Ciemna i jasna kuchnia jak marzenie

Kierując się wyborem koloru naszych mebli kuchennych bierzemy pod uwagę przede wszystkim nasz gust. Często przeglądamy internet, foldery oraz odwiedzamy sklepy meblowe, aby podpatrzeć nowinki oraz stworzyć kuchnię marzeń na wzór już istniejącej, której zdjęcie odnaleźliśmy gdzieś w czasopismach.

Warto jednak wziąć pod uwagę również inne aspekty – dostępny metraż, czyli rozmiar naszej kuchni, oraz naturalne oświetlenie pomieszczenia – wielkość okien i to, czy wpuszczają mało lub dużo światła dziennego. Z czarnych lub hebanowych kolorów mebli kuchennych powinni bowiem wycofać się przede wszystkim właściciele małych lub słabo oświetlonych kuchni, pozostawiając ciemne aranżacje na rzecz jasnych, beżowych lub kremowych stylów.

Dla dużych kuchni

Osoby, których kuchnia ma spory metraż, a przede wszystkim jest bardzo dobrze oświetlona naturalnym światłem, mogą pozwolić sobie na zaaranżowanie tej przestrzeni w ciemnych barwach. Świetnie sprawdza się tu zarówno meble kuchenne, których drzwiczki lub blaty mają czarny kolor, jak również sprzęt AGD w ciemnych barwach. Doskonałym wyborem będzie w tym przypadku seria szafek kuchennych Bella o czarnych frontach.

Tym, którym ciemna kuchnia wydawać się może przytłaczająca, warto zaproponować rozwiązanie pośrednie. Jasne (białe lub beżowe) ściany ocieplą kuchnię, podczas gdy ciemne, stylowe meble podkreślą nowoczesność całego wnętrza. Panele podłogowe, imitujące naturalne drewno, dodatkowo sprawią, że w kuchni takiej poczujemy się nie tylko stylowo, ale i przytulnie.

Ciemna i jasna kuchnia jak marzenieCiemna i jasna kuchnia jak marzenie Fot. Shutterstock

Mała kuchnia bez strat

Nie wszędzie jednak możemy pozwolić sobie na ciemne meble. Tam, gdzie kuchnia jest niewielka, a małe okna nie dopuszczają do wnętrza zbyt wiele naturalnego światła, czarne blaty i szafki będą wydawać się przytłaczające i optycznie pomniejszą naszą i tak już małą kuchnię. W takich miejscach warto zainwestować w jasne meble kuchenne. Białe szafki z blatem imitującym drewno naturalne (seria szafek kuchennych Vigo) lub szafki w odcieniach beżu (seria szafek kuchennych Mocca Biała / Cappuccino) sprawią, że nawet małe wnętrze stanie się rozświetlone, optycznie większe oraz przytulne.

W przypadku małych kuchni warto też zadbać o ciepłą kolorystykę ścian – pomalujmy pomieszczenie na beżowe lub brzoskwiniowe barwy, zakupmy płytki, których jasny kolor podkreśli przyjemne wnętrze naszej kuchni.

Ciemna i jasna kuchnia jak marzenieCiemna i jasna kuchnia jak marzenie Fot. Shutterstock

Dobre oświetlenie zawsze w cenie

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na ciemne czy jasne meble trzeba zawsze pamiętać, że kuchnia to przede wszystkim miejsce do gotowania. Powinna być zatem dobrze oświetlona, nie tylko światłem naturalnym, ale również tym sztucznym.

Centralne, zazwyczaj mocowane do sufitu lampy lub żyrandole stanowią główne, choć nie największe źródło światła. Do ciemnych aranżacji na pewno pasować będą lampy z serii Modern, a do jasnych wnętrz warto zastanowić się nad zakupem jasnych elementów (lampa Reja).

Niezwykle ważne jest oświetlenie blatu, na którym zazwyczaj będą przygotowywane posiłki. Dekoracyjne oprawy wpuszczane dla żarówek LED, montowane pod szafkami wiszącymi, pozwolą nam na efektywne oświetlenie blatu, a co za tym idzie - na bezpieczne przyrządzanie jedzenia.

Dodatkowe oświetlenie dekoracyjne, jak kinkiety lub plafony, będą uzupełnieniem oświetlenia głównego i roboczego, a także sprawią, że aranżacja naszej kuchni zostanie dopięta na ostatni guzik.

Projektując naszą wymarzoną kuchnię pamiętajmy zatem o tych kilku prostych zasadach: kolorystyka ścian oraz mebli powinna być dopasowana do wielkości i naturalnego oświetlenia wnętrza, a sztuczne światła powinny być nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim pozwalać nam na przyjemną i efektywną pracę w naszej kuchni.

Ciemna i jasna kuchnia jak marzenieCiemna i jasna kuchnia jak marzenie Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.