Rośliny szkodliwe dla zwierząt do ogrodu. Przed czym chronić nasze zwierzaki?

Redakcja
13.07.2020 12:00
Rośliny szkodliwe dla zwierząt do ogrodu powinny być znane każdemu miłośnikowi kotów lub psów, który w przydomowej zieleni chce zapewnić pupilowi odpowiednie warunki. Należy je tym bardziej znać, że czasami wręcz nie spodziewamy się ich toksyczności.

Rośliny szkodliwe dla zwierząt - na co zwracać uwagę?

Rośliny przyjazne dla zwierząt z reguły bardziej kojarzą nam się z kwiatami doniczkowymi, niż z zielenią, którą spotkamy w ogrodzie. Warto jednak do sprawy podejść logicznie - jeśli dbamy, aby nasi pupile nie byli narażeni na zjedzenie toksycznej dla nich rośliny w domu, to czemu mamy kwestię nasadzeń w ogrodzie oddać sprawie przypadku? Wiadomo przecież, że nasz kot lub pies będzie spędzał w ogrodzie wiele czasu - warto więc ograniczyć ryzyko. Jeśli jednak nie planujemy tam wypuszczać naszych pupili - warto wiedzieć, że niektóre z roślin absolutnie toksycznych dla zwierząt domowych mogą się stać siedliskiem a nawet przysmakiem np. dla dzikich ptaków. Przykładem jest cis pospolity o trujących igłach i nasionach, którego białe osnówki owoców są jednak przysmakiem właśnie dla skrzydlatych gości.

W przypadku zatrucia zwierzęcia domowego toksyczną rośliną możemy zaobserwować m.in.:

  • wymioty
  • konwulsje
  • biegunkę
  • opuchliznę dziąseł i języka
  • apatię
  • bolesny i wzdęty brzuch

W przypadku ich wystąpienia należy oczywiście niezwłocznie udać się do weterynarza. Zwłaszcza w przypadku bardzo młodych lub osłabionych zwierząt, zjedzenie fragmentu toksycznej rośliny może się skończyć trwałymi problemami ze zdrowiem lub nawet śmiercią. 

Rośliny szkodliwe dla zwierzątRośliny szkodliwe dla zwierząt Fot. Shutterstock

Rośliny do ogrodu szkodliwe dla kotów i psów

Rośliny do ogrodu, których nie posadzimy mając wychodzącego kota lub psa, to wbrew pozorom całkiem długa lista gatunków o toksycznym dla mruczących i szczekających czworonogów charakterze. Wśród roślin, których nie powinniśmy sadzić w ogrodzie posiadając zwierzęta domowe znajdziemy zarówno drzewa i krzewy, byliny, jak też i pnącza. 

Drzewa i krzewy szkodliwe dla kotów i psów

Drzewa i krzewy szkodliwe dla naszych pupili możemy podzielić na te o wpływie bardzo negatywnym i jeszcze silniej działające rośliny toksyczne. Do pierwszej kategorii zaliczają się chociażby bez czarny, pięknie kwitnące różanecznik i azalia, bukszpan czy trzmielina. Grupę bardzo toksycznych i niebezpiecznych dla zdrowia roślin reprezentują zaś przede wszystkim:

  • złotokap zwyczajny - pięknie kwitnące wiosną drzewo
  • ligustr pospolity z którego tworzy się żywopłoty
  • wawrzynek wilczełyko
  • żywotnik zachodni, czyli popularna tuja

Rośliny szkodliwe dla zwierzątRośliny szkodliwe dla zwierząt Fot. Shutterstock

Byliny ogrodowe szkodliwe dla kotów i psów

Byliny ogrodowe, których zdecydowanie nie poleca się sadzić w miejscach bytowania zwierząt domowych, to z kolei np. pięknie pachnąca konwalia majowa, ale również ostróżka lub naparstnica. Zły wpływ na zwierzęta posiadają również funkia, ciemiernik lun cebule narcyzów.

Pnącza szkodliwe dla kotów i psów

Właściciele kotów i psów powinni również zwracać uwagę, aby ich pupile nie bawili się wieloma rodzajami pnączy, które przecież dosyć chętnie hodujemy w ogrodach. Bardzo toksyczne są różne odmiany wiciokrzewu (lonicera). Ich spożycie może wywołać u zwierzęcia gwałtowne torsje, biegunkę, problemy z sercem i swobodnym oddychaniem. Niekorzystny wpływ mają również różne powojniki powodujące owrzodzenie pyszczka zwierzęcia. Należy się również wystrzegać glicynii, bluszcza pospolitego i dławisza.

Więcej o: