1.Styl skandynawski: lekki, elegancki, bardzo ciepły i ponadczasowy. Styl skandynawski na stałe wszedł już do wnętrzarskiego kanonu. Lubimy go za optymistyczny nastrój i nienarzucającą się stylistykę. Pierwsze skrzypce gra tu biel i szarości. Do tego oczywiście drewniane blaty, drewniany stół i białe krzesła. Kuchnia w stylu skandynawskim świetnie będzie wyglądała nie tylko w dużym, obszernym domu, ale też w kompaktowym mieszkaniu w bloku – jasne kolory optycznie powiększą przestrzeń. Aranżując taką kuchnię, pamiętajmy o roślinach i dekoracyjnych elementach – botaniczne plansze, ściana wyłożona cegiełką, obrus w roślinny wzór – to wszystko stworzy elegancki, domowy klimat w naszej kuchni.
2.Styl glamour: wyrazisty i pełen blasku – styl glamour najchętniej wprowadzany do salonu czy sypialni, z powodzeniem odnajdzie się też w rodzinnej kuchni. Decydując się na ten kierunek wnętrzarski, warto postawić na meble z błyszczącymi frontami (białe lub czarne), stół ze szklaną taflą, barokowe krzesła wyłożone aksamitem i obowiązkowo kryształkowy żyrandol. W takiej kuchni każda pani domu będzie czuła się jak prawdziwa księżniczka!
3.Styl prowansalski: ten pachnący lawendą styl wnętrzarski wprowadzi do naszego domu powiew lata. Jak zaaranżować kuchnię w takim klimacie? Warto postawić na jasne – białe lub szare – meble wykonane z drewna, klasyczny drewniany lub lekko bielony blat, wiejski stół i drewniane krzesła. W oknach niech zawisną rzymskie materiałowe rolety – dobrze sprawdzi się tu fioletowy akcent. Podłoga – najlepiej z drewnianych desek (panele też świetnie dadzą sobie radę, pamiętajmy jednak o odpowiedniej klasie ścieralności) – lub płytki w brązowym, ceglastym kolorze.
4.Styl wiejski: kuchnia w wiejskim stylu? Dlaczego nie! Drewniany kredens, ścienna półka na ozdobne talerze, koronkowe zazdrostki w oknach, obrus w kratę, ręcznie malowana ceramika. Meble – najlepiej drewniane, w miodowym lub dębowym kolorze. Do tego kolekcja ziół i przypraw w szklanych słoiczkach, bukiet polnych kwiatów w ceramicznym wazonie i wiklinowa lampa – w takiej kuchni nie da się nie zakochać!
5.Styl industrialny: nowoczesny i elegancki styl industrialny narodził się w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Surowe, pofabryczne hale zaczęto wówczas adaptować na mieszkania. Dziś styl industrialny podbija serca wszystkich miłośników efektownych wnętrz. Jak urządzić kuchnię industrialną? Warto postawić na płytki imitujące beton, czerwone cegiełki na ścianie, meble z czarnymi (najlepiej matowymi) frontami, otwarte metalowe półki, fabryczne lampy i kinkiety z żarówkami Edisona.
Wyjątkowa kuchnia? Każdy z nas o niej marzy. Zanim jednak zabierzemy się za planowanie, koniecznie zastanówmy się nad stylem wnętrzarskim, który ma dominować w pomieszczeniu. To on determinuje charakter kuchni, decyduje o wyglądzie mebli, wyposażenia, detali. Ważne, by styl wnętrzarski pasował do reszty mieszkania oraz do preferencji właścicieli. Remont kuchni nie zdarza się często, ważne więc, byśmy w nowo urządzonym pomieszczeniu czuli się komfortowo. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy styl wnętrzarski posiada różne odnogi – styl skandynawski to nie zawsze tylko biel i szarości – dodając mu odrobinę koloru, wniesiemy radość do wnętrza. W podobny sposób możemy postąpić z innymi kierunkami wnętrzarskim, by stworzyć unikatowy i niebanalny projekt, którego z pewnością pozazdroszczą nam sąsiedzi.