stylu retro można zamówić także z podnóżkiem. Taka wersja stworzy idealny zestaw do wypoczynku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA