Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Mycie brodzika
Rekordy popularności bije dziś kabina prysznicowa typu walk-in, czyli pozbawione brodzika. Niestety nie wszędzie można je zamontować. W mieszkaniu w bloku wciąż często spotkamy prysznice z brodzikiem. Jak czyścić brodziki emaliowane lub akrylowe? Warto pamiętać o tym, że te delikatne tworzywa stosunkowo łatwo jest porysować: mleczko z granulkami, ostra gąbka, druciak, syntetyczna szczotka – jeśli do tej pory używaliśmy ich do czyszczenia, lepiej będzie zastąpić je miękką szmatką lub gąbeczką. Do mycia warto wybierać łagodne środki – pianki myjące, żele, płyny, które świetnie poradzą sobie też z czyszczeniem umywalki.
Łazienka Fot. Merkury Market
Żółte zacieki
Żółte zacieki z wody na brodziku lub płytkach nie wyglądają estetycznie. Niestety często trudno się ich pozbyć. Z pomocą przyjdą tu domowe sposoby – szmatka nasączona octem lub sokiem z cytryny (ewentualnie kwaskiem cytrynowym) położona na zabarwionej powierzchni skutecznie usunie plamy. Warto sięgnąć też po papkę z sody oczyszczonej. Wymieszana z wodą w proporcji 3:1 przywróci blask każdej powierzchni.
Łazienka Fot. Merkury Market
Osad z kamienia
Twarda woda to problem większości polskich gospodarstw. Jak sobie z nią radzić? Jeśli budżet na to pozwala, możemy zamontować w mieszkaniu filtr zmiękczający wodę. Taki wydatek to minimum 2000 zł, ale wtedy możemy praktycznie zapomnieć o osadach z kamienia. Ich czyszczenie wcale jednak nie musi być katorgą. Zamiast chemicznych środków możemy sięgnąć po łagodne, ekologiczne formuły – płyny z owocowymi i roślinnymi kwasami doskonale usuwają osady z kamienia, a przy tym pięknie pachną. Wystarczy spryskać takim płynem szybę prysznicową, pozostawić na 5-10 minut, przetrzeć wilgotną ściereczką i dokładnie spłukać. Innym sposobem na pozbycie się kamiennych zacieków jest mieszanka płynu do mycia naczyń i octu (proporcje 1:1). Tak przygotowanym roztworem wystarczy spryskać kabinę, pozostawić ją na 30 minut, a następnie przetrzeć i spłukać.
Łazienka Fot. Merkury Market
Bateria prysznicowa
Nowiutka, błyszcząca bateria prysznicowa wygląda efektownie, prawda? Codzienne użytkowanie sprawia jednak, że szybko traci blask – osady z kamienia, wodne zacieki – trudno stawić im czoła. Nawet jeśli powierzchnię baterii czy deszczownicy jesteśmy w stanie doprowadzić do porządku, to zakamarki wciąż są zakamienione. Co robić? Z pomocą mogą przyjść drogeryjne środki na kamień – pianki i płyny albo zwykły ocet kuchenny. Wystarczy przelać go do butelki ze spryskiwaczem, rozpylić w wybranym miejscu, poczekać kilka minut i spłukać. W razie potrzeby można powtórzyć czynność. Uwaga! Jeśli ocet spływa z zabrudzonych powierzchni, to nasączmy nim ściereczkę i owińmy wokół baterii – sukces murowany!
Pleśń
Jak poradzić sobie z pleśnią w łazience? Tu sprawdzą się silne środki grzybobójcze lub domowa mieszanka z octu i sody sporządzona w proporcjach 1:1. Taki roztwór należy nanieść na zabrudzoną powierzchnię, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie solidnie wyszorować i dokładnie spłukać. W razie potrzeby należy powtórzyć czynność aż do uzyskania zadowalającego efektu. Warto pamiętać, by miejsca zapleśniałe – a często są to zakamarki przy baterii, fugach czy uszczelkach – czyścić precyzyjnym narzędziem – np. starą szczoteczką do zębów. By zapobiec pojawianiu się pleśni, warto pamiętać o dokładnym wietrzeniu łazienki po kąpieli lub o zamontowaniu wentylatora.
Czysta łazienka? Nic prostszego! Wielu z nas w poszukiwaniu skutecznych środków czyszczących wydaje prawdziwą fortunę w drogeriach i sklepach z chemią przemysłową. Tymczasem okazuje się, że równie skuteczne, a czasem nawet bardziej skuteczne, mogą być domowe środki czyszczące. Ocet, kwasek cytrynowy i pasta z sody oczyszczonej potrafią zdziałać cuda. Dzięki nim nasza łazienka znowu odzyska blask i świeży wygląd. Warto się przekonać!
Łazienka Fot. Merkury Market
marjola6666
Oceniono 2 razy 0
My kupiliśmy brodzik podpłytkowy marki Schedpol, no i kabinę fajną do tego w sklepie lazienka360.pl. Spoko mają jakość, no i cenowo wszystko bardzo o.k.