Twardy czy miękki? Jaki materac będzie dla ciebie najlepszy?

Sypialnia to miejsce, w którym regenerujemy siły, przygotowujemy organizm na kolejny dzień, kolejny wysiłek. Kondycja naszego ciała po przespanych kilku godzinach powinna być optymalna. Co przede wszystkim wpływa na to, czy dobrze się wyśpimy? Najistotniejszym elementem sypialni jest niepozorny, niewidoczny materac. Cichy bohater, który powinien dawać oparcie każdej części naszego ciała. Jeśli będzie źle dobrany możemy obudzić się z bólem pleców, szyi czy bioder. Jeszcze dobrze nie zacznie się dzień, a już będziemy zmęczeni. Jak w takim razie dobrać materac tak, by rano obudzić się w pełni zregenerowanym?

Twardy, miękki a może po prostu wygodny i zdrowy?

Twardość materaca odwołuje się do indywidualnych preferencji. Cały wybór powinien sprowadzać się do tego, by materac był po prostu wygodny. Jeśli lepiej śpimy na miękkim materacu możemy z pewnością założyć, że na twardym będziemy najzwyczajniej się męczyć. Utarło się przekonanie, że im twardszy materac tym zdrowszy. To przekonanie to mit. Oczywiste jest także to, że jeśli dobierzemy zbyt miękki materac również nie wypoczniemy. W takim przypadku kręgosłup nienaturalnie wygina się w łuk, co przekłada się na wyraźny ból odczuwalny w całych plecach.

Twardość materaca ma bezpośrednie przełożenie na to, czy będzie on dla nas zdrowy. Wybierając materac powinniśmy skonfrontować własną wagę ze wspomnianą już twardością. Jeśli nasza waga nie przekracza 80 kg wybierzmy twardość materaca, która określana jest symbolem H2 (średnio-miękki). H3 to symbol zarezerwowany dla materacy średnio-twardych, które powinny być dobrym wyborem dla osób o wadze pomiędzy 80 a 100 kg. Najtwardsze materace o symbolu H4 przeznaczone są dla osób, których waga przekracza 100 kg.

Pamiętajmy jednak o tym, że są to zalecenia, do których nie musimy się stosować. Dlaczego? Twardość materaca odczuwana jest indywidualnie. Materac o symbolu H2 dla osób o podobnej wadze może być odbierany zgoła odmiennie. Dlatego wybór materaca powinien przebiegać zgodnie z własnymi preferencjami.

MateracMaterac Fot. Shutterstock

Strefy twardości – czy w ogóle zwracać na nie uwagę?

Anatomia ciała człowieka jest nam dzisiaj doskonale znana. Możliwości produkcyjne są obecnie bardzo zaawansowane technologicznie. Tandem tych dwóch wartości pozwolił na opracowanie materacy, które idealnie dostosowują się do kształtu, naturalnych krzywizn ciała. Uwzględnia się także fakt, że każda partia ciała wymaga innego podparcia.

Na rynku dostępne są materace 3-, 5- i 7-strefowe. Te ostatnie podpierają odpowiednio głowę, szyję, barki, lędźwie, biodra, uda, łydki i stopy. Pamiętajmy jednak, że rozwiązanie ze strefami opiera się na pewnych koncepcjach, które wynikają ze statystyk. Dlatego nawet te nowatorskie materace zdecydowanie warto najpierw przetestować.

MateracMaterac Fot. Shutterstock

Jak dobrać twardość materaca dla dwóch osób?

Dzisiejsze technologie są tak zaawansowane, że spełniają równie zaawansowane oczekiwania. Z materaca dla dwojga korzystają osoby, których waga może się znacznie od siebie różnić. Pewnym rozwiązaniem jest kupienie dwóch osobnych materacy. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Łączenia materacy mogą być uciążliwe ze względu na to, że uwierają i zwyczajnie przeszkadzają podczas snu. Odwołując się do wspomnianych innowacyjnych technologii – na rynku są dostępne materace przeznaczone dla dwóch osób o różnej wadze, czy też o różnych preferencjach względem twardości. Jeden materac, którego jedna strona będzie twardsza, druga bardziej miękka.

Przespane komfortowe noce są czymś czego oczekujemy po każdym dniu. Należy nam się wypoczynek, dzięki któremu obudzimy się wypoczęci i zregenerowani. Wybór materaca powinien więc być dobrzeprzemyślany, ale także testujmy materace w salonach. Wówczas będziemy pewni tego, że każdego ranka obudzimy się pełni energii.

MateracMaterac Fot. Shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.