Jaką pościel wybrać na lato, a jaką na zimę?

Redakcja
07.07.2020 16:09
Jaką pościel wybrać uwzględniając rozróżnienie na czas letni i na zimę? Wiadomo przecież, że okrywając się na noc w obu przypadkach liczymy na nieco inne efekty - zawsze jednak zależy nam, aby sen był zdrowy i pełen komfortu.

Pościel na lato i na zimę czy dwie różne?

Jaką pościel wybrać na lato, a jaką na zimę, a może postawić na jakiś uniwersalny model pełen zalet niezależnie od pory roku, temperatury i warunków pogodowych? Istnieją różne szkoły podejścia do zagadnienia. Niezależnie czy poszukujemy kompletu pościeli o wymiarach 160x200 cm dla singla, czy też 200x200 cm dla pary, przy chęci zakupu modeli ‘’cztery pory roku’’ zwrócimy uwagę na materiał. Z reguły proponuje się okrycia wykonane z: 

  • bawełny - jej dużą zaletą jest przewiewność, która spodoba nam się w trakcie cieplejszych letnich nocy; jest miękka i przyjemna w dotyku, co daje bawełnie przewagę nad eleganckim, ale zimnym jedwabiem; dodatkowo jest to materiał naturalny - znajdziemy go nie tylko w wielu domach, ale też miejscach noclegowych
  • kory - ten materiał nie gniecie się i nie trzeba go prasować; dzięki specyficznej strukturze jest całkiem przewiewna
  • lnu - również on jest materiałem naturalnym, co docenia coraz większa rzesza osób; posiada jednak dobre właściwości termoizolacyjne - sprawdzi się więc w zmaganiach z zimowym chłodem;

PościelPościel Fot. Shutterstock

Pościel bambusowa na lato i zimę

 Jednym z coraz chętniej wybieranych produktów całorocznych staje się pościel bambusowa. Co decyduje o jej popularności zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych? Przede wszystkim znacznie lepiej oddycha od popularnej bawełny. Wykonana jest ze specyficznego splotu, który przypomina jedwab, ale nie daje przykrego wrażenia chłodu przy dotyku. Pościel bambusową poleca się również alergikom - jest odporna na gromadzenie kurzu i roztoczy. 

Pościel na lato

Z drugiej strony można też świadomie postawić na dwa rodzaje pościeli: pierwszy na lato, drugi zaś na okres zimowy. Może być to bezpieczniejsza propozycja na przykład właśnie dla alergików. Czym powinna odznaczać się pościel letnia? Przede wszystkim powinna zapewnić cyrkulację powietrza, owo popularne ‘’oddychanie’’ bez którego w trakcie upalnych nocy śpimy źle lub wcale nie możemy zasnąć. Jakie rodzaje pościeli poleca się?

  • satynowa - chłodzi ciało dając dzięki swojej strukturze komfort i możliwość przyjemnego snu; jest lekka i przewiewna - nie sprzyja poceniu się
  • jedwabna - bardzo elegancka, często też znacznie droższa; daje przyjemne uczucie chłodu

PościelPościel Fot. Shutterstock

Pościel na zimę

Pościel na zimę musi być wybierana w przemyślany sposób. Przede wszystkim termoizolacja również musi się tutaj łączyć z pewną dozą przewiewności tak, aby nasz sen odbywał się w zdrowych i komfortowych warunkach.

Bardzo często wybierane są pościele flanelowe. Ten ‘’koszulowy’’ materiał bywa używany także przy produkcji innych tekstyliów. Jego sekretem jest 100% skład bawełniany przy bardzo specyficznym splocie. Dzięki specjalnej metodzie obróbki materiału na pozór wydaje się być ciężka, ale jest to jedynie wrażenie. Poza tym doskonale zatrzymuje ciepło.

Pościel wełniana to z kolei klasyk tworzonych z wełny owiec merynosów. Jest wprawdzie niezwykle ciepły, ale raczej nieprzydatny dla alergików. Poza tym cena będzie tutaj zdecydowanie wyższa. Alternatywą dla nich pozostaje jersey o grubym splocie.

PościelPościel Fot. Shutterstock

Więcej o: