Jak zrobić oczko wodne krok po kroku

Oczko wodne to dobry sposób na podkreślenie charakteru ogrodu. Takie miejsce w ogrodzie będzie cudownym skrawkiem raju pośród zieleni i śpiewu ptaków. Zapomnij na chwilę o obowiązkach życia codziennego i daj się ponieść naturze, oczko wodne ci w tym pomoże. Spraw, żeby woda była atrakcją twojego ogrodu.

Wykonanie małego oczka wodnego nie jest skomplikowane. Nieduży zbiornik możesz wykonać samodzielne i nie potrzebujesz do tego specjalisty. Zabierz się do tego tak samo jak do urządzania wnętrza. W ten sposób stworzysz dla siebie i bliskich piękne miejsce do relaksu i wyciszenia. Budowa oczka wodnego może być twoim najlepszym dziełem, a efekt finalny będzie cieszył twoje oczy przez długi czas. Od czego zacząć?

Jak zrobić oczko wodne krok po krokuJak zrobić oczko wodne krok po kroku Fot. Shutterstock

Wyznaczenie miejsca

Wyznaczenie odpowiedniego miejsca na budowę oczka wodnego to podstawa. Należy wybrać miejsce które nie będzie nasłonecznione przez cały dzień, oraz takie nad którym nie będzie drzew. Duże nasłonecznienie powoduje szybsze powstawanie glonów, natomiast liście opadające z drzew będą opadały do oczka, które będzie trudno utrzymać w czystości. Znaczenie ma też odległość od ujęcia wody. Mając zbiornik z wodą blisko ujęcia wody będzie wygodniej podczas napełniania oczka wodą. Jak już znajdziemy odpowiednie miejsce, można wyznaczyć granicę dla oczka wodnego i przystąpić do działania.

Wybór folii

Oczko wodne można zrobić na kilka sposobów, ale folia będzie efektownym i prostym rozwiązaniem. Wybór folii jest bardzo ważny, powinna ona być odpowiednio gruba, trwała, a także odporna na mróz i ewentualne uszkodzenia. Folia ma posłużyć jako wkład do zbiornika. Polecane są folię stawowe z PVC, które są dostępne w różnej grubości i wielkości, w zależności od zapotrzebowania.

Wykop i uformowanie oczka wodnego

Następnym krokiem jest wykopanie odpowiedniej niecki. Akwen należy uformować w taki sposób, żeby wyznaczyć poziomy, na których będzie można posadzić roślinność. Takie półki wodne wzbogacone roślinnością uatrakcyjnią wygląd oczka wodnego.

Jak zrobić oczko wodne krok po kroku - wybór miejscaJak zrobić oczko wodne krok po kroku - wybór miejsca Fot. Shutterstock

Przygotowanie podłoża

Przed wyłożeniem niecki folią należy odpowiednio przygotować podłoże. Należy użyć specjalnego podkładu pod folię, który zabezpieczy folię przez uszkodzeniami. Polecana jest do tego geowłóknina, która zapobiega utracie wody w przypadku uszkodzenia folii, a także chroni folię przez uszkodzeniami od kamieni i korzeni. Można do tego celu również zastosować agrowłókninę lub wełnę mineralną.

Ułożenie podkładu i folii

Jak już mamy przygotowaną nieckę możemy przystąpić do wyłożenia jej wspomnianą folią PVC. Folię należy rozkładać od dołu niecki kierując się ku górze, tak aby uformowała się swobodnie w wykopie. Folii nie należy naciągać. Wystające krawędzie można przyciąć, a brzeg wyłożyć kamieniami.

Wypełnienie zbiornika wodą, nasadzenie roślin i dodatki

Tak przygotowany zbiornik można już napełnić wodą. Potrzebna będzie jeszcze odpowiednia pompa do filtracji wody, która pomoże na dłużej utrzymać oczko wodne w czystości. Oczko wodne możemy jeszcze udekorować pięknymi roślinami. Warto wybrać rośliny, które żyją w środowisku wodnym i najlepiej się w nim czują. Na rynku jest dostępnych wiele ozdób, które można wykorzystać do oczka wodnego. Mała kaczka położona na wodzie sprawi, że oczko wodne będzie przytulniejsze. Warto też zastanowić się nad oświetleniem oczka wodnego. Delikatne oświetlenie będzie bardzo efektowne wieczorową porą.

Tak przygotowane oczko wodne z pewnością będzie zachwycało swoim pięknem każdego dnia. To taki mały klimat jezior w twoim własnym wykonaniu.

Jak zrobić oczko wodne krok po kroku - nasadzenie roślinJak zrobić oczko wodne krok po kroku - nasadzenie roślin Fot. Shutterstock

W sklepach Merkury Market znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do zrobienia pięknego oczka wodnego. Udaj się do najbliższego sklepu stacjonarnego, albo odwiedź sklep internetowy na merkurymarket.pl.  

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.