Rozwiązanie do małych i dużych salonów, czyli na co zwrócić uwagę wybierając narożnik?

Redakcja
30.06.2020 12:00
Narożnik jest obok wersalki i sofy jednym z najpopularniejszych mebli wypoczynkowych. Wygodny i funkcjonalny świetnie sprawdzi się w niemal każdym mieszkaniu. Jak wybrać odpowiedni narożnik dla siebie? Pod uwagę warto wziąć kilka aspektów.

Kształt i rozmiar

Na rynku znajdziemy najróżniejsze narożniki. Od bardzo obszernych po te całkiem kompaktowe. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Po pierwsze na kształt – w mniejszym salonie dobrze sprawdzi się kompaktowy narożnik w kształcie litery „L”. W rozłożystych, obszernych salonach możemy pozwolić sobie na znacznie większy narożnik w kształcie litery „U”. Szukając zwartego, niedużego mebla do ciasnego kącika wypoczynkowego, koniecznie zwracajmy uwagę na wymiary narożnika. Chcąc zaoszczędzić kilka cennych centymetrów, możemy postawić na model bez podłokietników.

NarożnikNarożnik Fot. Abra meble

Funkcja spania

Kolejną kwestią, nad którą warto się pochylić, jest funkcja spania. Czy nasz narożnik ma pełnić funkcję wyłącznie siedziska, czy może też okazjonalnego łóżka dla gości? A może ma być także wygodnym, codziennym łóżkiem dla gospodarzy? Należy pamiętać, że nie każdy narożnik dostępny na rynku posiada funkcję spania. Inną kwestią jest to, że modele w nią wyposażone mają po rozłożeniu różne wymiary. Warto zwrócić uwagę na szkice wymiarowe, bo czasem kilka centymetrów decyduje o wygodzie i komforcie w czasie odpoczynku. Pozornie wydawać się może, że im narożnik jest większy, tym większe będzie po jego rozłożeniu łóżko. W rzeczywistości jednak nie zawsze tak jest, dlatego koniecznie należy sprawdzać, jak duża jest powierzchnia spania, a co za tym idzie – w jaki sposób rozkłada się narożnik.

Najczęściej spotkamy narożniki, w których sprężynowe łóżko wyjmowane jest spod siedziska oraz modele, w których rozsuwane siedzisko i położone na płasko oparcie stanowią płaszczyznę do wypoczynku. Co jest wygodniejsze? Warto przetestować obie opcje, bo każdy z nas ma zupełnie inne preferencje.

NarożnikNarożnik Fot. Abra meble

Pojemnik na pościel

W małych mieszkaniach liczy się każdy centymetr powierzchni. Na wagę złota są wszelkie schowki, szafki, szafeczki. Dodatkowy pojemnik na pościel ukryty pod narożnikiem to prawdziwy skarb. Przechowamy w nim kołdry, poduszki, koce i poszewki. Nie każdy narożnik posiada jednak wbudowany pojemnik na pościel – modne narożniki na nóżkach mogą go nie mieć.

Styl

Narożnik to zazwyczaj największy mebel w salonie – z tego względu tak istotne jest dopasowanie jego stylu do klimatu panującego we wnętrzu.

  • Narożnik ze skórzaną tapicerką sprawdzi się w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach. Jest trwały i piękny, łatwo utrzymać go w czystości.
  •  Tkaniny plamoodporne pokochają rodzice małych dzieci – wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, by znów cieszyć się eleganckim wyglądem mebla.
  • Aksamit: narożnik obity aksamitem to hit ostatnich sezonów. W kolorze szmaragdowym, szafirowym czy bordo zwróci uwagę każdego odwiedzającego nas gościa.
  • Narożnik na nóżkach: lekka, delikatna konstrukcja doskonale sprawdzi się w kompaktowych mieszkaniach w bloku.

NarożnikNarożnik Fot. Abra meble

Wygoda

Dodatkowy zagłówek, wysuwany podnóżek, obszerny szezlong. Nowoczesny narożnik odpowie na potrzeby nawet najbardziej wymagających. Dzięki niemu relaks po wyczerpującym dniu w pracy nabierze zupełnie nowego znaczenia. Wygodny, rozłożysty narożnik z szezlongiem pozwoli znaleźć komfortową pozycję w czasie długiego seansu filmowego. Popołudniowa drzemka? Na takim narożniku to czysta przyjemność – nie trzeba go rozkładać, bo obszerny szezlong może pełnić też rolę łóżka dziennego. Taki mebel to prawdziwy rarytas!

Narożnik to wygodny i elegancki mebel, który znakomicie sprawdzi się zarówno w małym, jak i dużym salonie. Na stylowych drewnianych nóżkach, z pojemnikiem na pościel, z funkcją spania, z obszernym szezlongiem lub podnóżkiem – opcji jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie ideał dla siebie.

NarożnikNarożnik Fot. Abra meble