Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie. Co powinno się w nim znaleźć? Na co uważać?

Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie to coraz częściej spotykana opcja zorganizowania czasu najmłodszym członkom rodziny. Dobrze, aby był dla nich bogato wyposażony, estetyczny i ciekawy. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze, aby był bezpieczny.

Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie - dlaczego to dobry pomysł?

Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie to pomysł, który może się wydawać mniej potrzebny. Mamy przecież coraz więcej takich obiektów na osiedlach, przy szkołach lub nawet w wydzielonych miejscach w niewielkich wioskach: po co więc budować kolejny tuż przy domu? Przede wszystkim dlatego, by mieć miejsce dla dziecięcej rozrywki tuż obok. To bardzo wygodne rozwiązanie, które nawet instynktownie łączy się ze zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa. Nie musimy jechać lub iść z maleństwem daleko po to, aby odwiedzić jego ulubione miejsce, nie tracimy więc czasu. Dziecko również będzie bardziej zadowolone, ponieważ spędzi tutaj dłuższe chwile. Dodatkowo będziemy mogli wykonywać codzienne czynności domowe mając jednocześnie pociechę na oku. Oczywiście, prawdą jest również, że w pewnej mierze odbierze to naszemu dziecku możliwość częstego obcowania z rówieśnikami, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzieci sąsiadów lub znajomych często pojawiały się w naszym ogródku. 

Plac zabaw w ogrodziePlac zabaw w ogrodzie Fot. Shutterstock

Ogród jako przestrzeń dla wszystkich domowników

Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie to również szansa na to, aby przydomowa przestrzeń była przyjazna dla wszystkich domowników bez wyjątku. Ideałem jest to, aby wokół domu znalazło się miejsce na grilla, odpoczynek wśród zieleni, czytanie książki, majsterkowanie lub uprawę kwiatów. Dlaczego miałoby więc zabraknąć miejsca przeznaczonego specjalnie na zabawę dla dzieci? Odpowiednio urządzone i bezpieczne może dawać naszym pociechom szansę na rozładowanie energii i spędzenie dużej ilości wolnego czasu na świeżym powietrzu, co przecież także jest dla ich rozwoju bardzo ważne.

Idealnie byłoby, gdyby plac zabaw dla dziecka w ogrodzie:

  • był nieco zacieniony
  • powstał daleko od spalin i ruchliwej ulicy
  • znajdował się w widocznym dla nas miejscu

Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie - co powinien posiadać?

Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie musi być odpowiednio zaplanowany i zaaranżowany. Trzeba przyłożyć się do tego, żeby właściwie spełniał swoją funkcję. Można w tym przypadku polegać na własnej inwencji lub posiłkować się radami, których bardzo wiele znajdziemy w Internecie. Co powinno się znaleźć na placu zabaw dla dziecka w ogrodzie przy założeniu, że nie chcemy wydać na jego urządzenie fortuny?

  • piaskownica: drewniana lub plastikowa; w bardziej zaawansowanej wersji po wypełnieniu jej piłeczkami może służyć jako ‘’suchy basen’’
  • wykonana z plastiku lub drewna zjeżdżalnia - w jej przypadku trzeba szczególnie zadbać o sprawdzenie bezpieczeństwa i tego, czy nie posiada np. ostrych krawędzi
  • huśtawka wykonana z drewna lub plastiku
  • drabinki
  • domek dla dzieci - jeśli jest na platformie to koniecznie powinien posiadać balustradę ochronną
  • trampolina

Plac zabaw w ogrodziePlac zabaw w ogrodzie Fot. Shutterstock

Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie - bezpieczeństwo przede wszystkim

Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie powinien być dostosowany do wieku dziecka i jego zainteresowań. Pierwsza kwestia ma duży wpływ na bezpieczeństwo malca - nieco starszym dzieciom można powierzyć bardziej złożone zabawki licząc na ich roztropność w użytkowaniu tych przedmiotów lub obiektów. Nasz poziom zaufania do dziecka jest kluczowy - to my najlepiej wiemy na ile jest ono odpowiedzialne.  Przy zakupie ze sklepu warto sprawdzać stosowne certyfikaty bezpieczeństwa i stosować się do sugerowanego wieku dzieci na opakowaniu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA