Dom z basenem nie tylko dla bogaczy. Jak to zrobić i nie przepłacić?

Redakcja
24.06.2020 11:10
Wraz z nadejściem upalnych dni odżywa marzenie o własnym basenie ogrodowym. W czasie epidemii covid - 19, gdy wakacje stoją pod znakiem zapytania, własny basen ogrodowy daje szansę na wakacyjny raj w domowym ogródku.

Basen ogrodowy to doskonałe miejsce do zabawy dla dzieci, ale także dorosłych. Nikogo nie trzeba namawiać na kąpiel, gdy żar leje się z nieba. Duże znaczenie w czasie pandemii ma tez fakt, że to bezpieczna forma relaksu.

Basen rozporowy czy stelażowy – który wybrać?

Basen ogrodowy zapewnia świetną rozrywkę całej rodzinie.Basen ogrodowy zapewnia świetną rozrywkę całej rodzinie. Fot. Shutterstock

Ziemne baseny ogrodowe to kosztowna inwestycja, zmieniająca ogród już na stałe i wymagająca wiele troski i pracy przez lata.

Dużo fajniejszą sprawą są przenośne baseny ogrodowe, rozkładane na lato. Taki basen ogrodowy po wykorzystaniu można rozmontować i po sezonie schować w garażu, a za rok ponownie wykorzystać. Baseny ogrodowe dzielą się na cztery główne kategorie: baseny dmuchane, baseny rozporowe, baseny stelażowe i baseny spa.

Baseny dmuchane są najprostsze i jednocześnie najbardziej atrakcyjne cenowo. To idealny basen dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Basen dmuchany nie zajmuje wiele miejsca w ogrodzie. Taki basen łatwo rozłożyć, ale też łatwo uszkodzić. Basen dmuchany nie jest też zbyt wysoki i nie potrzebuje dużo wody, która szybko nagrzewa się w słońcu. Ceny tego rodzaju basenów w supermarketach zaczynają się od 30 – 50 zł. Jednak w takim basenie ogrodowym osoba dorosła nie zaszaleje, choć daje on możliwość ochłody. Basen dmuchany łatwo też opróżnić z wody, a jest to ważne, bo nawet stosując środki chemiczne, trzeba wymieniać wodę przynajmniej raz w tygodniu.

Basen dmuchany to świetna propozycja na letnią rozrywkę dla dzieci.Basen dmuchany to świetna propozycja na letnią rozrywkę dla dzieci. Fot. Shutterstock

Baseny rozporowe mają bardziej wytrzymałą konstrukcję. Są też większe, trwalsze i pojemniejsze. Konstrukcję utrzymuje dmuchany kołnierz i wyporność wody. Taki basen szybko się rozkłada, ale potrzebuje on także więcej miejsca. Ich wykonanie jest solidniejsze niż dmuchanych basenów ogrodowych. Są one na tyle duże, że można w nich zamontować filtr. Nie trzeba wtedy często wymieniać wody. Basen rozporowy ze względu na wielkość, wymaga użycia drabinki basenowej. Cena także jest atrakcyjna i zaczyna się od ok. 100 zł.

Basen stelażowy.Basen stelażowy. Fot. Shutetrstock

Największą popularnością cieszą się jednak baseny stelażowe. Basen stelażowy może mieć bardzo różny kształt i wielkość. Mniejsze modele są okrągłe, ale jest też na rynku sporo propozycji dużych, prostokątnych basenów. Baseny stelażowe są pomyślane na lata: odporne, o stabilnej konstrukcji i bardzo łatwe w montażu oraz eksploatacji. Duże baseny stelażowe zwykle mają dołączone wszystkie akcesoria potrzebne do natychmiastowego użycia: pompę, filtr, drabinkę, podkładkę i przykrycie basenowe. Warto rozważyć dokupienie podgrzewacza wody, który zapewni jej stałą temperaturę, Cena takiego basenu może być bardzo różna: mniejsze modele można kupić już od 300 zł, ale większy, bardziej komfortowy basen to nawet kilka tysięcy złotych.

Basen spa lub jacuzzi ogrodowe – co to jest?

W basenie ogrodowym można się świetnie zrelaksować.W basenie ogrodowym można się świetnie zrelaksować. Fot. Shutterstock

Basen ogrodowy spa lub jacuzzi ogrodowe to propozycja specjalistyczna, dla tych, którzy cenią bardziej relaks i wypoczynek, niż zabawę i pływanie. Mają one funkcję hydromasażu, poprzez generowanie strug wody i popularnych bąbelków. Obsługa takiego basenu jest niezwykle prosta, możemy kontrolować temperaturę wody, ilość bąbelków (tryb masażu), czy też włączyć pompę filtrującą. Konstrukcja jest stabilna, sam design bardzo elegancki, a wysokiej jakości materiał jest odporny na uszkodzenia. Taki rodzaj basenu ogrodowego może służyć cały rok, jeśli tylko znajdziemy odpowiednie pomieszczenie by go ustawić. Możemy wybierać między modelami dmuchanymi i stelażowymi. Cena tego rodzaju basenu ogrodowego zaczyna się od ok. 2000 zł.

Więcej o: