Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Rośliny do domu: z którymi zanieczyszczeniami sobie poradzą?
Rośliny do domu Fot. Mkovalevskaya/iStock.com
Rośliny do domu oczyszczające powietrze to świetne i proste rozwiązanie, które pomoże uporać się z zanieczyszczeniami wewnątrz budynków. Czemu rośliny zawdzięczają swoją oczyszczającą moc? To bardzo proste: w procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają niezbędny nam do życia tlen. Główną właściwością roślin oczyszczających powietrze jest neutralizowanie metali ciężkich: m.in. ołowiu, miedzi, kadmu i cynku, a także dwutlenku węgla. Ponadto, rośliny doniczkowe do domu odfiltrowują groźne Lotne Związki Organiczne jakimi są:
- formaldehyd - działający szkodliwie na układ oddechowy i układ odpornościowy, a także na skórę. Znajdziesz go m.in. w mydłach, kremach, dezodorantach, ponieważ jest środkiem konserwującym;
- benzen - toksyczny i rakotwórczy, obecny w klejach, farbach;
- ksylen - również o właściwościach rakotwórczych, używany w środkach do konserwacji drewna i lakierach;
- amoniak - stosowany do czyszczenia biżuterii, wywabiania plam; powoduje zaburzenia oddechowe, bóle głowy, obrzęki płuc;
- toluen - rozpuszczalnik farb i lakierów, używany przy produkcji leków i barwników.
Rośliny do domu: TOP 5, które oczyszczą powietrze
Chcesz oczyścić powietrze w łatwy, szybki i tani sposób? Wybierz odpowiednie rośliny do domu, które przy okazji ozdobią twoje wnętrza. Kwiaty liściaste wprowadzą dużo zmian w twojej przestrzeni. A jakie wybrać? Spójrz na nasze zestawienie TOP 5!
1. Skrzydłokwiat Spathiphyllum - ciekawa roślina pochłaniająca aceton, benzen oraz formaldehyd z otoczenia, co czyni ją dobrym kwiatem doniczkowym do sypialni. Poza tym, że oczyszcza powietrze z wymienionych toksyn, to także działa nawilżająco. O jego zaletach wspomina m. in. Pan Witold Czuksanow w Kalendarzu księżycowym ogrodnika 2015. Skrzydłokwiat kwitnie na biało wiosną oraz latem. Lubi jasne stanowiska (choć toleruje również półcień) oraz umiarkowaną wilgotność. To co może mu bardzo zaszkodzić, to zbyt mocno odkręcony kaloryfer zimą i suche powietrze, a zatem warunki, w których również i nam będzie się źle spało.
2. Nefrolepis Bostoniensis - jedna z najpopularniejszych paproci o soczystych, zielonych liściach. Nadaje się do miejsc cienistych o umiarkowanej temperaturze. Dorasta do pokaźnych rozmiarów. Dobrze prezentuje się w dużych pojemnikach i wiszących koszach. W jej uprawie warto utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Paproć ta jest mało wymagająca i oczyszcza powietrze z substancji toksycznej - formaldehydu.
3. Fikus sprężysty Robusta - elegancki, idealnie nadający się kwiat do sypialni, o nagich i skórzasto-błyszczących liściach. Odmiana Robusta jest jedną z ładniejszych roślin wśród tej populacji. Fikus jest bardzo skuteczny w pochłanianiu formaldehydu. Preferuje stanowisko jasne i znosi wysoką temperaturę.
4. Szeflera drzewkowata Compacta - polecany kwiat doniczkowy do sypialni, ze względu na zwarty pokrój oraz właściwości usuwające zanieczyszczenia chemiczne z powietrza. Odmiana jest łatwa w uprawie, charakteryzuje się dłoniastymi, ciemnozielonymi liśćmi. Dorasta do 1,8 m.
5. Bluszcz pospolity Green Ripple - efektowny kwiat do sypialni nawilżający i oczyszczający powietrze, szczególnie polecany ze względu na pochłanianie formaldehydu znajdującym się w dymie tytoniowym i klejach. Lubi umiarkowane oświetlenie oraz przeciętną temperaturę powietrza.