Stylowe oświetlenie ogrodowe. Jakie strefy warto oświetlić?

Wioleta Bednarczyk
28.08.2020 15:30
Zobacz swój ogród w nowym świetle! Właściwie dobrane i odpowiednio rozmieszczone oświetlenie ogrodowe spełni nie tylko ważną funkcję praktyczną, ale estetyczną. Po zmroku nada posesji zupełnie innego charakteru. Jakie strefy warto oświetlić i na co zwrócić uwagę podczas wybierania opraw? Podpowiadamy.

Pogoda sprzyja dłuższym wieczorom w ogrodzie lub na tarasie. To dobry czas, by zadbać o aranżację przydomowej przestrzeni, warto zastanowić się także nad jej oświetleniem. Ponieważ dobra widoczność po zmroku to kluczowa sprawa dla poczucia bezpieczeństwa w letniej strefie relaksu.

Klimatyczne oświetlenie ogrodowe.Klimatyczne oświetlenie ogrodowe. Fot. Lights4fun

W dobrze oświetlonej przestrzeni nie tylko można uniknąć potknięcia czy upadku, ale też nieprzyjemnego uczucia, że w mroku może skrywać się nieproszony gość. W dodatku sztuczne oświetlenie ma również bogate walory dekoracyjne. Dlatego warto to wykorzystać podczas aranżacji oazy pod chmurką. Z pomocą oświetlenia ogrodowego można budować klimat danego miejsca, eksponując pewne przestrzenie lub wręcz przeciwnie - dodając im intymnej atmosfery. Strumień światła podkreśla fakturę powierzchni, akcentuje detale architektoniczne i tworzy intrygujące światłocienie. Umiejętnie wykorzystując lampy ogrodowe, można sprawić, że dom i jego otoczenie zyskają całkiem nowe oblicze.

Jakie strefy warto oświetlić?

oświetlenie do ogroduoświetlenie do ogrodu fot. Zalando

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, które części ogrodu będą użytkowane po zmroku. Nie ma potrzeby jednorodnego oświetlania całej posesji. Nie miałoby to uzasadnienia ekonomicznego ani nie dawałoby dobrego efektu estetycznego. Warto zadbać jedynie o strefy wypoczynku, a więc przede wszystkim taras, ale także ogrodową altanę, miejsce do grillowania czy ulubioną ławkę.

Podczas planowania oświetlenia ogrodowego warto też zwrócić uwagę na ciągi komunikacyjne. Należy zaplanować lokalizację lamp tak, by móc bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy domem, a istotnymi miejscami na działce.

Oświetlenie ogrodowe LED.Oświetlenie ogrodowe LED. Fot. Plast-Met

Niezmiernie ważne jest dobre oświetlenie strefy frontowej. Dla lepszej widoczności warto zamontować oświetlenie na przestrzeni pomiędzy furtką, a wejściem do domu oraz wjazdem na posesję, a garażem. Trzeba też pamiętać, że ta strefa pełni też funkcję reprezentacyjną, a światło to doskonałe narzędzie na podkręcenie wyglądu domu i ogrodu.

Innowacyjnym rozwiązaniem wśród oświetlenia ogrodowego są lampy LED w różnych rozmiarach, dostosowane do instalacji na słupach ogrodzeniowych. 

Jak dobrać oprawy oświetlenia ogrodowego?

Pamiętajmy, że na dworze nie można stosować lamp przeznaczonych do wnętrz. W ogrodzie są narażone na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim opadów. Ze względów bezpieczeństwa muszą więc być przystosowane do użytku zewnętrznego i spełniać ściśle określone normy.

Ważnym aspektem zarówno pod względem użytkowym, jak i ekonomicznym jest rodzaj źródła światła. Dużą popularnością cieszą się obecnie oprawy LED. Zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne reflektory, co przekłada się na realne oszczędności. Są też bardzo trwałe, żywotność diod LED to co najmniej 40 tys. godzin. 

Wybierając lampy do ogrodu warto zwróćmy też uwagę na łatwość ich montażu, a także możliwość sterowania oświetleniem. Świetnie sprawdza się oświetlenie ogrodowe montowane za pomocą kotew, dzięki temu możliwe jest proste i stabilne osadzenie ich w podłożu.

Praktycznym rozwiązaniem jest również oświetlenie sterowne czujnikiem zmierzchu, które automatycznie włącza się i wyłącza. Mamy też coś dla miłośników zaawansowanych technologicznie rozwiązań. To oświetlenie ogrodowe z modułem współpracującym z siecią WiFi. Pracę lampy można ustawić za pomocą mobilnej aplikacji, przy użyciu telefonu i tabletu. 

Więcej o:
Komentarze (9)
Zaloguj się
 • bratjolki

  Oceniono 8 razy 8

  Myślicie ze jak przed jarmarcznym kiczem napiszecie "dezajnerska" to coś zmieni...?
  W sklepach obok tych sówek stoją tez krasnale z wybałuszonymi oczyskami z LEDów.
  Niewątpliwie również "dyzajnerskie"

 • haha-to-ja

  Oceniono 8 razy 8

  śmieci inddeed, nieczego nie oswietlają a po roku bateryjki padają

 • hienawtrampkach

  Oceniono 7 razy 7

  h ttps://weldingmetalscrap.blogspot.com/

 • joankb

  Oceniono 4 razy 4

  Całe szczęście, że taniej nie będzie...
  Nie trzeba wywalać pieniędzy na kompletnie zbędne rzeczy.

 • runfree

  Oceniono 3 razy 3

  "Miś" a na obrazku szop...

 • satur9

  0

  To są kiczowate chińskie śmieci, a tak naprawdę odpady toksyczne, a nie żadne "inspiracje". Przestańcie promować ten chłam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX