Fotele do ogrodu. Jaki wybrać, by odpoczywać komfortowo i stylowo?

Fotele do ogrodu są jednym z bardzo chętnie kupowanych produktów sezonu urlopowego. Chcemy w nich odpoczywać w pełnym komforcie, ale i z ciekawym stylem. Dobrze jeszcze, żeby posłużyły dłużej, niż jeden sezon. Jakie wybrać?

Fotele do ogrodu - na co zwracamy uwagę?

Fotele do ogrodu kupują zarówno klienci, którzy posiadają przestronne i drobiazgowo zaaranżowane zielone przestrzenie wokół wiejskiego lub podmiejskiego domu, ale też posiadacze niewielkich działek w mieście lub nawet ci, którzy wypoczywać będą na tarasie lub balkonie. Oczywiście motywacje są różne tak, jak odmienne typy klientów sięgają po taki produkt. Co się liczy? Na pewno zwracamy uwagę na koszty, ale pstrokacizna rodem z lat 90. coraz mniej nas cieszy. Fotele do ogrodu powinny więc być:

  • w konkurencyjnej cenie
  • stylowe
  • zaskakujące jeśli chodzi o design
  • dobrej jakości
  • wielosezonowe
  • wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne

Oczywiście powinny być również ładne i nam się podobać, ale to kwestia niezwykle subiektywna.

Fotele do ogroduFotele do ogrodu Fot. Shutterstock

Fotele do ogrodu - plastik jest tani, ale…

Fotele do ogrodu w najbardziej taniej opcji to oczywiście plastikowe krzesła, które kojarzą nam się właśnie z latami 90., ale też klimatem sezonowo otwartych barów w typowo turystycznych miejscowościach, gdzie biznes funkcjonuje jedynie kilka miesięcy w roku i nie ma sensu inwestować w droższe meble. Jak będą się prezentowały w ogrodzie? Estetyka nie jest tutaj wyszukana, ale przez pewien czas nie będzie razić. Gorzej, że odporność na warunki atmosferyczne nie jest w ich przypadku wysoka - mogą się odbarwiać, tracić właściwości. Dodatkowo stosunkowo łatwo je połamać i - delikatnie rzecz ujmując - nie są przyjazne dla środowiska. Zalety? Przede wszystkim niska cena.  

Fotele do ogrodu drewniane

Fotele do ogrodu drewniane to temat - morze. Właściwie trudno je pomieścić jako jedną kategorię: mamy do czynienia ze stylowymi meblami ze starego drewna, które zostały poddane renowacji, ale też zupełnie nowymi projektami, które są również piękne i solidne. Oprócz tych bardzo klasycznych znajdziemy również bardziej modernistyczne. Zalety? Fotele do ogrodu drewniane są naturalne, można je dość dowolnie przemalowywać i ozdabiać, mogą długo nam służyć o ile zostaną odpowiednio zabezpieczone. Wady? Cena bywa tutaj oczywiście wyższa; bez odpowiedniego impregnatu lub lakieru meble drewniane szybko zgniją, mogą też zostać zaatakowane przez insekty żywiące się drewnem lub w nim gniazdujące. Dodatkowo ich przenoszenie będzie się wiązało z dużym wysiłkiem - te fotele dużo ważą.

Meble ogrodoweMeble ogrodowe Fot. Shutterstock

Fotele do ogrodu - rattan, wiklina i metal

Poza plastikiem i drewnem możemy postawić również na fotele do ogrodu wykonane z rattanu, ekologicznej wikliny lub metalu. Co się za nimi kryje? Zarówno rattan jak i wiklina w pewnym zakresie będą wrażliwe na czynniki atmosferyczne. Nie oznacza to, że już po pierwszej zimie pozostawione na dworze zupełnie zniszczą się, ale zaleca się ich przechowywanie w zadaszonym miejscu. Prawdziwy rattan jest przy tym dosyć drogi. Ich zalety to fakt, że wykonano je z elastycznych materiałów podatnych na fantazyjne kształtowanie, co dobrze wpływa na efekt wizualny. Są również lekkie i ekologiczne.

Fotele do ogrodu metalowe to z kolei wybór mebli aluminiowych lub żeliwnych. Co do zasady są drogie, ciężkie i trudne w transporcie. Nie wszędzie też zapewne będą pasowały do otoczenia. Zaletą jest niezwykła wytrzymałość. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA