Meble do kuchni. O czym warto pamiętać podczas wyboru?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym bardzo ważną rolę odgrywają aspekty użytkowe pomieszczenia. Jest to miejsce, które wymaga bardzo dobrego uporządkowania, żeby korzystanie z niej podczas codziennego przygotowania posiłków sprawiało przyjemność, a nie było codzienną udręką. Już na etapie planowania warto zastanowić się, jakie meble do kuchni wybrać, żeby to pomieszczenie było funkcjonalne i praktyczne zarówno dla nas, jak i dla pozostałych domowników. Sklep meblowy ABRA podzielił się kilkoma praktycznymi poradami w kwestii wyboru mebli do kuchni.

Odpowiednie wyposażenie kuchni sprawi, że będziemy chcieli często spędzać tam czas z rodziną i przyjaciółmi. Meble do kuchni powinny być dobrane tak, żeby to pomieszczenie zachęcało nas do gotowania i przebywania w nim. Najważniejszym czynnikiem w doborze mebli do kuchni jest wielkość pomieszczenia, jego układ i rozmieszczenie innych alternatywnych miejsc takich jak spiżarnia. Mając na uwadze te kwestie można zacząć wyposażać naszą kuchnię. Meble do kuchni wybieramy na lata, pamiętajmy o tym podczas ich wyboru!

Nowoczesne czy klasyczne meble do kuchni?

Dobór mebli do kuchni powinien zależeć od tego, w jakim stylu są urządzone pozostałe pomieszczenia w domu. Meble kuchenne powinny być spójne z całym wnętrzem, a w szczególności z salonem. W przypadku salonów z aneksem kuchennym meble do kuchni powinny być kontynuacją wyposażenia. Kuchnia nie powinna się zbytnio wyróżniać w stosunku do salonu, ale być jego dodatkową ozdobą. Jeżeli salon jest wyposażony w stylu nowoczesnym, to w kuchni sprawdzą się również nowoczesne meble i wtedy warto wybrać meble w kolorze i materiale zbliżonym do tego, w którym urządziliśmy salon. Jeżeli nasz dom jest urządzony w stylu retro lub skandynawskim, to kuchnia powinna być wyposażona w takim samym klimacie.

Meble do kuchniMeble do kuchni Fot. Shutterstock

Zestaw mebli czy oddzielne osobne szafki?

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego kompletu mebli kuchennych. Takie komplety są zestawione w taki sposób, żeby przestrzeń w szafkach posiadała wszystkie niezbędne elementy. Takie zestawy kuchenne świetnie się sprawdzą w mniejszych pomieszczeniach, w których każdy centymetr przestrzeni się liczy. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, wówczas możemy zlecić produkcję mebli na wymiar, lub znaleźć łatwiejsze rozwiązanie jakim jest zakup pojedynczych szafek i skompletowanie ich według własnego uznania. Taki wybór jest zazwyczaj korzystniejszy cenowo, a efekt jest dobry zarówno pod względem wizualnym jak i użytkowym.

Meble do kuchniMeble do kuchni Fot. Shutterstock

Dodatki ułatwiające użytkowanie kuchni

Na początku planowania kuchni warto rozeznać się w ofercie mebli do kuchni. Obecnie produkowane meble kuchenne mają szereg udogodnień, które warto wprowadzić do swojej kuchni. Ciekawym rozwiązaniem jest cichy system zamykania szafek. Podczas częstego użytkowania nie będzie nas drażnić odgłos zamykanych szafek, co na dłuższą metę z pewnością będzie docenione przez wszystkich domowników. W domu gdzie są dzieci warto zastosować szafki bez uchwytów, ponieważ możemy uniknąć niepotrzebnych uderzeń o wystające elementy, oraz zapewnić większe bezpieczeństwo mniejszych dzieci, które będą miały większy problem z otworzeniem takiej szafki. Jest kilka systemów otwierania szafek bez uchwytów, dlatego można dobrać taki, który będzie dostosowany do naszych oczekiwań. Praktyczne szafki do kuchni powinny być pojemne i zorganizowane w taki sposób, żeby umieszczone w nich akcesoria kuchenne i żywność były w zasięgu ręki i można je było w łatwy sposób uporządkować i wyciągać.

Meble do kuchniMeble do kuchni Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.