Jakie owoce warto mieć w ogrodzie? Oto odmiany, które łatwo uprawiać

Redakcja
06.07.2020 11:34
Jakie owoce warto mieć w ogrodzie, aby cieszyć się ich smakiem i poświęcając tylko tyle czasu, ile bez problemu można wygospodarować w natłoku obowiązków? Oto kilka podpowiedzi.

Kolorowe i smaczne owoce z ogrodu.Kolorowe i smaczne owoce z ogrodu. Fot. Shutterstock

Owoce w ogrodzie - z czym możemy mieć trudności?

Krzewy owocowe w ogrodzie to nie tylko korzyść w postaci pięknych kwiatów wczesną wiosną, ale również wspaniałe urozmaicenie jadłospisu w trakcie zbiorów. Dodatkowo, kiedy pojawią się owoce, mamy pewność, że „wiemy co jemy”. Omija nas zagrożenie związane z możliwością np. spożycia owoców traktowanych intensywnie nawozami i opryskami.

Z czym możemy mieć trudności? Przede wszystkim musimy właściwie dobrać sadzonki do rodzaju gleby, nasłonecznienia, towarzystwa innego rodzaju zieleni. Warto też wybrać takie rośliny, które przyniosą maksymalny efekt nawet na niewielkim skrawku terenu.

Owoce w ogrodzie - na co zwracać uwagę?

Owoce w ogrodzie - o czym trzeba pamiętać przy planowaniu nasadzeń? Przede wszystkim:

 • trzeba właściwie zdefiniować ilość czasu, który zdołamy poświęcić na pielęgnację roślin - powinny być przyjemnością, nie zaś ciężarem
 • powinno się określić jaką korzyść chcemy otrzymać: owoce do bezpośredniej konsumpcji, na przetwory lub ozdobne
 • na przykład w przypadku jabłoni można wybrać odmiany przeznaczone do długiego przechowywania (np. Reneta)
 • wybrać rośliny, które będą dostatecznie łatwe w uprawie
 • odpowiednio wkomponować drzewka w krajobraz już istniejący
 • posadzić rośliny różnej wielkości tak, aby w pełni wykorzystać posiadaną przestrzeń
 • postawić na odporne odmiany charakteryzujące się dobrą wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne
 • wybrać odmiany przynoszące duży plon
 • zdecydować się na rośliny samopylne lub obcopylne: w niewielkich ogrodach zaleca się pierwszy rodzaj
 • należy pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu położenia poszczególnych nasadzeń - np. jabłka gęsto spadające na podjazd zdecydowanie nie są przyjemną alternatywą

Krzewy i drzewka owocowe w ogrodzie - siła starych odmian

Odmiany owoców, które łatwo uprawiać w ogrodzie.Odmiany owoców, które łatwo uprawiać w ogrodzie. Fot. Shutterstock

Owoce w ogrodzie będą nas cieszyć wówczas, gdy po pewnym czasie od nasadzenia drzewa będą wymagały jedynie podstawowych prac ogrodniczych, będą zdrowe i odporne na większość szkodników - dodatkowo przyniosą smaczne owoce. Jak to osiągnąć? Dobrym pomysłem będzie postawienie na stare polskie odmiany lub te przywiezione z innych krajów, ale od dawna w Polsce lub Europie Środkowej uprawiane. Dlaczego warto? Przystosowane są właśnie do naszego klimatu, po wyrośnięciu wykazują wysoki poziom odporności na choroby i szkodniki. Ich zaletą jest również rozbudowany system korzeniowy - to przydatna cecha w sytuacji posadzenia w gorszej glebie lub przy panującej suszy. Jakie odmiany warto zaproponować?

 • jabłonie: Antonówka, Kronselka, Kosztela, Złota Reneta, Koksa Pomarańczowa
 • grusze: Król Sobieski, Konferencja, Komisówka
 • czereśnie: Kordia, Regina, Halka
 • wiśnie: Łutówka, Hortensja
 • śliwy: Węgierka Zwykła, Węgierka Biała, Renkloda Ulena,

Krzewy owocowe do ogrodu

Jakie owoce warto mieć w ogrodzie? Z pewnością te pochodzące z rozmaitych krzewów. W zacienionych miejscach świetnie poradzą sobie jeżyny - choćby w odmianach Orkan lub Thornfree. Łatwe w uprawie i przydatne kulinarnie będą czerwone, czarne, ale też różowe lub białe porzeczki np. czarna Titania, czerwona Rondom i Biała z Juteborga. Nie może zabraknąć też malin - dla urozmaicenia można posadzić odmianę o żółtych owocach - Poranna Rosa. Nieco więcej zachodu przyniesie odpowiednie posadzenie truskawek, ale i tutaj warto postawić na sprawdzone odmiany - Ananasową z Grójca, lub Kamę.

Więcej o: