Kwiaty do sypialni z pewnością niosą ze sobą nieco pozytywnej energii, która pozwoli zasypiać w przyjemniejszych okolicznościach - zieleń potrafi przecież koić skołatane po całym dniu nerwy. Oczywiście niosą ze sobą również niebywały walor dekoracyjny, ale coraz częściej zwraca się uwagę na właściwości zdrowotne. Chodzi między innymi o produkcję tlenu w miejscu naszego spoczynku i tworzenie w nim lepszego dla regeneracji mikroklimatu z odpowiednią dla zdrowia wilgotnością. Dodatkowo można pokusić się o uprawę w sypialni kwiatów, które chociażby oczyszczają powietrze z toksyn. Zależy nam przecież na tym, aby spać w czystym i przyjaznym dla regeneracji organizmu miejscu, prawda?
Jakich kwiatów powinno się jednak unikać w sypialni? Przede wszystkim nie jest prawdą, że trzeba zrezygnować z tych doniczkowych, bo nocą odbierają tlen. W gruncie rzeczy relacja zużytego przez nie tlenu do wyprodukowanego jest dobowo bardzo korzystna. Z pewnością jednak wystrzegajmy się roślin o bardzo mocnym, duszącym wręcz zapachu. Uwaga ta dotyczy nie tylko alergików, bowiem zbyt ciężka woń, nawet jeśli przyjemna, może utrudniać spokojne zaśnięcie; będą to choćby róże, lilie, oleandry, hiacynty czy hortensje. W przypadku osób z alergią sprawa może być poważna i skutkować katarem, kaszlem lub dusznościami.
Istnieją jednak kwiaty do sypialni, które pomogą nam zapewnić sobie spokojny i zdrowy sen. Dobrym rozwiązaniem są rośliny sucholubne typu CAM. Ich zaletą jest oszczędzanie wody i nietypowo przebiegający proces fotosyntezy. Kwiaty do sypialni CAM będą w nocy pochłaniały dwutlenek węgla. Będa to np.
Oprócz nich dobrym rozwiązaniem może być wybór jednej spośród roślin oczyszczających powietrze. Będą to gatunki dzięki którym łatwiej pozbędziemy się z niego pyłów, zanieczyszczeń i innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Po raz kolejny można tutaj umieścić wymienianą już wężownicę, ale także:
Zielistek Sternberga to przykład rośliny o bardzo dekoracyjnym wyglądzie - jej szablowate liście zdecydowanie robią wrażenie. Dodatkowo jest łatwa w uprawie i mało wymagająca - ustawimy ją zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i w półcienistych. Będzie tworzyć doskonałą dekorację zwłaszcza w sypialni.
Kwiaty do sypialni powinny jednak również zdobić ją w taki sposób, aby się nam podobała. Walor estetyczny, chyba najwcześniej dostrzegany, nie zszedł całkowicie na dalszy plan. Do roślin przeznaczanych do sypialni o bardzo ozdobnym wyglądzie zaliczając się:
Sezonowo można w sypialni postawić gałązki z kwiatami jaśminu. Ciekawym przypadkiem rośliny, która łączy zalety praktyczne i estetyczne w sypialni, będzie lawenda. Pięknie wygląda, a jej zapach sprzyja relaksowi. Dodatkowo odstrasza mole i komary, które zwłaszcza w lecie potrafią być w sypialni prawdziwym utrapieniem.
Tekst przygotowany we współpracy ze specjalistą Merkury Market.