Rośliny zimozielone do ogrodu. Więcej zieleni wokół domu przez cały rok

Rośliny zimozielone do ogrodu to wspaniały pomysł na to, aby zieleń królowała wokół naszego domu przez cały rok. Zielone liście na tle śniegu zalegającego trawnik? Jak najbardziej da się to zrobić.

Rośliny zimozielone - czym są?

Rośliny zimozielone, zwane inaczej ‘’wiecznie zielonymi’’, to takie, u których przyrost liści trwa przez cały rok - także jesienią i w zimie. Czy oznacza to, że faktycznie nigdy nie zrzucają one liści? Otóż nie - robią to tak, jak wszystkie inne drzewa, ale proces ten dokonuje się stopniowo. 

Oczywiście największym na ziemi skupiskiem takiej roślinności jest wiecznie zielony wilgotny las równikowy, ale niektóre gatunki znajdziemy też w Polsce. Dodatkowo możemy postarać się o zakup roślin obcego pochodzenia, które zdolne są przetrwać w polskim klimacie. Zwłaszcza wtedy, gdy są jeszcze niewielkie, mogą mieć tendencję do przemarzania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować większe okazy - nasz ogród zyska sobie wspaniałą osłonę przed chłodem i zimowym wiatrem. 

OgródOgród Fot. Shutterstock

Rośliny zimozielone do ogrodu - na co warto zwrócić uwagę?

Rośliny zimozielone do ogrodu kojarzą nam się przede wszystkim z chętnie rosnącymi u nas iglakami - i bardzo słusznie. Drzewa i krzewy iglaste są w Polsce zimozielone poza jednym, ale bardzo pięknym wyjątkiem - modrzew zrzuca igliwie na zimę. Chętnie sadzimy w ogrodzie choćby:

  • sosny
  • świerki
  • jodły
  • jałowce
  • tuje

Warto jednak, planując nasadzenia roślin zimozielonych w ogrodzie, zapoznać się ze stosowną literaturą. Poza sprawami oczywistymi w rodzaju preferencji danych roślin, powinniśmy zwrócić uwagę na dwie kwestie:

1) niektóre gatunki drzew zimozielonych zmieniają kolor w trakcie sezonu (np. tuja ‘’Jantar’’), co pozwoli nam uzyskać dodatkowy interesujący efekt

2) wiele gatunków roślin zimozielonych jest silnie trująca - nawet tak popularne jak tuje lub cis pospolity; nie oznacza to, że powinniśmy się ich wystrzegać, ale jeśli w ogrodzie bawią się małe dzieci lub wypuszczamy tam zwierzęta - lepiej zachować czujność 

OgródOgród Fot. Shutterstock

Rośliny zimozielone do ogrodu liściaste - rodzime i obce

Rośliny zimozielone liściaste rosnące naturalnie w Polsce to raczej stosunkowo niewielkie krzewinki. Będzie to choćby barwinek pospolity, który potrafi tworzyć nawet w zacienionych miejscach prawdziwe kobierce. Poza nim wymienimy tutaj fiołek wonny, dąbrówkę rozłogową lub uwielbiany wrzos zwyczajny. Warto też wspomnieć o zimozielonych pnączach z których chyba najpopularniejszy jest bluszcz pospolity.

Myśląc o większych roślinach często musimy sięgnąć po gatunki niekoniecznie naturalne na terenie naszego kraju. Bardzo wdzięcznym krzewem do uprawy będzie zimozielona mahonia pospolita kwitnąca wiosną na żółto, później zdobiąca ogród pięknymi i ostro zakończonymi liśćmi lub owocami. Inne wartościowe krzewy to:

  • bukszpan wieczniezielony: szczególnie podatny na formowanie w fantazyjne kształty
  • irga Dammera
  • irga płożąca
  • ostrokrzew kolczasty
  • różanecznik wschodni
  • kalina sztywnolistna
  • berberys brodawkowat

OgródOgród Fot. Shutterstock

Rośliny zimozielone do ogrodu na żywopłot

Rośliny zimozielone do ogrodu mogą również stanowić podstawę do stworzenia pięknego i dość szczelnego żywopłotu. Najbardziej polecane będą w tym przypadku dwa gatunki roślin:

  • laurowiśnia wschodnia
  • ligustr pospolity

Pierwsza propozycja to dający się formować krzew o gęstym pokroju i skórzastych liściach - dodatkową ozdobą są okazałe kwiatostany. Ligustr pospolity to z kolei roślina mało wymagająca, odporna na mrozy i dobrze znosząca cięcie. Dzięki wiotkiej łodydze można go również sadzić zaplatając w fantazyjne kształty, które później będą dodatkową ozdobą ogrodu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA