O tej kropce marzy każdy designer. Jest jak Oscar. W 2020 mamy ich osiem

Te polskie projekty otrzymały "czerwoną kropkę" - prestiżowy znak jakości, oryginalności i funkcjonalności w świecie designu, przyznawany przez międzynarodowe jury i porównywalny do filmowych Oscarów. Wśród perełek wzornictwa są owalne meble do łazienki, lustra obrotowe, oddychające doniczki, stoliki kawowe.
Polskie projekty obrotowe, oddychające i owalne z ekstraklasy designu [CYKL POLSKI DESIGN].
Polskie projekty obrotowe, oddychające i owalne z ekstraklasy designu [CYKL POLSKI DESIGN]. Fot. take me HOME

O czerwonej kropce marzy każdy projektant. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród designu na świecie, często nazywana nawet „Oscarem designu”. Jest przyznawana od 1955 roku przez niemiecki Design Zentrum Nordhein Westfalen w Essen. W tym roku Red Dot w kategorii Product Design mają też polskie marki, które wyróżniło 40-osobowe jury spośród rekordowej liczby 6500 zgłoszonych z 60 krajów. Perełkami okazały się meble owalne do łazienki, stoliki kawowe, oddychające doniczki, lustra obrotowe czy panele akustyczne, które eksperci testowali i sprawdzali. Design z czerwoną kropką można podziwiać w Red Dot Design Museum, w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen. Jest tu cała ekstraklasa designu. W dniach od 22 do 26 czerwca b.r. odbyła się też specjalna kampania reklamowa w social mediach, podczas której promowano zwycięzców. W Polsce te projekty dopiero się rozkręcają na rynku wnętrzarskim. Czy powtórzą sukces? Tego życzymy ich projektantom i producentom.

"Oval" do łazienki – kształty designu przyszłości

To kolekcja z odrobiną elegancji i elementami industrialnymi, którą zaprojektowali Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz. Seria obejmuje przeróżne meble o geometrycznych kształtach, które wykonano z naturalnego drewna i stali malowanej proszkowo, m.in. komody, szafki wiszące, ławki, półki. To formy minimalistyczne z odrobiną szyku, które łączy jednorodna stylistyka z charakterystycznymi owalnymi krawędziami. Dużą zaletą kolekcji Oval jest rozbudowany system meblowy, który można w dowolny sposób konfigurować, by stworzyć w pełni komfortową i unikatową aranżację. Meble zostały również nagrodzone w innych konkursach, m.in. "Dobry Wzór" i "make me". Za ich produkcję odpowiada firma Devo Jerzy Karwacki z Łomży.

Lustro obrotowe Scandi DUO – bo wszystko zależy od punktu widzenia

Projekt dwóch luster z systemem obrotowym i połączonych kreską stworzyli projektanci z GieraDesign, czyli Aleksandra Giera, Wioletta Cielemęcka oraz Michał Giera. Ich kształt symbolizuje "nierozerwalność". To projekt z pewnością w pełni funkcjonalny – mniejsze koło można przesuwać wokół większego, by dopasować jego położenie do indywidualnych potrzeb. Dzięki regulacji wysokości jest to również świetne lustrzane rozwiązanie dla dwóch osób jednocześnie, mogą z niego korzystać także najmłodsi członkowie rodziny. Ramy luster wykonano z wodoodpornej płyty MDF lakierowanej dwuskładnikowym lakierem poliuretanowym, a połączono je aluminiowym łącznikiem.

Red Dot 2020 to nie pierwsza nagroda dla lustra Scandi DUO. W Polsce już nie raz zdobyło laury, m.in. w konkursach: "Must Have", "Łazienka. Wybór roku 2019", "Zaprojektowane po ludzku" czy "Dobry Wzór 2019". 

Oddychająca doniczka OXY

Ten innowacyjny produkt zebrał w tym roku już trzy nagrody: Red Dot 2020, IF Design 2020, Must Have 2020. Nieszablonowa forma doniczki OXY, która umożliwia kwiatom regularny dostęp powietrza okazała się strzałem w dziesiątkę. Produkt składa się z filcowego wkładu i ażurowej osłonki, którą tworzą wąskie panele o owalnym kształcie. 

Oddychająca doniczka to projekt studia KABO & PYDO, który stworzył kilkuosobowy zespół, w składzie: Tomasz Pydo, Katarzyna Borkowska, Ewa Nowak, Małgorzata Załuska, Jarosław Markowicz. Za jego produkcję odpowiada Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych OPEKO z Kraśnika. Marka KABO & PYDO ma na koncie też wiele innych produktów dla miłośników ogrodnictwa, m.in. różnych narzędzi, sekatorów, systemów nawadniania.

Dobrze napowietrzona bryła korzeniowa sprawia, że rośliny rosną dorodne i zdrowe.

- wyjaśniają projektanci studia KABO & PYDO.

Stoliki kawowe MILO – modułowa forma do salonu

MILO to kolekcja geometrycznych stolików, które zdobyły dwie prestiżowe nagrody w dziedzinie światowego designu i projektowania – Red Dot 2020 oraz German Design Award 2020. Zaprojektował je pochodzący ze Słowacji niemiecki designer Lubo Majer dla polskiej marki take me HOME. W powyższych konkursach jest to jak najbardziej dopuszczalne. To nagroda dla produktu, jak również laur dla designera – twórcy projektu i producenta, który wprowadził go na rynek.

Największą zaletą stolików MILO jest system modułowy, który pozwala na tworzenie dowolnych konfiguracji na jednym lub dwóch poziomach. Dlatego można łączyć ze sobą na przykład stolik prostokątny z tym o owalnym, trójkątnym lub kwadratowym kształcie, co pozwala na stworzenie zestawu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Stoliki kawowe MILO to atrakcyjna forma drewniana, z blatem o owalnych krawędziach i rożnych kształtach, a także toczonymi nogami. W zestawie są świeczniki, które pełnią również funkcję drewnianych zatyczek, można nimi zaślepić otwory na nogi. 

Best of the best

To jedna z kategorii konkursu Red Dot Award, w ramach której tylko nielicznym, najlepszym z najlepszych przyznawany jest tytuł Red Dot: Product Award. W tym roku wyróżniono 76 projektów, a wśród nich kolekcję polskich paneli akustycznych – Silentum, którą zaprojektowała firma Acustio. To innowacyjny i estetyczny produkt do domu i biura, który pochłania dźwięk. 

W konkursie Red Dot 2020 nagrodzono jeszcze trzy inne polskie projekty w kategorii Product Design. To węglowe oprawki OVVO, które produkuje firma Liw Lewant z Bielawy (opracowane przez amerykańskie studio OVVO Optics). Jest też seria produktów "Solarbreaker" pozwalających na stylowe połączenie paneli fotowoltaicznych z budynkiem oraz nowoczesna spycharka TD-16N firmy Liugong Dressta Machinery ze Stalowej Woli. Wszystkie są bardzo innowacyjne, wyróżniają się wyjątkową formą i funkcjonalnością.

Więcej o: