Czy warto zdecydować się na panele winylowe? Trend czy faktyczna alternatywa dla tradycyjnych paneli?

W krajach zachodniej Europy panele winylowe zyskały już dość dużą popularność. W Polsce trend na ten rodzaj podłóg jeszcze czeka na swój boom. Można jednak założyć, że eksplozja popularności nastąpi w bardzo krótkim czasie. Z czego to wynika? Winylowa podłoga charakteryzuje się wieloma zaletami, które są niezwykle pożądane w każdym domu.

Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy kilka rodzin paneli winylowych. Spotkamy się ze standardowymi panelami LVT (Luxury Vinyl Tile), które montowane są na klej lub na „klik”. Znajdziemy również klasę nazywaną Rigid (RCB rigid core board), jak i te super nowoczesne panele podłogowe winylowe SPC (Stone Powder Composit). Są to propozycje, które wyróżniają się bogatą kolorystyką, wierną imitacją naturalnego, drewnianego usłojenia lub kamiennej struktury.

A jakie zalety prezentują panele winylowe?

#1 Nie wymagają konserwacji

Podłogi z naturalnych surowców są niepowtarzalnie piękne, szlachetne i efektowne. Jednak trudno w ich przypadku mówić o wysokim poziomie funkcjonalności. Ich koszt też nie stoi po stronie plusów. Decydując się na drewno czekają nas zabiegi takie jak impregnacja czy regularna pielęgnacja. Nic więc dziwnego, że nowoczesne technologie wykorzystywane są w celu stworzenia alternatyw dla podłóg naturalnych. Innowacyjne panele winylowe wiernie odwzorowują strukturę drewna czy kamienia, a przy tym są niemal „bezobsługowe”. Nie wymagają tak częstej jak drewno pielęgnacji, zbędne jest przeprowadzenie takich zabiegów jak impregnowanie. Obecne technologie skanowania oraz drukowania, czy też zastosowanie czterostronnej V-fugi sprawiają, że panele winylowe wiernie odtwarzają dębowe słoje czy też kamienne użyłowanie.

Panele winylowePanele winylowe Fot. Shutterstock

#2 Są wodoodporne

Jednym z wyzwań jakie stoi przed nami podczas wykańczania lub remontu domu jest odpowiedni dobór podłóg do salonu, sypialni, pokojów dziecięcych, kuchni czy łazienki. O ile w salonie czy sypialni stawiamy na ten sam rodzaj podłóg (drewniane lub panele MDF) to do kuchni i łazienki przeważnie trafiają podłogi z innego materiału (terakota, glazura). Efekt jest taki, że przestrzeń w domu jest wyraźnie podzielona, wizualnie się zmniejsza. Jeśli chcemy zachować spójność płaskich powierzchni, „zyskać” na metrażu, nic nie stoi na przeszkodzie by całe mieszkanie wyłożone było estetycznymi i funkcjonalnymi panelami podłogowymi z winylu. Tego typu podłoga może z powodzeniem upiększać kuchnię i budować jej ciepły, rodzinny charakter. Nie ma też najmniejszych obaw, że podłoga w łazience się odkształci. Nawet jeśli ją mocno zachlapiemy, to winylowy materiał nie zmieni swojego pierwotnego kształtu. Jest on w pełni wodoodporny i bezpieczny.

Panele winylowePanele winylowe Fot. Shutterstock

#3 Winyl będzie służył przez lata

Nie zapominajmy o tym, że koszt jaki ponosimy na podłogi jest jednym z największych wydatków podczas urządzania mieszkania. Wybierajmy więc z głową i myślą o tym, by podłoga była wyjątkowo trwała. Inwestycja w podłogę winylową daje nam pewność, że wytrzyma ona intensywną eksploatację. Podłoga winylowa jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie straszne są jej zarysowania ziarenkami piasku, nie blaknie pod wpływem promieni UV, nie odbarwia się, kiedy wyleje się na nią napój, sok, wino czy inny trudno zmywalny płyn.

# W domu będzie cicho

Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę. Panele winylowe niezwykle skutecznie chłoną dźwięk. To oznacza, że będą przyjazne dla naszych uszu. Hałas jaki mogą wydawać pazurki czworonogów czy zabawki rozrzucane przez nasze pociechy, będzie odpowiednio izolowany. Charakterystyczną właściwością paneli winylowych jest także to, że w pomieszczeniach nie pojawi się charakterystyczny pogłos.

Panele winylowe są obecnie na wznoszącej fali popularności. Nic w tym dziwnego. Wiernie imitują drewniane i kamienne struktury, są niewymagające w pielęgnacji, tłumią dźwięki, można je stosować w każdym pomieszczeniu. Dlatego zdecydowanie warto przyjrzeć się tej alternatywie dla drewna, posadzek kamiennych i paneli MDF.

Panele winylowePanele winylowe Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA