Podłogi egzotyczne: czyli jakie drewno wybrać, aby stworzyć przytulne wnętrza

Podłogi egzotyczne, ze specjalnego drewna zdominowały nowoczesne wnętrza. Nic dziwnego - podłogi drewniane egzotyczne zachwycają kolorami i trwałością. Zobacz, jakie jeszcze zalety ma taki parkiet i do jakich pomieszczeń okaże się idealny!

Podłogi egzotyczne i ich zalety

Egzotyczne drewno jako materiał na posadzkę jest strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Podłoga z drewna egzotycznego jest ciepła, dobrze tłumi dźwięki, reguluje wilgotność powietrza i nie wywołuje alergii, a dzięki zawartym przeciwutleniaczom ma korzystny wpływ na twoje zdrowie. Wśród egzotycznych gatunków drewna są takie, które mają lepsze parametry techniczne od tych dostępnych u nas. W mniejszym stopniu reagują one na zmiany wilgotności i tym samym są bardziej stabilne. Wiele egzotycznych gatunków jest też twardszych od znanego w Polsce drewna – na przykład merbau, ipe, bangkirai czy massaranduba są o wiele lepsze od dębu lub jesionu. Znajdzie się też taki gatunek egzotycznego drewna, który jest gorszy od dębu, buku czy jesionu - tutaj mowa o chociażby meranti. Jak widzisz wybór jest ogromny i na pewno warty przemyślenia.

Podłogi egzotycznePodłogi egzotyczne Fot. Pexels

Podłogi egzotyczne i ich kolory

Moda na podłogi drewniane egzotyczne to przede wszystkim możliwość wykorzystywania ich niezwykłego bogactwa kolorów i wzorów dających bardzo różne efekty aranżacyjne. I właśnie tej możliwości zaspokajania najróżniejszych gustów, egzotyczne drewno zawdzięcza swoją karierę. Czym się wyróżnia? To przede wszystkim niespotykana w krajowych gatunkach drewna kolorystyka: od barwy niemal białej, poprzez ciepłe żółcie, różne odcienie czerwieni, bogatą paletę brązów, oliwki, zieleni po odcienie szarości i czerni. Amatorzy oryginalności znajdą nawet drewno w kolorze różowym i fioletowym.

Ciepłym, głębokim kolorom towarzyszy różnorodne, czasami bardzo bogate usłojenie: od rozmytego, prawie niewidocznego, przez bardzo wyraziste, tworzące zupełnie niespotykane wzory – regularne pasy lub splątane arabeski. Niektóre gatunki drewna mają połysk przybierający charakter świetlistych lub perłowych smug, bądź wijących się po powierzchni drewna połyskujących nitek albo warkoczy. Taką podłogą z pewnością stworzysz efekt wow w swoich wnętrzach.

Podłogi egzotyczne, a ich dopasowanie do pomieszczeń

Podłogi egzotycznePodłogi egzotyczne Fot. Pexels

Ciemne, egzotyczne drewno jest dla wielu osób synonimem luksusu i elegancji. Wykończona nim posadzka powinna być najmocniejszym akcentem we wnętrzu, podkreślając wszystkie jasne elementy. Na zwolenników elegancji czeka czekoladowo-brązowe drewno egzotyczne ipe, wenge w kolorze gorzkiej czekolady oraz niemal czarny heban. Wybierając ciemny gatunek egzotycznego drewna, weź pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, zwłaszcza jeśli chcesz mieć pokaźne elementy. Jeżeli znajdą się na podłodze kilkunastometrowego pokoju dziennego, zmniejszą go optycznie. Gatunki drewna egzotycznego bardzo się różnią usłojeniem. W niektórych są one niemal niewidoczne, na przykład w przypadku bambusa, jatoby, kempasu czy mahoniu. Inne gatunki drewna mają je rozmyte, albo przypominające rozwinięte serpentyny, świetliste warkocze, regularne pasy. O tym, czy drewno na podłodze powinno być wzorzyste, czy nie, decyduje koncepcja wystroju wnętrza. Na przykład: rozmyte słoje acajou albo mieniące się warkocze doussie pozwalają na dowolną aranżację. Warto o tym pamiętać, decydując się na pozostałe elementy wystroju wnętrza – aby nie wywołać efektu pstrokacizny, która męczy wzrok. Sposób na wzorzystą drewnianą powierzchnię to nie tylko wyraźne słoje, ale także ułożone obok siebie elementy tego samego gatunku znacznie różniące się kolorem. Możliwość wykonania takiej wielobarwnej płaszczyzny dają jednak tylko niektóre gatunki, na przykład orzech i iroko.

Więcej o:
Copyright © Agora SA