Drzewa i krzewy do ogrodu. Nie masz pomysłu? Wybierz wierzbę

Wierzba w ogrodzie jest drzewem na tyle popularnym i lubianym, że wręcz zagościła w polskiej kulturze. Jej różne odmiany pięknie komponują się w przydomowej zieleni. Co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć?

Wierzba w ogrodzie: dlaczego warto ją polubić?

Wierzba w ogrodzie to nie tylko piękny wygląd i kawałek cienia podczas upału, ale też wspaniałe nawiązanie do polskiej kultury. Wierzba była natchnieniem dla poetów i artystów. Nie na darmo Anna Maria Jopek śpiewała, że ‘’wierzby wierzą szeptom i snom’’. Nie ona pierwsza. Właśnie to drzewo uchodziło za niezwykle żywotne - fascynowało ludzi od wielu lat. Znalazło się więc w wierzeniach ludowych, gdzie było kojarzone z płodnością, bóstwami wody, ale też światem zmarłych - było to drzewo kojarzone z ich “opłakiwaniem”.

Dzisiaj wierzba w ogrodzie to efektowna ozdoba, dość prosta w uprawie, niewymagająca. Możemy wybierać z kilku wariantów i tworzyć naprawdę ciekawe kompozycje, zupełnie odbiegajace od popularnych i mało oryginalnych cyprysów czy tuj.

Drzewa i krzewy do ogroduDrzewa i krzewy do ogrodu Fot. Shutterstock

Wierzba w ogrodzie - charakterystyka gatunków

O wierzbie warto wiedzieć, że ma od 300 do nawet 500 gatunków. Spośród nich ok. 30 sadzi się i uprawia na terenie Polski. Wśród nich bardzo duże zróżnicowanie. Mamy gatunki potrzebujące dużych przestrzeni, ale rosnące wysoko, odpowiednie do mniejszych ogrodów. Są też mikro odmiany, idealne do wysadzania na skalniakach. Odmiany o wysokim wzroście to:

  • wierzba płacząca biała: rośnie szybko, jest gęsta i wzrasta na stosunkowo niewysokim pniu; jej gałęzie są długie, wiotkie i charakterystycznie zwisające; możemy liczyć na to, że w dogodnych warunkach będzie dorastała nawet do 20 m
  • wierzba krucha - dorasta do 20 m; jej gałęzie są kruche i mają tendencję do łamania się tuż u nasady pnia
  • wierzba biała - dorasta do 30 m, jest więc drzewem bardzo wysokim, o szybkim wzroście; jej korona rozkłada się bardzo szeroko, pień niski i charakterystycznie popękany z tendencją do próchnicy; często rośnie nad ciekami wodnymi i wzdłuż dróg  

Zdecydowanie największą grupę będą stanowiły odmiany odpowiednie do mniejszych ogrodów, wśród nich są także te bardzo ozdobne. Będą to między innymi:

  • wierzba Hakuro-nishiki - gatunek występujący jako krzew lub niskie drzewo o kulistej koronie; wyróżniają ją piękne trójbarwne liście
  • wierzba Iwa - niewielka odmiana wymagająca częstego podcinania; na wiosnę rosną na niej duże i bardzo ozdobne bazie
  • wierzba wspaniała - jej liście mocno różnią się od zwyczajnych liści wierzby
  • wierzba purpurowa - krzew rosnący do 3 metrów wysokości o lancetowatych i matowych liściach
  • wierzba sachalińska - nazywana też smoczą; rosnący rozłożyście krzew  posiada piękne pędy o lekko czerwonym odcieniu, płaskie i skręcone na końcach
  • wierzba pendula - ozdobne pędy układają się w kształt zwisającej korony 

Odmiany małe, dobre na skalniaki to z kolei:

  • wierzba płożąca
  • wierzba płożąca koreańska
  • wierzba płożąca argentyńska

Wierzba w ogrodzie - wymagania i pielęgnacja 

Wierzba w ogrodzie to najczęściej drzewo lub krzew o niewysokich wymaganiach życiowych. Nie potrzeba również dużej wiedzy by ją uprawiać i pielęgnować. Najbardziej optymalne będą jednak dla nich stanowiska wilgotne, wręcz podmokłe, w obniżeniu terenu. 

Proste jest także rozmnażanie tych drzew - dokonuje się go poprzez moczenie w wodzie zdrewniałych części aż do ukorzenienia. Niekiedy zdarza się, że np. wbity w glebę palik wierzbowy przy dużej wilgotności puszcza korzenie i zaczyna rosnąć. Łatwo więc o przygotowanie ciekawej kompozycji z wierzby, którą sami rozmnożymy. 

Drzewa i krzewy do ogroduDrzewa i krzewy do ogrodu Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA