Jak urządzić kawalerkę? Niewielki metraż nie musi ograniczać

Wioleta Bednarczyk
18.08.2021 15:40
Kawalerka to często pierwsze mieszkanie i symboliczny start w dorosłość. Cieszy, ale wymaga funkcjonalnego urządzenia. Największym wyzwaniem jest tu mała przestrzeń. Zobacz, jak sobie z nią poradzić, by mieć w pełni komfortowy salon, sypialnię i biuro.

Kawalerka ze szklaną ścianą i drzwiami przesuwnymi S1200Air.Kawalerka ze szklaną ścianą i drzwiami przesuwnymi S1200Air. Fot. Raumplus

W dzisiejszych czasach ceny nieruchomosci są spore, zwłaszcza w większych miastach. Za każdy metr kwadratowy trzeba słono zapłacić. Dlatego kawalerka jest często pierwszą nieruchomością ludzi młodych, którzy wybierają się na studia, a także małżeństw, które wkraczają na nową drogę życia czy też par pragnących razem zamieszkać. Kiedyś projektowano ją tak, by przynajmniej wydzielić kuchnię. W dzisiejszych kawalerkach często tworzy się sypialnię, a salon łączy z kuchnią i jadalnią. Taki układ mieszkania jest bardzo praktyczny. 

Największą zaletą otwartego planu jest poczucie przestronności. Każdy potrzebuje jednak odrobiny prywatności, przestrzeni dla siebie, której przez chwilę nikt nie będzie zakłócał. O tym można było się przekonać chociażby podczas kwarantanny, kiedy w mieszkaniu równolegle toczyła się praca, nauka i codzienne życie. Ratunkiem były osobne pokoje lub chociażby sypialnia. To z pewnością upewniło wiele osób, że drugi pokój jest bardzo ważny dla codziennego funkcjonowania, a zwłaszcza wtedy, gdy mamy bliższego lub dalszego współlokatora. 

Zobacz stylowe meble, które pomogą schować różnorodne akcesoria i drobiazgi. 

Jak z kawalerki zrobić 2 pokoje?

Kawalerka z dwoma pokojami, które wydzielono z pomocą szklanej ścianki i drzwi przesuwnych S1200Air.Kawalerka z dwoma pokojami, które wydzielono z pomocą szklanej ścianki i drzwi przesuwnych S1200Air. Fot. Raumplus

Świetnym rozwiązaniem jest wydzielenie sypialni. Można to zrobić za pomocą murowanej ściany działowej, jej szklanej wersji lub też wersji mieszanej – murowano-szklanej. To bardzo stylowe i funkcjonalne rozwiązanie, które ma sporo plusów. Daje poczucie przestronności i wpuszcza więcej światła do domu.

Szklaną ścianę bez problemu można dopasować do każdego wnętrza. To produkt, który zamawia się na wymiar, można go również montować pod skosami. W ofercie wielu producentów, na przykład marki Raumplus, systemy szklanych ścian są bardzo różnorodne pod względem estetycznym.

Jeśli szukasz stylowego łóżka do sypialni w kawalerce, sprawdź nasze propozycje. Mamy różne rozmiary, dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Jak urządzić kawalerką z pomocą szklanej ściany? 

Funkcjonalna kawalerka ze szklaną ścianą.Funkcjonalna kawalerka ze szklaną ścianą. Fot. Raumplus

Do współczesnych domów świetnie pasują minimalistyczne, wielkoformatowe systemy szklanych ścian i drzwi. Natomiast we wnętrzach boho, vintage, retro, industrialnych świetnie sprawdzają się szklane drzwi z szeroko rozstawionymi szprosami, kojarzące się ze starą fabryką. Co ciekawe, często układ szprosów można samemu zaprojektować, dobrać też kolor wykończenia aluminiowych profili. Od czarnych po srebrne czy rdzawe, malowane proszkowo lub wykończone elegancką, satynową anodą. 

Jak urządzić kawalerkę z biurem? 

Kawalerka z sypialnią i biurem, które zaaranżowano za szklaną ścianą.Kawalerka z sypialnią i biurem, które zaaranżowano za szklaną ścianą. Fot. Raumplus

Wszystko zależy od tego, na jakiej powierzchni mieszkamy, jak intensywnie pracujemy i jak bardzo potrzebujemy skupienia. Niektórym do pracy wystarczy jedynie zwykły stół. Inni potrzebują warunków zapewniających komfort i skupienie jak w biurze.

W kawalerce najlepszym miejscem dla domowego biura będzie sypialnia – nawet ta wydzielona z pomocą szklanej ściany. Szkło wytłumi hałas, co będzie sprzyjać koncentracji. Wzdłuż takiego systemu warto zamontować karnisz z tkaniną. Daje to więcej prywatności i pozwala odciąć się od bodźców docierających z innych przestrzeni domu. Układ kawalerki z wydzieloną sypialnią zapewni większy komfort pracy jednocześnie dwóm osobom. Jedna z nich będzie mogła pracować w salonie, na przykład przy stole. Druga – w wydzielonej sypialni.

W sypialni z biurem powinno więc znaleźć się niewielkie miejsce biurowe z wygodnym fotelem, a nie tylko łóżko. Stół lub biurko powinno mieć schowki na przybory i akcesoria. Na dokumenty i sprzęt biurowy dobra będzie szafka lub regał. Nie należy zapominać, że stanowisko pracy musi być dobrze doświetlone. W tej roli sprawdzą się różnego rodzaju lampki biurkowe. A idealne będą modele dające się dowolnie wyginać, które oświetlą wybrane punkty.

Pamiętaj! Urządzając kawalerkę, dobre rozplanuj przestrzeń. Wtedy okaże się, że niewielki metraż niekoniecznie musi nas ograniczać. 

Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • allegropajew

  Oceniono 10 razy 10

  Z kawalerki 50-metrowej można urządzić dwa pokoje. Z 80-metrowej nawet cztery!!!!

  Zajady mi popękały.

  Gościula

 • filana

  Oceniono 5 razy 3

  Sypialnia urządzona na wprost wejścia z przedpokoju? Nie lepiej byłoby umieścić ją tam gdzie kuchnia, czyli w bardziej ustronnym miejscu? No i te szklane ściany... Nie zapewniają niczego, czego można oczekiwać od ściany, czyli prywatności, jednocześnie zabierając cenne miejsce w kawalerce. Dodatkowo przy zwykłej ścianie można byłoby ustawić choćby szafę... Jedyny plus - pozwalają doświetlać światłu słonecznemu całe mieszkanie. Identyczny efekt osiągamy również rezygnując z nich. Tak że tego... :D

 • janik3

  Oceniono 1 raz 1

  czy mieszkańcy będą posiadać odzież na zmianę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX