Parasol ogrodowy: Czym kierować się w jego wyborze?

Parasol ogrodowy to bardzo przydatne narzędzie zwłaszcza wtedy, gdy cień na działce jest towarem deficytowym, żar zaś wprost leje się z nieba. Na jaki postawić? Czym kierować przy wyborze? Podpowiadamy.

Modny parasol ogrodowy.Modny parasol ogrodowy. Fot. Shutterstock

Parasol ogrodowy - wymagania. O czym warto wiedzieć?

Parasol ogrodowy jest bardzo intuicyjnie postrzegany jako przydatny element wyposażenia ogrodu, który ochroni nas i naszych gości przed słońcem, ale też niedużym deszczem. W przypadku dużych rozmiarów parasola mamy też możliwość osłonięcia innych rzeczy, choćby mebli przed negatywnym wpływem słońca i deszczu. Warto przy tym wiedzieć, że:

  • bardzo ważna dla stabilności całej konstrukcji jest solidnie wykonana i dociążona podstawa
  • w zależności od potrzeb lepiej może nam służyć bardzo duży lub mniejszy składany model (trzeba go dobrać do rozmiarów ogrodu lub balkonu/tarasu )
  • warto dobrze zastanowić się nad wyborem parasola o odpowiednim designie i kolorystyce

Dosyć ważną kwestią jest zwłaszcza odpowiednie zakotwiczenie parasola tak, aby był stabilny i dobrze spełniał swoją rolę. Spośród gotowych stojaków można wybrać modele betonowe, ale też takie, które w środku posiadają przestrzeń do uzupełnienia wodą. Istnieją oczywiście alternatywy spod znaku ‘’zrób to sam’’ i wcale nie muszą gorzej się sprawdzać. 

Parasol ogrodowy - zróżnicowanie cenowe

Stylowy parasol ogrodowy.Stylowy parasol ogrodowy. Fot. Shutterstock

Parasol ogrodowy może być stosunkowo tani i kosztować dwieście złotych, ale nie oznacza to, że nie znajdziemy modeli za kilka tysięcy złotych. Co o tym decyduje? Oto główne czynniki:

  • wielkość parasola
  • materiał wykonania stelaża (stalowy, aluminiowy, drewniany)
  • ilość szprych
  • rodzaj zastosowanego kija, który może być prosty, łamany, wydłużony
  • rodzaj materiału
  • przepuszczalność światła
  • łatwość prania
  • wodoodporność
  • grubość materiału

Mniejsze znaczenie ma np. barwa materiału z którego wykonany został parasol. Pamiętajmy, że za ceną bardzo często stoi jakość wykonania parasola. Jeśli więc zależy nam na bardzo częstym korzystaniu, gdzie będzie on wystawiony na ekspozycję zarówno słoneczną jak ni deszcz, powinniśmy pomyśleć o mocniejszym i najpewniej droższym modelu. Przy incydentalnym użyciu można pokusić się o nieco tańszy model np. za 200 zł.

Tradycyjne i mniej standardowe parasole ogrodowe

Parasol ogrodowy może nam świetnie służyć w najbardziej klasycznym wydaniu. Kto może sobie z pewnością na nie pozwolić? Mniej skomplikowana budowa to często niższy koszt. Dobrze sprawdzi się na plaży. Jeżeli jednak zależy nam na udogodnieniach w transporcie i swobodnym ustawianiu czaszy parasola względem słońca - możemy zainwestować w model łamany. To przede wszystkim zwiększenie komfortu jeśli chodzi o możliwość zacieniania interesującego nas miejsca w ogrodzie lub na tarasie. Z uwagi na bardziej skomplikowaną budowę i konieczność użycia droższych materiałów za takie modele zapłacimy z reguły więcej. Warto dodać, że w przypadku posiadania przestronnego tarasu lub balkonu dobrze sprawdzi się parasol mocowany do barierki. Możemy dobrać model świetnie komponujący się np. z nowoczesnym designem.

Żagiel i osłona jako alternatywa dla parasola ogrodowego

Parasol ogrodowy czasami przegrywa ze swoimi alternatywami lub może raczej daleko posuniętymi modyfikacjami. Mowa przede wszystkim o żaglach i osłonach o mniej regularnych kształtach. Co dzięki nim zyskujemy poza cieniem w ogrodzie? Przede wszystkim ciekawy efekt wizualny. Nieco gorzej ze stroną praktyczną: w przypadku żagli mocowanie nie daje z reguły wielkiego pola do regulacji, która dałaby możliwość zmiany kąta nachylenia materiału.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.