Sypialnia w rozmiarze mini

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na posiadanie dużej, przestronnej sypialni. Zaaranżowanie małej sypialni to nie lada wyzwanie, w końcu na mniejszej przestrzeni musimy stworzyć pełnowartościowe pomieszczenie o takich samych funkcjach, jak to na dużym metrażu. Jednak na każdy problem można znaleźć rozwiązanie, również i małe sypialnie mogą mieć swój urok i jak najpełniejszą funkcjonalność.

Mały rozmiar, duża funkcjonalność

Mała sypialnia powinna być estetyczna, przytulna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Zdecydujmy się na jasne kolory i minimalizm. Małe wnętrze nie pomieści pełnego zestawu sypialnianego, dlatego meble powinniśmy dobrać tutaj z rozmysłem, umiarem i smakiem. Najważniejszym elementem zawsze będzie tutaj łóżko, dodatkowymi meblami może być nocny stolik, niewielka szafa czy komoda.

Ściany i podłoga

Rozpoczynając aranżację małej sypialni zacznijmy od podłóg i ścian. Panele podłogowe w jasnym odcieniu na pewno sprawią, że mała sypialnia stanie się przestronniejsza i przytulniejsza. Zdecydujmy się na wzór naturalnego, jasnego drewna, jeśli jeszcze bardziej chcemy ocieplić wnętrze. Ściany pomalujmy na jasne, pastelowe kolory. Ciemne barwy jedynie przytłoczą wnętrze, zaciemnią je i pomniejszą – unikamy ich w pierwszej kolejności.

Aby ściany nie wydawały się jednolite i puste, warto zaakcentować zagłówek łóżka. Pomalujmy ścianę w tym miejscu wyrazistym kolorem lub zdecydujmy się na fototapetę z modnym wzorem. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem może być także ułożenie paneli tapicerowanych – oprócz dekoracyjności otrzymamy w ten sposób wygodne miejsce do opierania się.

SypialniaSypialnia Fot. Shutterstock

Bohater nocy

Elementem, którego nie może zabraknąć w sypialni będzie łóżko. W małych sypialniach powinniśmy zrezygnować z łóżek z baldachimem, dużych, zdobionych łoży lub masywnych łóżek – będą one zbyt duże, optycznie przytłaczające całe wnętrze. Zamiast nich zdecydujmy się na proste w formie łóżka w jasnych barwach, które wizualnie nie będą wydawały się ogromne i przytłaczające.

Doskonałym pomysłem jest tutaj wybranie łóżka z dodatkową powierzchnią na schowki lub szuflady. W takich bonusowych przestrzeniach będziemy mogli ukryć koce, pościel lub poduszki. Wysuwane szuflady potrzebują jednak miejsca, jeśli takiego nie będziemy mogli sobie zapewnić, zdecydujmy się raczej na łóżko z podnoszonym stelażem.

Warto pamiętać, że łóżko dla jednej osoby powinno mieć około 90 cm szerokości, natomiast pary powinny zdecydować się na łóżko o co najmniej 140 cm szerokości.

SypialniaSypialnia Fot. Shutterstock

Pozostałe meble

Sypialnia to jednak nie tylko łóżko. Nawet do małej sypialni możemy zdecydować się na wstawienie komody, niedużej szafy czy stolika nocnego. Pamiętajmy jednak, by podobnie jak łóżko, w małej sypialni styl tych mebli był prosty i minimalistyczny. Duża ilość zdobień czy dekoracyjne formy przytłoczą pomieszczenie i optycznie jeszcze bardziej je pomniejszą. Dodatkowo zdecydujmy się na jasne, pastelowe kolory. Warto pomyśleć o tym, aby każdy mebel był w miarę mobilny – jeśli będziemy w pewnym momencie potrzebować nieco więcej miejsca, zawsze będziemy mogli przesunąć dany mebel na jakiś czas.

Najwięcej miejsca w takiej sypialni zajmowałaby szafa. Szafy wolnostojące w małych sypialniach mogą wydawać się duże i nieporęczne, warto zastanowić się w przypadku sypialni mini nad szafą w zabudowie – drzwi stworzone z luster optycznie powiększą sypialnię, a sama szafa nie będzie wydawała się ogromnie przytłaczająca, jeśli właściwie wtopi się ją w jedną z naszych ścian.

Zaaranżowanie małej sypialni może wydawać się wyzwaniem lub wręcz niemożliwością, ale kilka prostych zasad pozwoli nam na małej przestrzeni stworzyć funkcjonalną i pełnowartościową przestrzeń sypialnianą. Proste meble, jasne barwy i minimalizm to klucz do sukcesu małej sypialni.

SypialniaSypialnia Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA