Basenowy zawrót głowy: Jak wypoczywać nad wodą we własnym ogródku?

Redakcja
19.06.2020 12:33
To doskonały czas na wypoczynek w ogrodzie. Warto więc pomyśleć o wyposażeniu własnego podwórka nie tylko w stylowe i praktyczne meble, ale basen. Zapewni nie tylko ochłodę w czasie upału, ale świetną rozrywkę całej rodzinie. Zobaczcie, który warto mieć i jak o niego dbać, by cieszył przez lata.

Basen stelażowy wbudowany w ziemię.Basen stelażowy wbudowany w ziemię. Fot. Shutterstock

Jak zapewnić sobie kąpielowy komfort w ogrodzie, jednocześnie nie decydując się na drogą i rujnującą cały trawnik przebudowę podwórka? Z pomocą przychodzą lekkie, składane baseny stelażowe, które w każdej chwili pozwolą cieszyć się dostępem do wody. Ich zaletą jest względnie niski koszt zakupu oraz utrzymania, a także możliwość stałego lub tymczasowego montażu – w dowolnym miejscu i momencie.

Chcę basen, co dalej?

Producenci oferują wiele basenów stelażowych. Warto zastanowić się, który będzie najlepszy do własnego ogródka. Okrągłe baseny, zazwyczaj o średnicy do 4 metrów, sprawdzą się niemal na każdym podwórku, także i tym mniejszym, natomiast duże, prostokątne baseny stelażowe potrzebują już o wiele więcej miejsca i polecane są do dużych ogrodów. Przed zakupem warto pomierzyć dostępną przestrzeń i dopasować basen do naszego ogrodu tak, by możliwości zabawy i dostępu do basenu były jak największe.

Basen stelażowy.Basen stelażowy. Fot. Shutetrstock

Jak utrzymać basen w dobrym stanie?

W basenie o średnicy 3,66 m i wysokości 1 m mieści się ponad 9000 litrów wody. Może się wydawać, że utrzymanie takiej wody w czystości i higienie nie jest łatwe. Z pomocą przychodzą jednak pompy, specjalnie przystosowane do oczyszczania wody w basenach stelażowych. To pompy kartuszowe, stosujące wkłady filtra oraz piaskowe, które do oczyszczania wody wykorzystują piasek. Dobór pompy do basenu zależy w głównej mierze od wielkości samego basenu – duże baseny potrzebują pomp o dużej przepustowości, małe o mniejszej. Oprócz tego warto pomyśleć o siatkach, szczotkach i odkurzaczach basenowych, które pozwolą na manualne czyszczenie basenu. 

Basen to świetny element wyposażenia ogrodu dla całej rodziny.Basen to świetny element wyposażenia ogrodu dla całej rodziny. Fot. Shutterstock

Oto niezbędne wyposażenie basenu

Pompy zapewniające czystość i higienę to jedno, ale trzeba również zwrócić uwagę na kilka innych dodatków, które w pełni pozwolą się cieszyć basenem stelażowym. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o matach zabezpieczających basen przed gruntem. Wystające, ostre elementy mogą go uszkodzić, dlatego warto pod nim ułożyć taką matę. Ponad to można zastanowić się nad przykryciem basenowym, które na czas nocy lub nieobecności ochroni basen przed wpadaniem do wody liści. Ostatni niezbędny dodatek basenowy? Drabinka! To dzięki niej można bezpiecznie dostać się do wody. 

Akcesoria basenowe: Zabawę na całego warto zacząć

Aby radość z posiadania basenu była jak największa, warto rozważyć akcesoria basenowe. Dmuchane koła, leżaki i pontony sprawią frajdę nie tylko dzieciom. Zestawy do nurkowania, czepki i dmuchane rękawki zapewnią bezpieczeństwo dla najmłodszych. W basenie nie może też zabraknąć tradycyjnej piłki plażowej. To świetne narzędzie do zabawy nad wodą, które rozrusza każdego. Dorosłym z pewnością przydadzą się uchwyty na drinki i poduszki basenowe, które są mocowane na stelażu. Wybór akcesoriów jest szeroki, a wyobraźnia podpowie już, jak rozkręcić zabawę na całego w czasie letniego wypoczynku w prywatnym basenie ogrodowym.

Więcej o: