Jak wybrać narożnik z funkcją spania?

Narożnik z funkcją spania to jeden z najpopularniejszych mebli do salonu. Doskonale sprawdza się jako łózko do spania codziennego lub jako dodatkowe łóżko dla gości. Na tego typu narożnik bardzo często decydują się właściciele kawalerek lub kameralnych mieszkań w bloku. Funkcjonalny, wygodny i elegancki narożnik jest prawdziwą ozdobą każdego salonu - jak go wybrać?

Wybieramy narożnik z funkcją spania

Narożnik narożnikowi nierówny. Jak znaleźć ideał dla siebie? Pod uwagę warto wziąć kilka kwestii:

1. Rozmiar: na rynku znajdziemy narożniki z funkcją spania w najróżniejszych rozmiarach. Do dużego, otwartego na jadalnię czy kuchnię salonu możemy wstawić obszerny narożnik z dwoma szezlongami, w ciasnym salonie w bloku znajdzie się miejsce tylko dla kompaktowego modelu. Zanim wybierzemy się do sklepu meblowego na poszukiwania wymarzonego narożnika, dokładnie zmierzmy nasz kącik wypoczynkowy. Pamiętajmy o tym, że w hali sklepowej meble z reguły wyglądają na mniejsze i bardziej zwarte. Dlatego, by uniknąć zakupowej wpadki zawsze dokładnie sprawdzajmy wymiary mebla.

NarożnikNarożnik Fot, Shutterstock

2. Sposób rozkładania: różne narożniki rozkładają się w różny sposób. Przednia kanapa może się rozsuwać, a oparcie położone na płasko stanowić w tym przypadku część sypialną. Inne modele będą miały wyjmowany z siedziska metalowy stelaż z materacem. Koniecznie przetestujmy obie opcje i sprawdźmy, co jest dla nas wygodniejsze.

3. Przestrzeń do spania: duży narożnik to większa przestrzeń do spania? Niekoniecznie! Wszystko zależy od konstrukcji mebla. Oprócz wymiarów rzućmy okiem także na szkice wymiarowe – tam znajdziemy informacje o wielkości powierzchni do spania. Kilka centymetrów potrafi czasem zrobić wielką różnicę – szczególnie jeśli nasz wymarzony narożnik ma być wykorzystywany do spania codziennego.

4. Tapicerka: plamoodporna, welurowa, w modną kratę – kształt i wielkość narożnika to jedno, ale o jego charakterze najczęściej decyduje tapicerka. W salonie meblowym koniecznie pytajmy o wzornik tkanin. Jeśli kupujemy narożnik online, starajmy się przed ostateczną decyzją zapoznać z próbnikiem.

5. Wersja prawa czy lewa: ważną kwestią jest też umiejscowienie szezlonga. Niektóre modele mają możliwość przekładania szezlonga z prawej na lewą stronę, jednak większość narożników stanowi zwartą, nieruchomą konstrukcję. Z tego względu zawczasu powinniśmy przemyśleć położenie szezlonga.

6. Skrzynia na pościel: nie każdy narożnik ją ma. O ile w obszernym domu jednorodzinnym z pewnością nie brakuje schowków na pościel, o tyle w mieszkaniu w bloku każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.

7. Dodatki: narożniki w wersji premium posiadają dodatkowe udogodnienia takie jak ruchome zagłówki czy wysuwane podnóżki. Do każdego niemal narożnika możemy też dokupić indywidualny puf czy podnóżek. Charakter mebla w każdej chwili mogą odmienić ozdobne poduszki – kwadratowe, w kształcie walca, okrągłe, z chwostami, haftem – wybór jest ogromny!

NarożnikNarożnik Fot, Shutterstock

Jak wybrać narożnik z funkcją spania? Podsumowanie

Narożnik z funkcją spania to wygodny, elegancki i przede wszystkim funkcjonalny mebel, który doskonale sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii – rozmiar, sposób rozkładania, czy wielkość powierzchni spania zdecydują o komforcie użytkowania mebla. Nie ma chyba nic gorszego niż obszerny narożnik wstawiony do ciasnego salonu w bloku! Wielkość mebla zawsze dopasowujmy do wielkości pomieszczenia. Tapicerka? W przypadku rodziny z małymi dziećmi idealnie sprawdzi się tkanina plamoodporna. Skrzynia na pościel – jeśli zależy nam na wygodnym przechowywaniu, to taki schowek sprawdzi się doskonale. Rozsądnie dobrany i dobrze dopasowany do potrzeb naszej rodziny narożnik to mebel, który posłuży nam przez wiele lat.

NarożnikNarożnik Fot, Shutterstock

Więcej o: