Rośliny przyjazne dla zwierząt do ogrodu. Co posadzić, czego unikać?

Redakcja
12.07.2020 16:00
Rośliny przyjazne dla zwierząt upiększą nasz ogród, ale też uczynią go azylem dla wielu pożytecznych gości. Co posadzić, aby pojawiły się w nim żaby, jeże lub nawet wiewiórki?

Rośliny przyjazne dla zwierząt - co nam dają?

Rośliny przyjazne dla zwierząt to przede wszystkim szansa na to, aby ożywić nasz ogród - i to w dosłownym znaczeniu. Ogród pełen pożytecznych zwierząt, śpiewających ptaków i kolorowych owadów był i jest marzeniem wrażliwych na piękno osób. Możliwość obcowania z przyrodą we własnym zielonym kąciku to nagroda sama w sobie. Dodatkowo działanie niektórych zwierząt pomaga spulchnić ziemię, usunąć niepotrzebne resztki lub pozbyć się szkodników czyhających na nasze uprawy. Przyciągnięcie naszych zwierzęcych sojuszników do ogrodu wymaga jednak nieco zachodu - warto dobrze przygotować tę przestrzeń. 

Rośliny przyjazne psomRośliny przyjazne psom Fot. Shutterstock

Rośliny przyjazne dla zwierząt: co dla ptaków?

Rośliny przyjazne dla ptaków to przede wszystkim różnego rodzaju drzewa, także te utrzymujące owoce na zimę, które mogą stać się dla drobnych ptaków prawdziwą zimową gratką. Cenne są również takie rośliny, których gęste sploty gałęzi zagwarantują ptactwu schronienie i minimum bezpieczeństwa. Dodatkowo niektóre z nich poczują się u nas pewniej wówczas, gdy pozostawi się dla nich nieco budek lęgowych i przede wszystkim stały dostęp do wody.

Rośliny przyjazne zwierzętom - jak zwabić owady i płazy?

Rośliny przyjazne zwierzętom to w pierwszej mierze barwne kwiatowe rabaty przyciągające owady i silnie kwitnące rośliny miododajne. Te ostatnie pozwalają zwabić przede wszystkim pszczoły i barwne motyle, których obecność będzie nagrodą już sama w sobie. Planując ogród pełen życia można też umieścić w nim domki wypełnione rurkami z trzciny dla pszczół murarek. Można je nabyć w sezonie od hodowcy. Zaletami tych dzikich kuzynów pszczół hodowanych w pasiekach jest to, że nie są gorsze w zapylaniu roślin, ale też nie żądlą. Co do zasady przyjmuje się, że rabata wabiąca owady powinna być:

  • nasłoneczniona
  • bardzo mocno pachnąca
  • w jaskrawym kolorze - dobry będzie pomarańczowy, różowy lub żółty
  • bardzo obficie kwitnąca
  • dosyć długo kwitnąca

Warto posadzić więc macierzankę zwyczajną, floks skrzydlasty, wiciokrzew pomorski lub ligustr. Spośród drzew zaleca się lipy, robinie akacjowe, spośród krzewów berberysy i róże.

Oczko wodne w ogrodzie będzie wabiło płazy - przede wszystkim żaby, które są pożyteczne w walce ze szkodnikami. Trzeba tylko pamiętać, aby przynajmniej jeden brzeg był zrównany z lustrem wody - bez niego oczko mogłoby stać się śmiertelną pułapką. Brzegi warto obsadzić roślinami bagiennymi takimi, jak moczarka kanadyjska, pałka wodna, tojeść rozesłana lub kosaciec żółty.

Rośliny przyjazne małym ssakom

Rośliny przyjazne małym ssakom to z kolei nieco odosobnione miejsca dla jeża lub wiewiórki. dla pierwszego zwierzęcia pokusą będą wysokie trawy na skraju łąki kwietnej, gdzie będzie mógł oddać się polowaniu na drobne owady. Wiewiórka zaś być może odwiedzi nas jeśli na działce pojawią się wysokie drzewa dostarczające kryjówek. Dodatkowo warto, aby ze względu na swoją dietę wiewiórka znalazła u nas następujące drzewa:

  • orzech włoski
  • leszczyna
  • buk
  • dąb

Rośliny przyjazne psomRośliny przyjazne psom Fot. Shutterstock