Kuchnia otwarta na salon: jak zaaranżowć modną i praktyczną przestrzeń

Kuchnia otwarta na salon to modne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu, a szczególnie w małych przestrzeniach. Podpowiadamy, jak ją zaaranżować, by była modna i praktyczna.

Kuchnię otwartą na salon można zaprojektować na wiele różnych sposobów, na przykład z pomocą szklanej ściany. Są też dużo łatwiejsze i szybsze rozwiązania – wyspa, barek lub stół. Ustawione pomiędzy strefą przygotowywania posiłków a wypoczynkową pozwolą uzyskać satysfakcjonujący efekt projektowy. Każda z tych propozycji ma zarówno fanów, jak i przeciwników. Jest to jednak dobre rozwiązanie – przede wszystkim w mniejszych mieszkaniach. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. 

Kuchnia otwarta z wyspą, barkiem lub stołem

Kuchnia otwarta z wyspą.Kuchnia otwarta z wyspą. Fot. Shutterstock

Jadalnia umieszczona w centrum dowodzenia, między kuchnią a salonem, to świetne rozwiązanie. Wtedy staje się ona strefą, która bez stawiania murowanych ścian oddziela salon od kuchni - raz należy ona do strefy gotowania i przyrządzania posiłków, a innym razem do wypoczynkowej. W takim układzie salon i jadalnia stają się świetnym miejscem rodzinnych spotkań i wspólnego spożywania posiłków.

W jadalni można postawić stół, wyspę lub barek z szerszym blatem i wygodnym miejscem na nogi. Każda z tych propozycji może być bardzo praktyczna i stylowa. Dodatkowo strefy salonu i jadalni, które są blisko kuchni, można zaakcentować za pomocą dekoracyjnych detali. Modnym rozwiązaniem jest drewniana belka stropowa nad wyspą czy stołem lub szklana ściana, która oddzieli kuchnię od salonu i jadalni. W domach warto również rozważyć możliwość postawienia kominka lub kozy. Potrafią one dodać stylu, a przy okazji świetnie rozdzielić strefy domu. 

Szklana ściana: dobry sposób na kuchnię otwartą na salon

Kuchnia otwarta na salon.Kuchnia otwarta na salon. Fot. Shutterstock

Nowoczesne wzornictwo przemysłowe nieustannie zaskakuje pomysłami. Alternatywną dla murowanej ściany działowej jest jej szklana wersja. To produkt, który można podziwiać w polskich wnętrzach już od dobrych kilku lat. Piękne instagramowe inspiracje wnętrzarskie zachęcają szczególnie do rozwiązań działowych w stalowej ramie. Szklane ściany pomagają stworzyć jasne miejsce nie tylko do przygotowywania posiłków, ale też do pracy, odpoczynku czy spania. 

Dziś szklane ściany i zamocowane do nich drzwi to wielkie tafle hartowanego, bezpiecznego szkła, które często tworzą jednolitą konstrukcję z cienkimi, aluminiowymi profilami w różnych kolorach i szerokościach.  Łagodnie otaczają taflę szkła i nie przytłaczają swoimi rozmiarami. Dzięki odpowiednio barwionej stali potrafią wspaniale wpasować się w styl danego wnętrza. Szklane ściany w stalowej ramie tworzą lekką, designerską konstrukcję, która doskonale wydziela wybraną strefę wnętrza i dodaje stylu każdej aranżacji.

Plusy i minusy układu kuchni otwartej na salon  

W salonie odpoczywamy, w kuchni gotujemy – to główne funkcje tych pomieszczeń. Gdzie zatem chcemy przyjmować gości i jeść posiłki? Warto sobie odpowiedzieć na to pytanie. To również pomoże w podjęciu decyzji o wyborze kuchni otwartej lub też zamkniętej. My jesteśmy zwolennikami większych przestrzeni. Uważamy, że jeśli jest możliwość połączenia kuchni z salonem, a przy okazji zaoszczędzenia powierzchni, to warto decydować się na układ otwarty. Ponadto można w ten sposób zyskać w domu więcej światła. 

Salon z otwartą kuchnią i jadalnią ma też swoje minusy. Po pierwsze bardziej wyczuwalne są wówczas wszystkie zapachy, które wydobywają się podczas przygotowywania posiłków. Kuchenna część robocza jest widoczna dla domowników, ale też dla gości. Dlatego decydując się na kuchnię otwartą na salon, warto nie tylko praktycznie, ale stylowo zaaranżować strefę przygotowywania posiłków. To wymaga z pewnością dobrze przemyślanej koncepcji. Jednak warto też zaznaczyć, że to co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA