Stół do salonu i jadalni: Jakimi kryteriami warto się kierować?

Redakcja
22.06.2020 12:00
Stół to nie tylko świetny dekorator kuchni, salonu czy jadalni. Może spełniać również wiele innych funkcji. Podpowiadamy jakimi kryteriami warto się kierować podczas wyboru tego najlepszego.

Drewniany stół do jadalni, kuchni czy nawet salonu.Drewniany stół do jadalni, kuchni czy nawet salonu. Fot. Shutterstock

Stoły towarzyszą nam chyba od zawsze. W każdej cywilizacji funkcjonowały blaty wykonane z różnego materiału postawione na nogach lub innego rodzaju postumencie. Od zawsze stół zmieniał swój kształt, wyznaczał hierarchię wśród biesiadników i wpływał na wystrój wnętrza. Dzisiaj stół do salonu jest elementem wyposażenia, bez którego trudno o zbudowanie bezcennych wspomnień. To przy nim zasiadamy do rodzinnych i przyjacielskich spotkań. Jest też świetnym dekoratorem salonu. 

Czym kierować się w wyborze stołu?

Producenci oferują wiele różnych stołów. Podpowiadamy jakimi kryteriami warto się kierować podczas wyboru tego najlepszego. Przede wszystkim rozmiarem. Nie istnieje uniwersalny salon o identycznych wymiarach i miejscu przeznaczania dla konkretnych mebli. Zatem warto zadbać o organizację miejsca dla stołu, który stanie w salonie. Przeważnie mamy też wyobrażenie ile osób będziemy zapraszać do domu. Zatem istotna jest też wielkość stołu. Ile mebel pomieści gości, zachowując pełen komfort użytkowania.

Kolejną praktyczną wskazówką jest styl, w którym zostanie utrzymany nasz salon. Tu w zasadzie nie ma ograniczeń. Rodzajów stołów jest bez liku. Mowa nie tylko o podziale na stoły drewniane, szklane, metalowe, kwadratowe czy okrągłe. Liczy się również tekstura czy kolor. To niezwykle istotne parametry przy wyborze odpowiedniego stołu do salonu. Miejsce, w którym spędzamy czas z bliskimi jest wizytówką nas samych. 

Przy stole spędzamy dużo czasu, rodzinne i przyjacielskie spotkania bywają długie. Dlatego warto tak dobrać meble, by były zapewniały też wysoki komfort użytkowania. Na przykład warto zwrócić uwagę czy nogi stołu nie przeszkadzają w optymalnym rozplanowaniu krzeseł. 

Stół do jadalni.Stół do jadalni. Fot. Shutterstock

Kształt stołu: okrągły czy prostokątny? 

Wybór kształtu stołu powinien być podyktowany zarówno indywidualnymi upodobaniami, jak i praktycznymi przesłankami. Stół prostokątny jest nieco bardziej uniwersalny. Można go postawić równie dobrze w narożniku pomieszczenia, jak i na środku pomieszczenia. Wersja okrągła lepiej prezentuje się w centrum wnętrza, a nieco mniej efektownie w kącie pomieszczenia.

Warto też przemyśleć ewentualną funkcję rozkładania stołu. To świetna opcja, która w dowolnej chwili pozwala zmienić jego rozmiar. Dostępna jest zarówno dla stołów okrągłych, jak też prostokątnych. 

Czy są jeszcze inne kryteria, które pomogą wybrać najlepszy stół? 

Wyobraźmy sobie styl salonu, jak i całego mieszkania. Co zobaczymy ... Kanapę, komodę, zasłony, firany, dekoracje – można długo wymieniać. Dla jednych będzie to przytulny salon, dla innych piękny loft czy modernistyczna kawalerka. W większości przypadków w każdym z nich będzie stał również stół. Może być udekorowany haftowanym obrusem czy wazonem z pachnącymi kwiatami. Może mieć też minimalistyczną konstrukcję dopasowaną do stylu pomieszczenia albo być meblem, przy którym wraz z dziećmi będziemy odrabiać lekcje lub spędzać czas przy różnych kreatywnych zabawach. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybranie najlepszego stołu do salonu. To mebel, który nie tylko upiększa wnętrze, ale ułatwia codzienne funkcjonowanie w domu. 

Więcej o: